Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Како што читам дури сега испод 30-40 не е, а очигледно допрва уште ќе расте... :(
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.459
Поени од реакции
20.249
Катастрофа, мора да било кислородот во прашање па да имало толкаво жртви, или па причината е материјалите за изградбата, овие модуларни знаат да бидат изградени од панели кои се полнети со пена која е многу запалива.
Сочуство до фамилиите, се надеваме ќе земаме некоја поука од ова.
Ти како архитект треба да знаеш, (а не знаеш пошто си дудук) дека оваков објект без соодветна против пожарна заштита, систем за брзо известување, соодветна пп заштита како пп апарати и ете наједноставниот спринклер систем треба да го има во објектот, баш поради тоа што е лесно запалив. Парите од Брако се земени, поставени се пластични ѕидови и кров и другото веќе го знаеш., 30 жртви (ака кислородот е крив). Тоа во денешно време се вика тендерско воено профитерство, за тоа се иде во затвор, се скапува и тоа цел тим кој го овозможил тоа со ставање потпис и амин за таков објект да се пушти во употреба.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.764
Пред 6 месеци вести дека болницата е лошо изведена.
Пред 2 недели вести дека имало обид за сечење на главната довпдна цевка за кислород во болницата.

Пожаров е производ на куроболието на властите. Не е неспособност, туку е куроболие. И неспособен човек ќе најдеше решение за 6 месеци. Мора да се распушти владата после ваков хаос. Додека е оваа власт на чело на државава нема да има вистинска истрага.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053

Ова видео го слушнав се потресов скрос, буквално се слушаат врискотниците од луѓето што горат хорор:S
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.316
Поени од реакции
22.606
ш

пошто си дете и треба да ти се објасни малку опширно исти гомна се и ВМРО И ДУИ И СДСМ заедно си водат бизниси а народот пати и страда и си копа очи еден на друг.
abe mocko eden, dosta relativizirate so toa site se isti... koj e na vlast neka snosi odgovornost za pizdariite sto se pravat.

koco (sds) ja gradese bolnicata. kadri na dui ja vodat, najtragicno e sto i kazale deka ima problemi i so sklopuvanjeto i so kislorodot. sve izignorirale filipce (sds) i teuta (dui) i sega imame pozar...

sto sakas vmro da ti napravi? ko noj zemi zbrcaj ja glavata u pesok i vikaj site se isti
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Па нели полиција и војска ги "чуваат" болнициве? Кој од кој понеспособен. хрк пфуј
Кур дрват бе. На мобилен се цело време, баш коинцидентно пишав у друга тема за ова.
Абе ако е брако тендерот одма за уши манѓурот да се донесе кожа му ебам кисела.

Филипче мртвиот од морални причини оставка а после и истрага за немарност.

Пајакот сељачки џандар исто оставка. Абе крвта у пичка на сите медиокритети и потпросеци што се на позиции.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.182
Поени од реакции
17.993
abe mocko eden, dosta relativizirate so toa site se isti... koj e na vlast neka snosi odgovornost za pizdariite sto se pravat.

koco (sds) ja gradese bolnicata. kadri na dui ja vodat, najtragicno e sto i kazale deka ima problemi i so sklopuvanjeto i so kislorodot. sve izignorirale filipce (sds) i teuta (dui) i sega imame pozar...

sto sakas vmro da ti napravi? ko noj zemi zbrcaj ja glavata u pesok i vikaj site se isti
Кано технички си во право, за ова одговорност има САМО и САМО кај СДСМ и ДУИ.

Ама пропаѓањево на државава е 30 години. Знаеш дека пола беше ДПМНЕ, пола СДСМ на власт.

Нема смисла сега во оваа прилика за ова.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.966
Поени од реакции
35.580
Кур дрват бе. На мобилен се цело време, баш коинцидентно пишав у друга тема за ова.
Абе ако е брако тендерот одма за уши манѓурот да се донесе кожа му ебам кисела.

Филипче мртвиот од морални причини оставка а после и истрага за немарност.

Пајакот сељачки џандар исто оставка. Абе крвта у пичка на сите медиокритети и потпросеци што се на позиции.
Овие глисти испосрани се толку без никаква емпатија, шо не само шо нема да дадат оставка туку нема да ме изненади и да излезат со изјава дека овие пациенти биле во толку тешка состојба, шо и така било скоро сигурно дека ќе умрат.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Не треба да помине ова без оставка и одговорност.

Ама, едно големо ама, кога бе побогу ќе вложиме пари во здравството? Со доволен капацитет ќе немаше потреба од вакви модуларни болници.

Налет веќе и корона и се.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Nisto cudno ova da e namerno napraveno. Pred mesec dena nekoj probal da ja isece cevkata za dovod na kislorod, sega ova. Treba da se ostavi do kraj posle uvidot da se otkrijat pricinite, a ne da se zataska kako slucajot so Durmo Turs. Sepak socustvo do semejstvata na zaginatite, neka pocivaat vo mir.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.924
Поени од реакции
7.853
Овие бре во тетово што народ ќе живее таму, не дека во другите градови е нешто поарен ама па да му ебам мајката, од она што читаме Тетово е општ хаос по одност на хигена, собраќај и не знам што, и Теута вечити градоначалник, срања еден куп се дешават там никој не мрда, ни да се побуни нешто ни да реагира ниту да се смени.
За банални работи знаат да направат еден куп проблеми а за тоа што навистина треба да се раеагира никаде ги нема.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.182
Поени од реакции
17.993
Овие глисти испосрани се толку без никаква емпатија, шо не само шо нема да дадат оставка туку нема да ме изненади и да излезат со изјава дека овие пациенти биле во толку тешка состојба, шо и така било скоро сигурно дека ќе умрат.
Сендвичите нивни сигурно ќе го релативизираат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom