Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.785
Поени од реакции
9.711
Човече, ќе се отвореле факултетите со по 5 студенти во училница :icon_lol: :icon_lol: Па ни на Електро веќе тоа не е изводливо if you know what I mean :icon_lol:

Ние вода во очи немаме, ќе сме си дозволеле капацитети и ресурси да овозможуваме настава со по 5 студенти во амфитеатар (y) Тоа во Словенија има заебанции дека сo social distancing децава од последните клупи ќе учеле во Хрватска, за Македонија дискутираме...
Се фаќаш за студентите а не гледаш дека основни училишта до 14 години се отвараат за сите ученици :) кои впрочем најмногу им е потребна настава

Пазари, ресторани, кафулиња се се отвара со како што велиш со мерки на дистанца итн.

Јавен превоз се враќа на 100%

Спортски терени, библиотеки, музеи итн се се отвара

Границите ги отвараат наново

Чисто споредба со една земја која има повеќе заразени по 1М жители отколку Италија.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
Чисто споредба со една земја која има повеќе заразени по 1М жители отколку Италија.
Со тоа што Швајцарија има 8.5 милиони жители, 5 000 активни случаи и надолен тренд веќе 2 недели, а Италија има 60.5 милиони шители, 100 000 активни случаеви и стагнирачки тренд во последниве 2 недели.

Коа веќе правиме споредба.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Си се фатил за студентите а не гледаш дека основни училишта до 14 години се отвараат за сите ученици :) кои впрочем најмногу им е потребна настава
Не се секирај јас убаво прочитав се што ми пиша, затоа и те цитирам. Сега само да ми кажеш колку во просек има деца во клас/одделение во Швајцарија?

Зошто види друго уште што читам:

The FOPH and the Swiss Conference of Cantonal Directors of Education have drawn up requirements for the precautionary measures to be taken in consultation with the Science Taskforce and other experts. The cantons and communes have until 11 May to make arrangements for implementing these measures, taking account of local circumstances in each case. Schools will be allowed to be flexible in their approach to classroom teaching.

Затоа што во Словенија е истово и знаев дека ќе се фатиш за ова, знаеш кои се мерките? Еве ќе ти кажам една - преку една клупа да седат децава. Ако просечен македонски клас/одделение има 30-35 деца знаеш тоа колку училници се вкупно?

Второ прашање - Имаш претстава колку студенти има на правен, економски, ФИНКИ?

Јас како завршен македонски студент ќе ти доловам дека вака преку една клупа СЕ ПОЛАГА на наши факултети и еден термин за еден предмет е. Да се изведува вака настава, знаеш ли кога ќе се заврши учебната година кај нас? Во 2025та. Да не зборам дека нема да има кадар, професорот не можеш да го поделиш на 10 училници.

Уствари не знам како можеме прво да споредуваме Швајцарија со било која земја во Европа не само со Македонија само ајде.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.785
Поени од реакции
9.711
Со тоа што Швајцарија има 8.5 милиони жители, 5 000 активни случаи и надолен тренд веќе 2 недели, а Италија има 60.5 милиони шители, 100 000 активни случаеви и стагнирачки тренд во последниве 2 недели.

Коа веќе правиме споредба.
Швајцарија заразени 3,398 на 1М а Италија заразени 3,333 на 1М со ист број на тестирања 30,100 вс 30,547
Автоматски споено мислење:

Не се секирај јас убаво прочитав се што ми пиша, затоа и те цитирам. Сега само да ми кажеш колку во просек има деца во клас/одделение во Швајцарија?

Зошто види друго уште што читам:

The FOPH and the Swiss Conference of Cantonal Directors of Education have drawn up requirements for the precautionary measures to be taken in consultation with the Science Taskforce and other experts. The cantons and communes have until 11 May to make arrangements for implementing these measures, taking account of local circumstances in each case. Schools will be allowed to be flexible in their approach to classroom teaching.

Затоа што во Словенија е истово и знаев дека ќе се фатиш за ова, знаеш кои се мерките? Еве ќе ти кажам една - преку една клупа да седат децава. Ако просечен македонски клас/одделение има 30-35 деца знаеш тоа колку училници се вкупно?

Второ прашање - Имаш претстава колку студенти има на правен, економски, ФИНКИ?

Јас како завршен македонски студент ќе ти доловам дека вака преку една клупа СЕ ПОЛАГА на наши факултети и еден термин за еден предмет е. Да се изведува вака настава, знаеш ли кога ќе се заврши учебната година кај нас? Во 2025та. Да не зборам дека нема да има кадар, професорот не можеш да го поделиш на 10 училници.

Уствари не знам како можеме прво да споредуваме Швајцарија со било која земја во Европа не само со Македонија само ајде.
Би требало 20-25 по клас.

Не можеме да се споредуваме ама потребна е долгорочна стратегија. Не е ствар во финансии и можности, туку стратегија која е издржлива на долг план. А не смешна мерка пола ден тепање со гужви а останатиот дел полициски час
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.053
Поени од реакции
12.316
А што е финтата што сега прават упола тестирања од претходно?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.199
Поени од реакции
16.144
А што е финтата што сега прават упола тестирања од претходно?
Зашо ваљда прават тестови на луѓе кои имале контакт со новозаболените, едино логично објаснување е тоа.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.614
Не се секирај јас убаво прочитав се што ми пиша, затоа и те цитирам. Сега само да ми кажеш колку во просек има деца во клас/одделение во Швајцарија?

Зошто види друго уште што читам:

The FOPH and the Swiss Conference of Cantonal Directors of Education have drawn up requirements for the precautionary measures to be taken in consultation with the Science Taskforce and other experts. The cantons and communes have until 11 May to make arrangements for implementing these measures, taking account of local circumstances in each case. Schools will be allowed to be flexible in their approach to classroom teaching.

Затоа што во Словенија е истово и знаев дека ќе се фатиш за ова, знаеш кои се мерките? Еве ќе ти кажам една - преку една клупа да седат децава. Ако просечен македонски клас/одделение има 30-35 деца знаеш тоа колку училници се вкупно?

Второ прашање - Имаш претстава колку студенти има на правен, економски, ФИНКИ?

Јас како завршен македонски студент ќе ти доловам дека вака преку една клупа СЕ ПОЛАГА на наши факултети и еден термин за еден предмет е. Да се изведува вака настава, знаеш ли кога ќе се заврши учебната година кај нас? Во 2025та. Да не зборам дека нема да има кадар, професорот не можеш да го поделиш на 10 училници.

Уствари не знам како можеме прво да споредуваме Швајцарија со било која земја во Европа не само со Македонија само ајде.
Студентите се најмал проблем, може комотно од дома да учат. Истите веројатно и ќе бидат најдисциплинирани. Али основците и средношколците... Нема шанси да се изведе било каква изолација меѓу нив. И по 5 да се у училна, сите 5 ќе го фатат :D И деца ко деца, не верувам дека швајцарските се различни.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.234
Поени од реакции
18.054
Врти сучи ништо нема логика.. Кај мене во населба имавме прв случај пред недела дена. Заболениот е без никакви симптоми а беше тестиран зошто бил во контакт со заболен е сега логично е да ги тестираат и домашните но надлежните одбивале поради фактот што сите биле без симптоми. Ги отепаа од молење барем еден член од фамилијата кој е со хронични проблеми до тестираат па ете конечно прифатиле..Значи имаме смртоносен вирус а толку ноншалантно однесување од надлежните башка и олабавувањето на мерките за викендов знаејќи колку попара народ сме... Не знам стварно, преплавени сме со информации но сепак мојот став останува на тоа дека голема каша се кува во светов и други работи се кријат позади пандемијава, можеби грешам но ќе видиме ќе кажи времето.
Мора да се намали со тестирање за луѓево да не се плашат, затоа што вирусов не е опасен.

После избори во јуни ќе видите дека нема ни за мртви ни за заразени, да се кажува, и ќе го истраме ова со некој 5000 мртви.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
И деца ко деца, не верувам дека швајцарските се различни.
Како бе не се различни, каде каде полесни се за дисциплина. Ќе му кажеш седи на место и носи ја маската, ќе седи. Во Љубљана ако не почитуваш настаник/професор може да те стави во detention во петок па седи од 8 до 8 на школо не па во Швајцарија.

Кај нас ќе му кажеш седи на место, не се рашетувај, тој ќе му сврти телефон на татко му и после татко му ти вика кој си ти на син ми да му кажуваш кај ќе седи и после сакаме како Шведска, Швајцарија да е, епа не може да е така.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.614
Како бе не се различни, каде каде полесни се за дисциплина. Ќе му кажеш седи на место и носи ја маската, ќе седи. Во Љубљана ако не почитуваш настаник/професор може да те стави во detention во петок па седи од 8 до 8 на школо не па во Швајцарија.

Кај нас ќе му кажеш седи на место, не се рашетувај, тој ќе му сврти телефон на татко му и после татко му ти вика кој си ти на син ми да му кажуваш кај ќе седи.
Мислам преувеличувате малце.Ј а сум запознал многу луѓе и деца од други земји и не се многу поразлични од нас. Збориме за деца од 10 години можеби. Мислам сте подзаборавиле како беше во школо, и колку се невозможни предлозите. Нема шанса деца да ги пратат овие мерки, па колку сака нека бидат подобро воспитани.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Мислам преувеличувате малце.Ј а сум запознал многу луѓе и деца од други земји и не се многу поразлични од нас. Збориме за деца од 10 години можеби. Мислам сте подзаборавиле како беше во школо, и колку се невозможни предлозите. Нема шанса деца да ги пратат овие мерки, па колку сака нека бидат подобро воспитани.
Значи да сумираме и ти велиш да не се избрзува со отворање на школите?
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
А што е финтата што сега прават упола тестирања од претходно?
Па рекоја дека од Мај ќе има пад на заболените, шо поставуваш и ти вакви прашања сега... :D Дај распрашај се за некој контакт од Филипче и компанија да ни кажат како ќе ни се одвива животот во следните неколку години, ќе имаме пари - ќе немаме, женети, мажени гледам имат дарба и видовите да се.

Ова со полициски за петок од 14 и од 19 во работни денови му беше уште една шанса да ја искажат својата глупавост и дебилизам (логика 0, ама кој да му кажи, имам чувство дека некој намерно ги мести да се бламират уште повеќе, друго објаснување немам). Него нека ја завршват сапуницата, очигледно сценаристот нема нови идеи па иницијативата е препуштена на самите актери, а актерите аматери :)
 
Член од
5 септември 2014
Мислења
109
Поени од реакции
209
Мора да се намали со тестирање за луѓево да не се плашат, затоа што вирусов не е опасен.

После избори во јуни ќе видите дека нема ни за мртви ни за заразени, да се кажува, и ќе го истраме ова со некој 5000 мртви.
Абе и јас мислам исто дека не е опасен колку што го прават медиумите нo ќе видиме како ќе се движат работите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom