Коронавирус - психичка пандемија

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.860
Поени од реакции
7.253
чек дис аут

Around 340,000 tests made by the Shenzhen-based company Bioeasy are providing only 30% precision in detecting coronavirus infections, despite the fact those were supposed to operate with 80% accuracy. "They do not detect positive cases as expected....

Мала бројка на заразени им давало, тоа значи дека има многу повеќе заразени. Ама ако е поголем % на заразени, а познат е бројот на починати, тогаш реалниот % на смртност е многу помал. Значи паника ЈОК. :D
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Во моментов не ми прави нервоза самиот вирус,колку економските последици од него.Угостителството,туризмот,авипоревозниците се во карастрофална ситуација.а потоа следува домино ефект.Ептен заебано!После ова ќе мораме да се држиме и помагаме мегу себе,иначе маф ни е работава!:(
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.860
Поени од реакции
7.253
Без нервози, вие само безрезервно подржувајте ги мерките од политичарите и они после ќе се погрижат за нас.
За нас што не сме на државна цицка, специјален третман ќе има :D
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.700
Поени од реакции
9.537
Погледнете го видеото и малку олабавете се од шизофренијава која не мава...овој др.Кенлајн вели дека, кога не би биле паничните медиуми и политичарите,неисправните и несигурни тестови, ќе сфатиме дека у суштина во СВЕТОТ НЕ СЕ СЛУЧУВА НИШТО !!!!

Искрено, ми дојде малку нова сила:)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.860
Поени од реакции
7.253
Погледнете го видеото и малку олабавете се од шизофренијава која не мава...овој др.Кенлајн вели дека, кога не би биле паничните медиуми и политичарите,неисправните и несигурни тестови, ќе сфатиме дека у суштина во СВЕТОТ НЕ СЕ СЛУЧУВА НИШТО !!!!

Искрено, ми дојде малку нова сила:)
Е што различно па ја пишував ... Не беа тоа мои лични мислења, туку баш од доктори и статистики... Зашто немам бела униформа ваљда :D

Ај земи душа малку, ама не се опуштај многу, следат сега други кризи и здраствени (од стресов) и економски.
Сепак големите ретко излегуваат јавно да кажат: од денес нов начин на живот ќе имаме.

Затоа мој совет беше да си кажеш: гајле ми е и си го тераш животот како и претходно без страв.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.700
Поени од реакции
9.537
Епа, ми пукна филмот навистина..па ова не се трпи повеќе..нервно попуштивме сите, признале или не признале..ма сите сме под стрес....преку такво ми е веќе:(:(
стапови за нас, само стапови за тепање а не респиратори....секаде во светов бројката на заболени се намалува а кај нас се зголемува....Што ни прават со ова топло ладно.....пукнав:(..таман малку се олабавив, ете пак ме фати страв:(
Таман мислевме ке се отварат градинки, граници, животот да почне да тече со малку понормален тек..и повторно Шок...стрес....
:(
Што е на ред сега, полициски час повторно...за овој народ нема друго решение, само драстични мерки:(
 
Член од
6 јули 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дали го гледавте др.Горан Трајковски во емисијата на Јанко јади бурек!?
Интересни излагања кои доста вознемирувачки делуваа на мене, посебно кога овој доктор изјави дека оваа ситуација тек допрва се разгорува, дека мора сите луѓе да се разболат и две години е минимум време на траење на вирусот...буквално толку страв ми влезе во коски, си качив притисок...цело време сум напната, под стрес, нерасположена...
Сакам да ве прашам кајганџии, дали се плашите од оваа пандемија која владее со светов?
Давајте идеи, совети како да се справиме со вознемиреноста од оваа состојба во која смртта е секаде околу нас?
Може ли да си даваме некоја подршка за полесно да се издржи, барем за нас што сме психички послаби?
:(:(:(
takvo nesto e imalo pred mnoogu iljada godini i bog e rekol da bega narodot od gradovite i da odi da zivee vo priroda vo planini .. i eve sega narodot poslednite 200 300 godini naglo pak dojde vo gradovite vo sistemot i toa e .. ako sakas da se spasis begaj vo suma tamu nema korona megu meckite volcite i mora da se naucime da ziveeme na toj nacin bes internet i red drugi modernizacii zatoa sto doprava doaga losoto .. vakcini cipuvanja itn
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.700
Поени од реакции
9.537
takvo nesto e imalo pred mnoogu iljada godini i bog e rekol da bega narodot od gradovite i da odi da zivee vo priroda vo planini .. i eve sega narodot poslednite 200 300 godini naglo pak dojde vo gradovite vo sistemot i toa e .. ako sakas da se spasis begaj vo suma tamu nema korona megu meckite volcite i mora da se naucime da ziveeme na toj nacin bes internet i red drugi modernizacii zatoa sto doprava doaga losoto .. vakcini cipuvanja itn
Ти ова озбилно го мислиш или немаше попаметна работа да правиш во 01 часот наутро, па ајде ќе тропам глупости:facepalm:
Оди ти живеј со мечки и волци, што употребуваш интернет??
бреее, какви глупоштини ќе се изначита човек:facepalm:
Никој ништо утешително, некој да те охрабри, само црни сценарија ти сервираат, а сите сме паднати психички и физички..колку и да има на форумов што се прават неустрашливи, кои не веруваат дека короната може да им затропа на врата, но тоа е се додека не им дојде на глава.
Синоќа ми се затна носот и кога ме фати еден напад на паника, притисок качив, срцето мислам ќе ми излезеше од грло колку што лупаше силно и брзо, еден немир, пропаднав во бунило, мислев ете, готово, сега и јас се заразив...па мислите ми отидоа на машините за кислород, страшни филмови во глава ми се вртеа...језива работа...:place:
Ми текна на луѓево, а и тука на некои членови кои, душички, сигурно со каков страв го очекуваат резултатот од тестот...во какви ли психичка состојба се наоѓаат, а па на форумов има членови кои си тераат сеир со нив....:(
Било каква настинка, седење на промаја, во климатизирана просторија, дали да ни е нешто од неко:(ја расипана храна поради летниве горештини..одма на КОРОНА ни иде паметот..Боже мој, уплав имаме
@TrendS ..ноќеска на тебе помислив:)...си велев ..ајдеее, се ќе биде добро.
 
Последно уредено:

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
@pozdrav eden topol знаеш што е најзезнато.....чекањето да ти зазвони телефонот, или да стаса маил. Вчера некаде 18:45 беше кога ме тестираа...рекоа резултати од 24 до 48 часа....си чекам.
Кај си голташ парацетамол и витамини, температурата ќе падне докај 37,3 па пак си имаш 38-38,5....грло те боли....изолиран како некоја бубашваба сам на спрат...бараш некој филм да гледаш, не ти се гледа...музика пушташ и тоа ти смета....се ми смета.
Имам 34 години....никогаш не сум се замарал многу многу за настинки и вирози, ми се појавувале нели во животот, боледување до сега скоро и да не сум земал....речиси секогаш на нозе.....годишно одиме на добар систематски од работа, се под конец ми е фала богу...последен во декември ни правеа.
Е сега заради овој гаден вирус, нормално е дека се ствара страв...нешто не си како што треба и . . .
Затоа и бев да се тестирам. Да не постоеше вирусов ќе си терав нормално, со еден збор ќе го игнорирав.
Од друга страна не можеш под стаклено звоно да се ставиш, сакал или не имаш контакти со луѓе (со маска секако)....треба да работиш, да заработиш....за да живееш, од небо пари не ми паѓаат.
Инаку не сум во некоја паника, вчера ми беше така по страв да речеме....само сакам побрзо да знам на што сум.
Инаку за тие што си тераат сеир....што да кажам....јас сум емотивен човек, таков карактер сум и не терам сеир и не мислам лошо на никого....затоа за мене тоа терање сеир и подсмевање е малку ненормално/недолично како да се изразам.....но знам дека има и добри позитивни луѓе тука.
 
Последно уредено:

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
@pozdrav eden topol знаеш што е најзезнато.....чекањето да ти зазвони телефонот, или да стаса маил. Вчера некаде 18:45 беше кога ме тестираа...рекоа резултати од 24 до 48 часа....си чекам.
Кај си голташ парацетамол и витамини, температурата ќе падне докај 37,3 па пак си имаш 38-38,5....грло те боли....изолиран како некоја бубашваба сам на спрат...бараш некој филм да гледаш, не ти се гледа...музика пушташ и тоа ти смета....се ми смета.
Имам 34 години....никогаш не сум се замарал многу многу за настинки и вирози, ми се појавувале нели во животот, боледување до сега скоро и да не сум земал....речиси секогаш на нозе.....годишно одиме на добар систематски од работа, се под конец ми е фала богу...последен во декември ни правеа.
Е сега заради овој гаден вирус, нормално е дека се ствара страв...нешто не си како што треба и . . .
Затоа и бев да се тестирам. Да не постоеше вирусов ќе си терав нормално, со еден збор ќе го игнорирав.
Од друга страна не можеш под стаклено звоно да се ставиш, сакал или не имаш контакти со луѓе (со маска секако)....треба да работиш, да заработиш....за да живееш, од небо пари не ми паѓаат.
Инаку не сум во некоја паника, вчера ми беше така по страв да речеме....само сакам побрзо да знам на што сум.
Инаку за тие што си тераат сеир....што да кажам....јас сум емотивен човек, таков карактер сум и не терам сеир и не мислам лошо на никого....затоа за мене тоа терање сеир и подсмевање е малку ненормално/недолично како да се изразам.....но знам дека има и добри позитивни луѓе тука.
Читајќи те овде некое време и нивото со кое се пазиш,големи се шансите и само настинка да е или некоја бактерија во грлото..Види го времето какво е променливо деновиве плус додај на тоа и стресот доведуваат до намален имунитет и поголема шанса за болести.Јас од 4 месеци почни од Март до прекин и од крај на Мај си поткашлувам секој ден...Сите испитувања ги направив освен короната и веќе да ти кажам право психички оболев и веќе не се ни замарам со кашлањето.Убаво рече не може цело време дома под карантин,мора и да се работи.Глава горе,позитивен став и што и да е запамти со секој поминат ден ке биде подобро....Чекаме резултати :)
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Читајќи те овде некое време и нивото со кое се пазиш,големи се шансите и само настинка да е или некоја бактерија во грлото..Види го времето какво е променливо деновиве плус додај на тоа и стресот доведуваат до намален имунитет и поголема шанса за болести.Јас од 4 месеци почни од Март до прекин и од крај на Мај си поткашлувам секој ден...Сите испитувања ги направив освен короната и веќе да ти кажам право психички оболев и веќе не се ни замарам со кашлањето.Убаво рече не може цело време дома под карантин,мора и да се работи.Глава горе,позитивен став и што и да е запамти со секој поминат ден ке биде подобро....Чекаме резултати :)
Другар знаеш што ми се мота во глава цел ден. Во петокот вршевме монтажа на сервери во една хала од 600 квадрати, директно изложена на сонце. Надвор беше 35, внатре можда и над 40 степени. 9 саати на пекол, двеста пати се препотив...вода капеше од мене и така се сушеше потта на мене....доста пати ладна вода се напив, зошто ќе приумрев од жештина. На мене цело време со Н95 зошто баајги народ имаше во халата, техничарите редеа ракови ние инжинерите барабар со нив конектиравме и работевме. Верувај другар се пазам максимално колку што е возможно, знам дека и ти се пазиш како мене.
Никој од фирма не е болен....им се јавив уште во неделата да ги известам...сметам дека така е фер....нормално ги вознемирив малце кога кажав што чуствувам и они сега исто го чекаат мојот резултат. Дај Боже да не е ковид....друго што и да е прехлада/вироза ќе помине како и секогаш до сега.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.700
Поени од реакции
9.537
Другар знаеш што ми се мота во глава цел ден. Во петокот вршевме монтажа на сервери во една хала од 600 квадрати, директно изложена на сонце. Надвор беше 35, внатре можда и над 40 степени. 9 саати на пекол, двеста пати се препотив...вода капеше од мене и така се сушеше потта на мене....доста пати ладна вода се напив, зошто ќе приумрев од жештина. На мене цело време со Н95 зошто баајги народ имаше во халата, техничарите редеа ракови ние инжинерите барабар со нив конектиравме и работевме. Верувај другар се пазам максимално колку што е возможно, знам дека и ти се пазиш како мене.
Никој од фирма не е болен....им се јавив уште во неделата да ги известам...сметам дека така е фер....нормално ги вознемирив малце кога кажав што чуствувам и они сега исто го чекаат мојот резултат. Дај Боже да не е ковид....друго што и да е прехлада/вироза ќе помине како и секогаш до сега.
Ти завидувам искрено што си смирен..јас веднаш паничам..ама посилно е тоа од мене:(
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Другар знаеш што ми се мота во глава цел ден. Во петокот вршевме монтажа на сервери во една хала од 600 квадрати, директно изложена на сонце. Надвор беше 35, внатре можда и над 40 степени. 9 саати на пекол, двеста пати се препотив...вода капеше од мене и така се сушеше потта на мене....доста пати ладна вода се напив, зошто ќе приумрев од жештина. На мене цело време со Н95 зошто баајги народ имаше во халата, техничарите редеа ракови ние инжинерите барабар со нив конектиравме и работевме. Верувај другар се пазам максимално колку што е возможно, знам дека и ти се пазиш како мене.
Никој од фирма не е болен....им се јавив уште во неделата да ги известам...сметам дека така е фер....нормално ги вознемирив малце кога кажав што чуствувам и они сега исто го чекаат мојот резултат. Дај Боже да не е ковид....друго што и да е прехлада/вироза ќе помине како и секогаш до сега.
Чим си бил жива вода и си клокал ладна вода по некое искуство мое од тоа те фатило грлото а може некоја ангина или инфекција на грлото довело да дигнеш и температура...Али тест на одмет не е да си бидеш раат...Тоа е многу повредно :)
 
Член од
26 април 2020
Мислења
53
Поени од реакции
73
takvo nesto e imalo pred mnoogu iljada godini i bog e rekol da bega narodot od gradovite i da odi da zivee vo priroda vo planini .. i eve sega narodot poslednite 200 300 godini naglo pak dojde vo gradovite vo sistemot i toa e .. ako sakas da se spasis begaj vo suma tamu nema korona megu meckite volcite i mora da se naucime da ziveeme na toj nacin bes internet i red drugi modernizacii zatoa sto doprava doaga losoto .. vakcini cipuvanja itn
Lupce R1 Taka e prijatele,zalosno sto ogromen broj luge seuste ne go prepoznavaat ova vreme.Vo pravo si no ne zaboravaj deka ova e borba na duhoven plan,neprijatelot Bozji so svoite pogubni planovi za covecanstvoto raboti bez prestan,i samiot fakt sto nudejki im razni pogodnosti i udobnosti na lugeto gi nateral da go ostavat seloto i da se naseluvaat po gradovite,kade sto se poveke ke se odalecuvaat od Gospoda,prezafateni so sve da nemaat vreme za Boga....no ide den i veke e dojden koga Gospod poveke nema da ne tri vakvi,zosto nema pokajanie kaj narodot,crkvite ni se prazi a kafanite i stadionite polni,nikoj veke ne go poshtuva i slavi Boga,nema post,nema molitvi,zatoa sleduvaat teski vreminja i samo onie sto ke istraat do kraj vo Verata i iskreno se pokaat i imaat nesto posadeno vo bavcite i nivite ke imaat da se prehranat i da se spasat a koga ke dojde prisilna vakcinacija i cipovanje i sakame da se spasime samo beganje vo planinite ostanuva pa kako ni dade Gospod... Slava mu na Boga
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.700
Поени од реакции
9.537
Lupce R1 Taka e prijatele,zalosno sto ogromen broj luge seuste ne go prepoznavaat ova vreme.Vo pravo si no ne zaboravaj deka ova e borba na duhoven plan,neprijatelot Bozji so svoite pogubni planovi za covecanstvoto raboti bez prestan,i samiot fakt sto nudejki im razni pogodnosti i udobnosti na lugeto gi nateral da go ostavat seloto i da se naseluvaat po gradovite,kade sto se poveke ke se odalecuvaat od Gospoda,prezafateni so sve da nemaat vreme za Boga....no ide den i veke e dojden koga Gospod poveke nema da ne tri vakvi,zosto nema pokajanie kaj narodot,crkvite ni se prazi a kafanite i stadionite polni,nikoj veke ne go poshtuva i slavi Boga,nema post,nema molitvi,zatoa sleduvaat teski vreminja i samo onie sto ke istraat do kraj vo Verata i iskreno se pokaat i imaat nesto posadeno vo bavcite i nivite ke imaat da se prehranat i da se spasat a koga ke dojde prisilna vakcinacija i cipovanje i sakame da se spasime samo beganje vo planinite ostanuva pa kako ni dade Gospod... Slava mu na Boga
Ajjjj, ti uste ne si pobegnal u nekoja planina:vrtioci:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom