Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
ќе победи Мицковски на следните парламентарни и пак за здравство ќе бидеме лидери во светот и пошироко

треба да се стрпиш само две три години
... не знам што ти е коментаров, јас ги кажувам негативностите во здравството што никој не ги гледа од другата страна, ти без веза спомнуваш политичари кои освен што зборуваат на ТВ ништо конкретно и не направиле па макар биле и од опозиција,

...да државниот Центар за нефрологија во Струга остане без одделот за хемодијализа кој е даден под концесија, лично мене ми е несватливо, па да се продолжи во ист правец сега со централизирање на стерилизација и лабораторија што е уште поголем удар за државното здравство, ако напоменам која година, ќе се види која влада е одговорна, така да коментарот ти е приглуп!
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Може ли после втора вакцина да имаш последици? Пред 7 дена ја примив втора доза синовак а денес рамото ме боли и ми е отечено.

Од недела сум на одмор и доста пиво пијам па може и до алхохол да е?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
... не знам што ти е коментаров, јас ги кажувам негативностите во здравството што никој не ги гледа од другата страна, ти без веза спомнуваш политичари кои освен што зборуваат на ТВ ништо конкретно и не направиле па макар биле и од опозиција,

...да државниот Центар за нефрологија во Струга остане без одделот за хемодијализа кој е даден под концесија, лично мене ми е несватливо, па да се продолжи во ист правец сега со централизирање на стерилизација и лабораторија што е уште поголем удар за државното здравство, ако напоменам која година, ќе се види која влада е одговорна, така да коментарот ти е приглуп!
OK, те разбирам. Све што кажа за здравството во минатите 4000 постови у кои го кудиш министеров, е горе-доле вистина. Е сега, кога е така, прашувам - што е лекот?

Прашувам, затоа што здравството пропаѓа систематски низ неколку различни изборни циклуси, низ неколку различни владеачки гарнитури, де од ВМРО, де од СДСМ. Ова не е од вчера, туку со децении е вака.

Едниве го усеруваат здравството, смени - ги, другите па исто, па врати ги првиве, пак иста приказна.
и така низ деценииве, де едните, де другите, го досеруваат здравството и затоа денес сме таму кај што сме.
Што е лекот?
Автоматски споено мислење:

Може ли после втора вакцина да имаш последици? Пред 7 дена ја примив втора доза синовак а денес рамото ме боли и ми е отечено.

Од недела сум на одмор и доста пиво пијам па може и до алхохол да е?
Нели кажуваат за таа работа ациди-борици да ставаш.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.265
Поени од реакции
964
Може ли после втора вакцина да имаш последици? Пред 7 дена ја примив втора доза синовак а денес рамото ме боли и ми е отечено.

Од недела сум на одмор и доста пиво пијам па може и до алхохол да е?
не се заебавај со алкохол.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.124
Поени од реакции
17.913
Може ли после втора вакцина да имаш последици? Пред 7 дена ја примив втора доза синовак а денес рамото ме боли и ми е отечено.

Од недела сум на одмор и доста пиво пијам па може и до алхохол да е?
Зошто воопшто си се вакцинирал ако пиеш толку пиво. Телото не произведува антитела кога е под ефект на алкохол.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Зошто воопшто си се вакцинирал ако пиеш толку пиво. Телото не произведува антитела кога е под ефект на алкохол.
3-4 пива на ден, не претерувам ама ако не треба ќе престанам. Мислев дека треба да не се пие неколку денови и ако не се претерува ок е.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Што е лекот?
-потребни се два лека, еден за образованието и еден за здравството,

...здравството целосно вон партиските интереси и апетити или поточно поставување на клучни места на непартиски експерти, ете партијата на власт ќе ургира ќе се труди на пониските нивоа за нивни вработувања, ама горните нивоа (директорите, министри, советници -одговорните), тие кои ќе решаваат, менаџираат апсолутно да не завистат ниту да се членови на било која партија, конкурс за тие високи места според способност, визија, а не според желба на било која власт,

... истото би требало да важи и за образование, оти здравството црпи кадри од таму, па на здравството му треба учени луѓе, а не дипломирани со врски и непотизам лејки и шупелки!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.124
Поени од реакции
17.913
3-4 пива на ден, не претерувам ама ако не треба ќе престанам. Мислев дека треба да се пие неколку денови и ако не се претерува ок е.
Абе една чаша пиво е ок. Три четири пива е многу.

Луѓево што ги знам што се вакцинираат престанаа целосно со алкохол 5 недели.

Како што препорачаа Русите :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Абе една чаша пиво е ок. Три четири пива е многу.

Луѓево што ги знам што се вакцинираат престанаа целосно со алкохол 5 недели.

Како што препорачаа Русите :)
5 недели?
ја за 5 дена знам.
а 3 дена без тешка работа
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.568
Поени од реакции
17.968
3-4 пива на ден, не претерувам ама ако не треба ќе престанам. Мислев дека треба да не се пие неколку денови и ако не се претерува ок е.
1 недела апстиненција од алкохол, тоа ти го кажува докторката што ти ја става вакцината....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Исламот и така ти забрануе алкохол.
 
  • Хаха
Reactions: A__

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
3-4 пива на ден, не претерувам ама ако не треба ќе престанам. Мислев дека треба да не се пие неколку денови и ако не се претерува ок е.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
3-4 пива на ден, не претерувам ама ако не треба ќе престанам. Мислев дека треба да не се пие неколку денови и ако не се претерува ок е.
Нека не те паничат.. Јас си прашав уредно за пиво и ми кажаа 1-2 можеш од првиот ден.. Ти пошто си машко и сигурно погабаритен од мене, не си критичен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom