Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
3.793
Поени од реакции
26.057
Мислам дека е повеќе грижа на совест дека се вакцинирал прв пред постарите и овде упорно се правда.
Рон, води грижа за колективното здравје на заедницата.
Храбро потегна врски да се вакцинира рамо до рамо со старите и болните, се со цел да ги заштити нив. Активно е вклучен во кампањата за масовна вакцинација, затоа што мисли на општествено - економските придобивки, кои ги рушат овие небањативе антиваксери што одат по кафани со алуминиумска фолија на глава. Верува во науката, што му ја сервираат овие неговиве и се што излегува од таа рамка, е фејк њус.
Примоментално кова планови, кога и како што побрзо да ја прими и третата бустер доза, за да не го оптерети утре здравствениот систем кој што не може да се поправи заради овие антиваксериве.

Бидете среќни што го имате Рон на форумов, да ви ги отвори очите :pipi:

П.С. Што се случи со погребувањето во лимени сандаци?:cautious:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
12.256
Поени од реакции
20.049
Ме интересира, ќе нарачаат 40.000 вакцини за сезонски грип за 1.8 милион народ, кои секако си каснат! Како ќе се спречи ширењето на сезонскиот грип со толку малку вакцинирани?
...тие 39 000 +1 000 (две врсти) се наменети за бесплатно давање на Институт за јавно здравје од кои највероватно дел ќе оди за медицински персонал, а дел за одредена група граѓани со компромитирачки имунитет или најстарите, другите количини на вакцини ќе си набави некоја одредена фирма која за истите вакцини ќе ги наплатува според пазарната цена на сите други граѓани кои сакаат доброволно да ја примат!
 
Член од
30 август 2021
Мислења
545
Поени од реакции
1.161
Рон, води грижа за колективното здравје на заедницата.
Храбро потегна врски да се вакцинира рамо до рамо со старите и болните, се со цел да ги заштити нив. Активно е вклучен во кампањата за масовна вакцинација, затоа што мисли на општествено - економските придобивки, кои ги рушат овие небањативе антиваксери што одат по кафани со алуминиумска фолија на глава. Верува во науката, што му ја сервираат овие неговиве и се што излегува од таа рамка, е фејк њус.
Примоментално кова планови, кога и како што побрзо да ја прими и третата бустер доза, за да не го оптерети утре здравствениот систем кој што не може да се поправи заради овие антиваксериве.

Бидете среќни што го имате Рон на форумов, да ви ги отвори очите :pipi:

П.С. Што се случи со погребувањето во лимени сандаци?:cautious:
Јас сум многу благодарен.Порано имав длабоки фрустрации оти си го измерив АјКјуто и плус не изгледам убаво, немам пари и не можев женска да си фатам. Но откако посведочив дека не сум единствен ми се дигна веднаш самодовербата, се отселив од детската и женски почнаа сами да ми се пуштаат, помалку ги мразам другите и интересно како ми се подигна и имуниот систем па веќе не ми е страв од корона. Неговата активност е за општото добро.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
1.290
Поени од реакции
4.516
Az ne e preporacana za lugje ispod odredena vozrast, zatoa te prasuvam.
Ostaj glupostive, ima zarazeni i umreni so AZ kaj nas. Zatoa go prasav od kaj mu se podatocite. Zarem na toa sakas da si dodades dopolnitelen rizik pri vakciniranje, koga imas sosema bezbedni alternativi?
Razlistaj do koja godisna granica e zabraneta, ne e toa dzabe. Vo Uk bese ispod 40 mislam, kaj nas ispod 65, vo danska norveska ja zabranija skroz.
Има заразени и умрени со АЗ кај нас, затоа што АЗ се аплицира на возраст над 60 години. Многу веројатно и природната смрт да замешала прсти. Земајќи ги во предвид сите тие фактори е една од најубавите вакцини.

Баба ми супер се чувствува на 93 години.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.926
Поени од реакции
2.512
40+ sum.

tuka ne e preporacana za pod 50. iskreno mislam deka se preteruva so toa. mojve primija az i projdoa relativno lesno taka da ako genetika igra uloga mislam deka az ke mi e ok. od druga strana az e ovde proizvedena i toa mi igra uloga do nekade. japoncive im najdoa problemi i na moderna i na pfizer vo odredeni pratki taka da sto stiga od nadvor pogotovo na nacinot na koj se proizveduva i treba da se cuva moze da e problematicno..
Jas bev ispod 30 koga primiv AZ, i dobsr del od moite kolegi bea pomegju 30-55 i site pominaa dobro. UK vakcinirase samo so toa, ako ne e dobra, taa skapa koza nemase da se vakcinira.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.389
Поени од реакции
1.353
Прва Астра втора Модерна. Иначе мислам сеедно е мислам.
Синоќа прочитав напис од една од францускиве телевизии дека во франција веќе не се препорачува да се вакцинира со втора доза на Модерна, бидејќи правела премногу проблеми со срцето. Не запамтив детали, ама ако го најдам линкот ќе ти го пратам.
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
61
Поени од реакции
118
Синоќа прочитав напис од една од францускиве телевизии дека во франција веќе не се препорачува да се вакцинира со втора доза на Модерна, бидејќи правела премногу проблеми со срцето. Не запамтив детали, ама ако го најдам линкот ќе ти го пратам.
Брат4е ако е пишано да умреме, ќе пцовисаме сите. Храната прави исто проблеми со срцето, нездравата особено, исто и стресот па никому ништо. Проблемот е во преголемото форсирање на идиотскиве мерки, ич не ме занима дали штитат или не, може штитат, ама не може бре јас со повеќе антитела природно прележан од некои што се вакцинирани да немам право да отидам во кафана, мол или кафич.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.040
Поени од реакции
14.880
Астра дефинитивно. Статистичка грешка се инфекциите со Астра кај нас.
Кај мене во фамилија сите што беа со Астра (4 луѓе, возраст 30-60) сите се инфицираа. Тоа е 100%.
Ама Астра е добра вакцина, никој веќе не го интересира и инфекцијата, туку смртноста.
Автоматски споено мислење:

Астра дефинитивно. Статистичка грешка се инфекциите со Астра кај нас.
Кај мене во фамилија сите што беа со Астра (4 луѓе, возраст 30-60) сите се инфицираа. Тоа е 100%.
Ама Астра е добра вакцина, никој веќе не го интересира и инфекцијата, туку смртноста.
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.833
Поени од реакции
17.360
Синоќа прочитав напис од една од францускиве телевизии дека во франција веќе не се препорачува да се вакцинира со втора доза на Модерна, бидејќи правела премногу проблеми со срцето. Не запамтив детали, ама ако го најдам линкот ќе ти го пратам.
А статистички колку имаар проблем? Нормално е да препорачуваат друга ако има избор и ако Бионтех/Фајзер статистички дава помалце нус ефекти. Така беше и со АЗ иако не видов масовни проблеми, ни сега со Модерна.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.889
Поени од реакции
20.363
Тоа е тоа.
Пандемија = БИЗНИС од невидени размери

Инаку додека светот започнува да тоне (кај нас ќе биде СТРАШНО во овој поглед)

КИНА, жутите уживаат, функционираат, ТОП се во економија, растураат. Племето нивно гадно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
15.384
Поени од реакции
21.447
Рон, како ќе го прокоментираш ова? :sleep:
тоа се вашите вакцини дамби, иначе навивам за камиказа моментално, не ме замарајте сега
Автоматски споено мислење:

дамби убедливава победа значи дека нема вакцини повеќе?
 
Последно уредено:

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.833
Поени од реакции
17.360
Судеќи поред тв-преносот и интервјуто на Таравари, во Гостивар е умрено короната.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom