Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Се зезав, еве сум бонбона :D ....иначе постои у глава некоја психолошка оптовареност, не дека се замарам превише. Едноставно не можеш да бидеш имун, тоа ми беше поентата. И да било корона, проблем ми е за стариве да не се разболат. Ја не се откажувам од живот заради опасност дека ќе ми се деси нешто. Покрај сите места кај се движам невозможно е да не се разболам ако има нешто :D
Pa I da priznaese deka ti se stresoa gakite malce, nisto strasno, tak normalno..pa I ti si ziv covek:P
 
Член од
12 септември 2016
Мислења
99
Поени од реакции
488
@Filipo10 требаше од почеток забрана за напуштање на град, и маски толку..
Така де друже, а не тие си играат курташак со народот, па после народот крив зш имало толки заболени..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
@Filipo10 требаше од почеток забрана за напуштање на град, и маски толку..
Е требаше, ова и јас го зборам. Наместо полициски час, освен по работа или со друга сериозна причина да нема одење од град во град ама оди изведи го кај нас тоа...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Е требаше, ова и јас го зборам. Наместо полициски час, освен по работа или со друга сериозна причина да нема одење од град во град ама оди изведи го кај нас тоа...
и по други општини не без потреба, морало да се шета по пазари пиперки да се намакнува па да се чури насекаде, а има убав готов ајвар и не е поскапо...
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Швеганите никако да умрат толку колку што Кајгана експертите сакаа :toe:

До средината на овој месец кај нив си е супер, а и понатаму не очекувам нешто драстично да се смени, по првичниот шок во април во кој им ги истепа пензионерите по пензионерските домови, за кој и главниот епидемиолог кажа дека згрешиле, а нашите неписмени медиуми известија дека комплетно ја утнале стратегијата (грешка во преводот за плашење на народот).

Значи само таква стратегија му е мајката, еден месец (па еве и два нека бидат) ќе се мачиме сите, ама после се ќе си биде нормално, вака мачењето трае со месеци и пак нема резултати.
Не е само тоа, кај богативе јако се источуват здравствени и пензионерски фондови, во смисол старите ги фрлаат во геријатрија, а тоа е јак бизнис, фирмата има интерес да живеат повеќе. Така да им го продолжуваат животот со 5-10 години, ако тоа да си леш со цевки од напред, од позади, инфузија може да се нарече воопшто живот. И ако дојде некој посилен грип цела баба фарма иде јабана, тоа си е стара западна традиција, порано немало потреба да се пишува за тоа.
Кај нас нема да го има тој проблем, претпоставувам дека поради бедност средниот животен век е помал, луѓето си умираат предвреме или на време.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Pa I da priznaese deka ti se stresoa gakite malce, nisto strasno, tak normalno..pa I ti si ziv covek:P
Искрено најголем страв ми е да не разболам некој друг....иначе се водам од чиста математика. Увек така сум размислувал од појдовна точка на веројатности и така сум ги класифицирал опасностите. Пример некој се плаши од змии....мојот начин на размислување е колку луѓе годишно умираат од каснување на змија, ако се на пример 5 души во цела Македонија онда не се замарам, одам и трчам низ ливада да речеме :D Исто е со возење во авион и сл. работи, овде со коронава веројатноста да ми биде нешто е скоро 0.
Ако некој нема некоја хронична болест не би требало да се плаши...не викам дека може нема да наебе никој што е прилично здрав, туку статистички земено има многу мала веројатност.
Ако земе човек да се пази како треба не треба да излезе од дома...реално не сум спремен за таа работа.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
У моментов ако бројката на заболени е испод 100к ја со жилет се сечам.Нека се пушти вирусов на најјако и тоа што побрзо и нека се стави крај на овој ужас.
 
C

CoolIris

Гостин
Јас сум повеќе за просторно ограничување, отколку временско. Нешто по принципот на Австралија.
Нема да имаат никаков ефект полициските часови, од причина што народот ќе продолжи да иде и по кафани и по ресторани и ваму и таму. Вака, да речиме би иделе во објектите кои се наоѓаат во нивната близина. Океј е и ти да прошеташ на воздух и куче да изнесеш и све.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.653
Кој не верува во Корона, нека си се запраша за своето знаење од областа на математиката.

Моќта на експоненцијалната функција не простува ништо и тоа е се што треба да се знае за вирусов.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
ште го видиме господ во пиџами...
Девојче од куаново што беше позитивно во март проверило антитела прошла недела и уште имала, таму незнам како оди во вредности, но разбрав дека имала 8, а за да има антитала требала да има над 1 од вредностите... следна недела да се ослободам малку баш ке проверам и јас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom