Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
82.638
Поени од реакции
187.458
Од гревовиве па уште вратарот остана негативен :popce:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.566
Поени од реакции
17.153
Може не штитат 100% ама и вие ги правите ко џабе се носат. Да не штитеа ич, по фирмиве покољ ќе беше. Кај мене двајца беа позитивни и никој не фати од нив зошто седиме со маски, ваљда не сме Робокап.
Дека е дебилно да се носи на отворено се согласувам.
Не викаме дека џабе се носат, секој ден се расправаме со друштво и познати, на работа со колеги и клиенти за начинот на носење прво (пола до носот надвор) и после воопшто носењето (во затворен простор).

Ама мислењето на докторите нели го почитуваме исто така?Освен овие два случаи горе во лично присуство, уште неколку (различни медицински лица, различна специјалност, образование и болница) велат буквално џабе носите маски, во еден случај и му рекле слободно извади ја маската ако ти е тешко.
Не е секогаш една страна 100% точна и обратно тие со различно мислење не се 100% во грешка и "глупи".

За на отворено...да не испаднам ДПМНЕ, ама многу логично прашање постави некој од нив - надвор ако сам шетам со маска, па ќе седнам на кафе со уште тројца и ваѓам маска.Кое е поопасно...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
82.638
Поени од реакции
187.458
Ама мислењето на докторите нели го почитуваме исто така?Освен овие два случаи горе во лично присуство, уште неколку (различни медицински лица, различна специјалност, образование и болница) велат буквално џабе носите маски, во еден случај и му рекле слободно извади ја маската ако ти е тешко.
Не е секогаш една страна 100% точна и обратно тие со различно мислење не се 100% во грешка и "глупи".
Остајте ги тие доктори што лупетаат, се прават херои само пред пациенти, да го видиш како ќе стави маска ако види дека некој се закашлува како ТБЦ да има. Поголеми хипохондрици приватно од нив нема.

Не е дека штитат 100% ама не е и дека не штитат маскиве ич па да викаме, слободно извадете ги ако ви е тешко.

Проста логика - да не штитеа ништо ќе немаше кадар за на Инфективна да работи :toe:
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
6.330
Поени од реакции
4.405
Вирус сега можеш да закачиш најверојатно на работно место каде не се почитува протоколи каде не е возможено на луѓето да работат на дистанца, во кафичи, кафани и прослави - мерка маска на отворено, па колку неспособни ја водат државата да ни позавидат во ментална установа
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
10.166
Поени од реакции
12.514
Абе секако помогнало, само на кого и за која цел...

@lazar31 ти ли се фалеше дека дедо ти убивал нацисти ... а сега бараш и се пењавиш нацистички мерки да се воведат. :zver:
Go znaes onoj paradoks: Poradi efikasnite merki ne dojde tolku loso kolku sto se mislelo za da posle se somnevame, dali merkite bile prestrogi. Germanija odlicno pomina i na prolet i na leto, ima steti normalno, pomalku od sto mislele, dali so drugi merki bi bilo podobro? Hipoteticki prasanja. Fakt e toa sto kazav, vo sporedba dobro se pomina i kolku i da e naporno najgolem del od lugjeto stojat zad odlukite.
 
Последно уредено:

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.566
Поени од реакции
17.153
Остајте ги тие доктори што лупетаат, се прават херои само пред пациенти, да го видиш како ќе стави маска ако види дека некој се закашлува како ТБЦ да има. Поголеми хипохондрици приватно од нив нема.

Не е дека штитат 100% ама не е и дека не штитат маскиве ич па да викаме, слободно извадете ги ако ви е тешко.

Проста логика - да не штитеа ништо ќе немаше кадар за на Инфективна да работи :toe:
Еве ги :D
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.484
Поени од реакции
3.974
Оваа мерка за носење маски на отворено повеќе ми изгледа како мерка за полнење на буџетот него ли мерка за заштита од корона вирусот.
СИТЕ мерки што ги воведоа изминатиов период се со таа цел. Знаат и сами дека не можат да си дозволат целосен карантин, па затоа сè повеќе и повеќе се воведуваат мерки што имаат за цел само да го полнат буџетот, без воопшто да помогнат со спречување на пандемијава...

Затоа и пола полиција моментално се утепува од пишување казни за сè и сешто.

Баш ме интересира за некоја недела кога ни оваа мерка нема да има ефект - што ли ќе измислат тогаш? :)
 
Член од
25 април 2011
Мислења
183
Поени од реакции
251
Не е само Филипче и во Германија од пред некој ден е задолжително носење на маски на отворено во и околу центарот на градот.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
10.166
Поени од реакции
12.514
Не е само Филипче и во Германија од пред некој ден е задолжително носење на маски на отворено во и околу центарот на градот.
Tamu kade sto poradi guzva ne moze da se drzi rastojanie. Ne na drzavno nivo tuku regionalno kade sto ima visoki brojki.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.500
Поени од реакции
3.940
Бев во Истанбул првата недела од Октомври, таму буквално сите носеа маски на отворено, освен туристите. Искрено ме изненадија турците колку се дисциплинирани во тој поглед. Исто буквално во секоја продавница, кафич, ресторан ти мерат температура на влез.
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
6.561
Поени од реакции
16.889
Tamu kade sto poradi guzva ne moze da se drzi rastojanie. Ne na drzavno nivo tuku regionalno kade sto ima visoki brojki.
Како тоа поради гужва не може растојание да се држи?Зашто има потреба од гужва за време на пандемија?
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
10.166
Поени од реакции
12.514
Како тоа поради гужва не може растојание да се држи?Зашто има потреба од гужва за време на пандемија?
Pazari, Shopping malovi, ako si bil vo saboti vo golemite gradovi ke vidis deka ima guzvi si setaat i pazarat lugje. Pandemija e ama nemase nikakvo ogranicuvanje za dvizenje i se desava redovno na javni mesta da ima povekje guzvi.
 
На врв Bottom