Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.852
Поени од реакции
2.894
Денеска починати се 14 души, а помеѓу нив нема 34 годишен. И после не си ширел паника, не ич.
Тоа е доказ на хаосот во здравството а не заради опасноста од самата корона. Гласајте си вие поштено. Секако за својата неспособност властите вината ја бараат во народот. Си знаат дека имаат работа со измеќарски менталитет.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
10.166
Поени од реакции
12.514
Ништо нема да се постигни со мерките, само психички ќе се пореметиме.
На пролет помогна, ќе видиме. И онака Ноември е ладен, врнет и темно па ќе си се топли по домовите :D
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
6.561
Поени од реакции
16.889
На пролет помогна, ќе видиме. И онака Ноември е ладен, врнет и темно па ќе си се топли по домовите :D
Помогна,го одложи за неколку месеци тоа што беше неизбежно.И у март вака ке тврдите за овој сега локдаун дека помогнал.Па ке помогне и сите дома да се затворат и да не излагаат али до кога? До кога бе вака? Додека не најдат лек и вакцина па седнат на клупа како 80 годишен старец ке му раскажуваш на внучето како измислиле вакцина и сме излегле од дома
Автоматски споено мислење:

Туку и така новиве генерации ни ж од живот нема да видат,може и у право сте за локдаунот
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.010
Поени од реакции
9.806
На пролет помогна, ќе видиме. И онака Ноември е ладен, врнет и темно па ќе си се топли по домовите :D
ништо, само треба како ластовичките селење во Соутх Судан и натака, имаат по едноцифрен број деатх/1милион... е сега имаа други болештини :cool: ...
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
10.166
Поени од реакции
12.514
Помогна,го одложи за неколку месеци тоа што беше неизбежно.И у март вака ке тврдите за овој сега локдаун дека помогнал.Па ке помогне и сите дома да се затворат и да не излагаат али до кога? До кога бе вака? Додека не најдат лек и вакцина па седнат на клупа како 80 годишен старец ке му раскажуваш на внучето како измислиле вакцина и сме излегле од дома
Автоматски споено мислење:

Туку и така новиве генерации ни ж од живот нема да видат,може и у право сте за локдаунот
Da, ne vikam deka e ultimativno resenie. Ama: Drzavniot vrv gleda, deka so vakva dinamika za 3-4 nedeli situacijata ke eskalira do tolku sto nema vrakjanje. Ko cuma ke pomine ednas i zdravstveniot sistem ne ke moze da go izdrzi. Tokmu vo takva situacijata posebno ekonomskite steti ke bidat pogolemi ama i sega na ne vovedat merki, ke mora za 3-4 nedeli i ke bide kasno da se postigne rezultat. Ja razbiram celta, objasneta e i golem del od narodot go prifakja toa. Steta ke ima sekako, prasanje e samo kako ke moze najdobro da se pomine vtoriov bran.
Автоматски споено мислење:

ништо, само треба како ластовичките селење во Соутх Судан и натака, имаат по едноцифрен број деатх/1милион... е сега имаа други болештини :cool: ...
Ima drugi bolestini ama momentalno ne se odlozuva ovde nisto. Mozebi za 3-4 nedeli ke odlozat neophodni raboti ako ostavime sve da si tece ko dosega. Edna cel e tokmu da ne mora da se ogranicuva zdravstveniot sistem.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.010
Поени од реакции
9.806

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.566
Поени од реакции
17.153
Ова што го повторуваат како папагали по 24/7 сите овие параспури на чело со Караџовски за аеросолите,уствари само потврдува дека 90% од маските се никаква заштита.У војска пошто служев АБХО(атомско биолошко хемиска одбрана)убаво се сеќавам дека ни гас маската не беше 100% сигурна кога се во прашање аеросоли,а знаете колкава е разликата од гас маска до N95? Како цедалка за чај му доаѓа N95,а за овие од ткаенина не сакам муабет да трошам.И после овие небулози,сакаат луѓето сериозно да ги сфатат ебате клошарите
Самите доктори велат дека овие маски од "домашно производство" не штитат.Во последниве месец дена двајца доктори (матичен и специјалист) истото ми го кажувале.

Плус, колку и да внимаваме, ние тие маски некогаш ги фаќаме со рацете, а не ни се измачкани со антибактериско или слично, па луѓе ги носат од едната страна па од другата, ги ставаат во џеб па наново ќе ги носат итн.
Истата една маска цел ден!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
82.638
Поени од реакции
187.458
Може не штитат 100% ама и вие ги правите ко џабе се носат. Да не штитеа ич, по фирмиве покољ ќе беше. Кај мене двајца беа позитивни и никој не фати од нив зошто седиме со маски, ваљда не сме Робокап.
Дека е дебилно да се носи на отворено се согласувам.
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.079
Поени од реакции
1.784
Ај малце време да одвојат медицинскиве лица, ако може да се одговорат прашањава.

Што се тоа коморбидитети?
Како се откриваат?
Кои се најчести коморбидитети, кои најлесни а кои се најопасни?
Колку коморбидитети може еден човек да има наеднаш?
Дали покачен холестерол се смета како коморбидитет?
Знаејќи дека здравството ни е НУЛА и луѓево одат на доктор кога ќе дојде нож до коска, дали е можно сите овие "ЗДРАВИ" луѓе уствари да имаат 2-3-4 коморбидитети?
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.268
Поени од реакции
2.511
Многу врева за ништо. Две недели не отекоа со менувањето на законот за да може да се наложи носење маски и на отворено. И што очекуваат од носењето маски на отворено? Дека за недела или две ке спадне бројката на заразени на 50ина дневно? Тоа е исто како да гори цела планина а да се обидуваш да гасниш со кофа вода... Во недостаток на муда да се превземат вистинските мерки, надлежните се толку патетични со изјавите и глумењето дека се превземаат мерки што ти се повраќа кога ги слушаш, зборуваат а од очите им се гледа дека и самите не веруваат ниту трошка во тоа што го зборуваат, цифрите секојдневно ги демантираат до коска. Па добро бре Венко и останати надлежни, бидете мажи, треснета на маса и кажете ја вистината, оставете политика и економија и како стручњаци кажете во која состојба сме и што треба да се превземе, ако не ве послушаат дајте си оставка, кажете на народот дека власта не ве ферма за сува слива и дека не сакате да носите толку народ на душа. Ебете му ја економијата, кажете вие како медицински лица што треба да се превземе. Ете д-р Пановски вчера убаво си кажа, ако не се превземе ништо во Декември ке дојдеме до 100тина мртви дневно. Дали и тогаш ке се правдате дека 90% од умрените имале коморбитети?
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.079
Како народов да верува и почитува кога властите кои треба да менаџираат направија каша попара од кризава, ниту знаат кои мерки кога, ниту се знае како да се организира, одговор нема за клучни научни прашања, паушални изјави, за едни мајка за други маќеа. Хаос земја, флоп на здравствен систем комплет.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.897
Поени од реакции
11.839
Може не штитат 100% ама и вие ги правите ко џабе се носат. Да не штитеа ич, по фирмиве покољ ќе беше. Кај мене двајца беа позитивни и никој не фати од нив зошто седиме со маски, ваљда не сме Робокап.
Дека е дебилно да се носи на отворено се согласувам.
И кога сте на свое биро седите со маска?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
82.638
Поени од реакции
187.458
И кога сте на свое биро седите со маска?
Не ама кога одиме еден кај друг и има комуникација, да. Мене најискрено не ми смета и знам дури и да се заборавам со неа.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.289
Поени од реакции
1.261
На пролет помогна, ќе видиме. И онака Ноември е ладен, врнет и темно па ќе си се топли по домовите :D
Абе секако помогнало, само на кого и за која цел...The infection dynamics (measured by the reproduction number R), on the other hand, had already declined sharply before the lockdown was declared.
@lazar31 ти ли се фалеше дека дедо ти убивал нацисти ... а сега бараш и се пењавиш нацистички мерки да се воведат. :zver:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.897
Поени од реакции
11.839
Не ама кога одиме еден кај друг и има комуникација, да. Мене најискрено не ми смета и знам дури и да се заборавам со неа.
Исто е и кај нас, првично беше со маска и на биро ама не се седи цел ден така.
 
На врв Bottom