Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
10.299
Поени од реакции
16.529
Многу ги има шо сакаат да примат вакцина само за да можат да патуваат, нормално не е сеуште донесена одлука за критични земји како Македонија ама сепак слушаме секојдневно такви муабети.
Не сфаќам која е политиката да не примаат туристи од земји кои се критични, ако веќе имам примено вакцина шо е проблемот ?
...проблемот е што иако си вакцинирана можеш да се инфицираш и да го пренесеш вирусот!
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.580
Поени од реакции
15.245
...проблемот е што иако си вакцинирана можеш да се инфицираш и да го пренесеш вирусот!
Да 10-20% од вакцинираните ама во помала мера. Не се супер спредери.
Автоматски споено мислење:

А шансите барем помали се за пренесување кога си ваксд?
Секако и тоа многу.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.196
Поени од реакции
11.174
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.551
Поени од реакции
17.490
Сум сретнал за Фајзер и Спутник дека над 90% спречуваат заразување. За другиве не знам. Зависи и од сојот на вирусот, но Фајзер делувал демек на сите соеви.
Е сега, дури и да фатиш вирус ако си вакциниран, ќе биде со полесни симптоми.

Инаку Израел бележи солиден пад на заразени и починати на дневна основа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.299
Поени од реакции
16.529
А шансите барем помали се за пренесување кога си ваксд?
...никој се уште не знае, вакцините би биле личен бенефит, а не на околината, но допрва ќе видиме последиците и како делуваат „вакцините“, но засега се знае, дека со вакцинирањето можеш повторно да се инфицираш, можеш да го пренесеш вирусот, но може да поминеш полесно дури асимптоматски, но може да поминеш и полошо и без да се инфицираш со вирусот да се направи автоимуна реакција на префорсиран имунолошки одговор или при инфицирање да имуниот систем проптеретен од нонстоп создавање на антитела од протеинот со генетски материјал внесен вештачки во нас кој може нонстоп да се реплицира и да го зеза имуниот систем нонстоп, тоа се све претпоставки што ќе бидат утврдени сега по ова масовно вакцинирање на популацијата!
ќе се следат овие четири работи кои за жал сеуште ги нема „ковид вакцините“:
- дали предизвикува многу потентни реакции на неутрализирачки антитела против широк спектар на вирусни соеви или не!
- дали дава целосна заштита од инфекција и пренесување на вирусот или не!
- дали се безбедни со тоа што нема да предизвикаат никакви антитела кои ја зголемуваат инфекцијата или штетни имунолошки или воспалителни реакции при самото вакцинирање или при контакт со вирусот,
- дали телото ќе биде експониран на нонстоп производство на антитела поради присуството на генетскиот материјал „протеинот“ што е копија на коронавирус без присутво на инфекција без истиот да се „исклучи“ поради постојано реплицирање на тој генетски материјал од клетка во клетка, се додека не дојде „вистинскиот вирус“ и да го инфицира телото, а антителата да го препознае вирусот и тогаш да се активира, нешто во тој смисол,
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.827
Поени од реакции
10.188
Човекот не бараше реферати, смири се малце.
Ti se vakcinira? Ok ni olesna na site tuka, eden pomalce za mislenje. Odmori malce, uzivaj vo pridobivkite od imunitetot, setni malce vo priroda, do prodavnica, prosetaj go kuceto do park, smesaj se so ljuge. Disi malce, opusti se. Pomina losoto.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
8.720
Поени од реакции
12.679
Човекот не бараше реферати, смири се малце.
Знае и самиот дека сам си го бараше. И ти си го бараш на темата за АЗ или за Спутник (небитно). Има да добиеш коментар со многу точки и на крај ќе пишува "...м?". И не барај зборче, така поставува прашање.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
738
Поени од реакции
819
и хрватска има 1,0 ама не е на графиконот, а и Чешка мислам големи вредности има ?? или им го РАСИПУВА просекот на ЕУ ??
момак кур ме заболе за Чешка и Хрватска и други држави.Колку жители има Хрватска и Чешка а колку ние.Хрватска од 2599 теста 50 мртви а ние 1174 тестови 42 починати и ако имаш нешто паметно реплицирај а срати и мислити није исто
п.с мамето ви ебаа со тие споредби
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.299
Поени од реакции
16.529
Сега засега изгледа дека вакцинираните не пренесуваат.
... полека, мора да се докаже дека се инфицирани, кој после вакцина може да направи брзи тест да знае што е негова антитела од вакцината ли од инфекција со коронавирус ли, дали е позитивен после вакцинирање, а не е инфициран или инфициран, а не знае?
рано е уште, нека помине месец и и пол од прва доза на вакцинирањето,
Човекот не бараше реферати, смири се малце.
ice_screenshot_20210409-213618.jpeg
... не значи дека само Анон чита, затоа што нему му одговорив, види колку гости има во моментот на Кајгана форум? а тоа реферати....да те цитирам каде ТИ реферишеш? или си локален шериф тука? а? па ти како сакаш мора ние да пишуваме? чуден феномен си!
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
16.196
Поени од реакции
11.174
момак кур ме заболе за Чешка и Хрватска и други држави.Колку жители има Хрватска и Чешка а колку ние.Хрватска од 2599 теста 50 мртви а ние 1174 тестови 42 починати и ако имаш нешто паметно реплицирај а срати и мислити није исто
п.с мамето ви ебаа со тие споредби
знам дека ние сме најлоша ситуација, мислем за споредби меѓу другите... но зголемениот број на починати кај нас може и од друго да е, кај нас општо земено здравството со децении е полошо а имаме и децении со загадување, се тоа се одразува на смртноста...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.299
Поени од реакции
16.529
знам дека ние сме најлоша ситуација, мислем за споредби меѓу другите... но зголемениот број на починати кај нас може и од друго да е, кај нас општо земено здравството со децении е полошо а имаме и децении со загадување, се тоа се одразува на смртноста...
...а дополнително ќе се има проблем од носењето на заштитна маска на отворено кога се движи телото и плуќата се шири, наместо слободно да се диши затната ни' е устата и носот,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom