Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.239
Поени од реакции
21.550
The Florida Department of Health conducted a self-control case series, looking at the risk of mortality following the COVID shots. And what they found was that there is an 84% increase in the relative incidence of heart-related death in males 18 to 39 within 28 days after the shots.

Consequently, Florida Surgeon General Dr. Joseph Ladapo now actively recommends against the shots for men between the ages of 18 and 39 and anyone under the age of 18.

Тенеке знаеш дека бустерите се примени пред 2 години. Туку ок познато е дека има зголемен ризик 4 недели по примена вакцина. Со оглед на ризикот од инфекција тоа е минорно.
Автоматски споено мислење:

А тоа има врска со ковид?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.293
Поени од реакции
5.031
Тенеке знаеш дека бустерите се примени пред 2 години. Туку ок познато е дека има зголемен ризик 4 недели по примена вакцина. Со оглед на ризикот од инфекција тоа е минорно.
Автоматски споено мислење:А тоа има врска со ковид?
Наследникот на Covid 19.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.855
Поени од реакции
35.282
...не можам да ги заборавам речениците кажани од одговорни членови на некои институции, ,,ние не правиме антиковид вакцини, ние го правиме вирусот за тие вакцини,, .
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.476
Поени од реакции
79.601
Мајка на мало дете треба да оди за затвор поради прекршување на полициски час во пандемијата

26 годишната Катарина Ѓорѓевиќ го прекршила полицискиот час со нејзини пријатели кои оделе во домот. Но, пред почетокот на полицискиот час им се дупнала гумата на автомобилот и добиле казна: две илјди евра казна или три месеци казна затвор.

ЗА ЗАТВОР
:lolzz:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.855
Поени од реакции
35.282
... во светот веќе на големо се бара оштета од дотичните држави поради лични здравствени последици и дискриминација и притисоци за време на пандемија, Катерина прво треба да напише до Стразбург писмо малтрирањето и да опише грубоста кон неа токму во таа незавидна брачна ситуација наместо помош од државата, па писмо до институции во странство кои прибираат све лошо и последици токму од пандемијата, не само што ќе биде ослободена туку ќе добие паричен износ за такво малтретирање на самохрана мајка без разлика што се работи за пандемија.
...ако е вистина ова што и' прават структури на нашата држава, невиден срам и дебилизам на сегашната власт да на таков начин и на кого да спроведат закони, а бе невиден срам!
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.450
Поени од реакции
4.819
... во светот веќе на големо се бара оштета од дотичните држави поради лични здравствени последици и дискриминација и притисоци за време на пандемија, Катерина прво треба да напише до Стразбург писмо малтрирањето и да опише грубоста кон неа токму во таа незавидна брачна ситуација наместо помош од државата, па писмо до институции во странство кои прибираат све лошо и последици токму од пандемијата, не само што ќе биде ослободена туку ќе добие паричен износ за такво малтретирање на самохрана мајка без разлика што се работи за пандемија.
...ако е вистина ова што и' прават структури на нашата држава, невиден срам и дебилизам на сегашната власт да на таков начин и на кого да спроведат закони, а бе невиден срам!
Секој народ си има власт каква што си ја заслужил...
Нешто не ми текнува во Македонија некој да се бунеше против сите тие идиотски мерки.
Поинаку беше кај другите народи. И ја добија мојата поддршка.
WIEN-DEMONSTRATION-GEGEN-CORONA-MASSNAHMEN_1639225121791993_v0_h.jpg
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.990
Секој народ си има власт каква што си ја заслужил...
Нешто не ми текнува во Македонија некој да се бунеше против сите тие идиотски мерки.
Е како немаше? И слики ставав! Тогаш многу го разочаравме Филипче. Замисли, народ умираше по болниците, а ние реагиравме за тривијалност како забраните за влегување по кафичи, ресторани, кафани и молови, а притоа, суперспедаторите, вакцинирани со вакцина која по неколку месеци не дава апсолутно никава заштита, слободно си се шетаа. Срам да ни е!

Нит се тестирав, нит проверував крв, нит антитела, нит Д-димери, нит се вакцинирав, нит носев правилно маска, нит бев хоспитализиран, нит бев врзан за кревет, нит умрев. Бев правилото, а не исклучокот. Да бевме порационални, немаше да имаме интензивирана економска криза проследена со релативно висока стапка на инфлација, која дополнително ќе се продлабочува со новите најавени законски измени за зголемување на минималната плата и за скалестото зголемување на останатите плати.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.894
Поени од реакции
39.372
Е како немаше? И слики ставав! Тогаш многу го разочаравме Филипче. Замисли, народ умираше по болниците, а ние реагиравме за тривијалност како забраните за влегување по кафичи, ресторани, кафани и молови, а притоа, суперспедаторите, вакцинирани со вакцина која по неколку месеци не дава апсолутно никава заштита, слободно си се шетаа. Срам да ни е!

Нит се тестирав, нит проверував крв, нит антитела, нит Д-димери, нит се вакцинирав, нит носев правилно маска, нит бев хоспитализиран, нит бев врзан за кревет, нит умрев. Бев правилото, а не исклучокот. Да бевме порационални, немаше да имаме интензивирана економска криза проследена со релативно висока стапка на инфлација, која дополнително ќе се продлабочува со новите најавени законски измени за зголемување на минималната плата и за скалестото зголемување на останатите плати.
дамби, што се даваш себе како пример? Ти си детенце, 20 години, не се сите како тебе. Има луѓе стари, со болести, и не знам што генерализираш.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.990
дамби, што се даваш себе како пример? Ти си детенце, 20 години, не се сите како тебе. Има луѓе стари, со болести, и не знам што генерализираш.
Ронче, колку имаш, 30-31? Во која категорија спаѓаш:
a. Стари
б. Луѓе со болести
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.450
Поени од реакции
4.819
Е како немаше? И слики ставав! Тогаш многу го разочаравме Филипче. Замисли, народ умираше по болниците, а ние реагиравме за тривијалност како забраните за влегување по кафичи, ресторани, кафани и молови, а притоа, суперспедаторите, вакцинирани со вакцина која по неколку месеци не дава апсолутно никава заштита, слободно си се шетаа. Срам да ни е!

Нит се тестирав, нит проверував крв, нит антитела, нит Д-димери, нит се вакцинирав, нит носев правилно маска, нит бев хоспитализиран, нит бев врзан за кревет, нит умрев. Бев правилото, а не исклучокот. Да бевме порационални, немаше да имаме интензивирана економска криза проследена со релативно висока стапка на инфлација, која дополнително ќе се продлабочува со новите најавени законски измени за зголемување на минималната плата и за скалестото зголемување на останатите плати.
Дали во Македонија нешто се промени? Во Австрија да, погледни ја само актуелната внатрешна политика таму... и спореди ја со овдешната.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.450
Поени од реакции
4.819
дамби, што се даваш себе како пример? Ти си детенце, 20 години, не се сите како тебе. Има луѓе стари, со болести, и не знам што генерализираш.
На демонстрации одеа и мнооогу стари луѓе, и болни од рак имаше меѓу нив, не би требало ни ти да генерализираш.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.894
Поени од реакции
39.372
Ронче, колку имаш, 30-31? Во која категорија спаѓаш:
a. Стари
б. Луѓе со болести
небитно е ја у која група сум. Работата е што ти генерализираш. Не се сите како тебе деца па како настинка ќе помине. Поготово не првите два соја кои матер ебаваа. Знам луѓе у четириесети кои оставија фамилии и деца сами да растат. Така да да се чукаш у гради откако све пројде многу е лесно.

Али еднаш фолијаши секогаш фолијаши, вас памет никад нема да ви дојде. Истите типчиња сега веруваат Хаарп дека го предизвика земјотресот у Турција. Не знам што да додадам. Зборовите се излишни.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.450
Поени од реакции
4.819
небитно е ја у која група сум. Работата е што ти генерализираш. Не се сите како тебе деца па како настинка ќе помине. Поготово не првите два соја кои матер ебаваа. Знам луѓе у четириесети кои оставија фамилии и деца сами да растат. Така да да се чукаш у гради откако све пројде многу е лесно.
Тие луѓе кои ги спомнуваш, ќе си отишле и при малку појак грип, а јас знам 70 годишник кој ја прележа првата варијанта, и остана жив. Но, како што рече, индивидуално е тоа, не треба никој да генерализира.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.990
небитно е ја у која група сум.
Тезата е твоја, само ја преформулирав во прашање. А или Б? Шансите да погодиш се 50%, односно +49% повеќе отколку шансата да беше хоспитализиран. А можеме и за децата, каде пишуваше епови дека требало да бидат вакцинирани. Сакаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom