Коронавирусот COVID 19 и дијаспората

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
А чекајте малку другари. Од кај сте толку сигурни дека овие шо се враќаат доле се со болварски пасоши?

Зашо јас на пример знам десетина кои во Германија дошле со македонски пасоши преку некоја агенција да учат јазик за после се вработат ко медицински лица. Сеа курсевите поради ситуацијава се прекинуваат и мора дома да се вратат.
Па да не збориме дека има и такви кои дошле пред три месеци у посета на свои роднини и остали.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.663
Like i said... :icon_lol:
Автоматски споено мислење:

Него, патриоти... Решив да ве избавам од мизерија. Да не сака некој странски пасош? Желна сум да помогнам.
извини дете, ама ако ги сечиш постовите и реплицираш само на два три збора кажани во постот, муабетот и суштината се губат и не вредат ништо, него за твое его и инает да служат
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
Gledam slabo aktivnost na temata, nekako kako slabo da im se lizi onamu kade sto plukale pred nekoja nedela. Aj ke gi pocekame nekoe vreme posle po nik eden po eden ke gi prozivam. Tuka na forumot imam nepresusen izvor na evropski gragjani koi bukvalno do vcera plukaja po ljugeto tuka, po republikata, bukvalno po se od tuka i kako zatoa si zaminale bez nikakva namera da se vrakjaat. Arno ama starite rekle nov bunar kopaj i ne jadi mnogu lajna ili taka nesto.
Pochituvan,
Ne sakav da komentiram poshto makedonckiot ne e moj majchin jazik, nikogas ne sum odel vo makedonsko shkolo, a I ne sum roden vo Makedonija. No po svoja volja nauchiv i da pishuvam 90% makedoncki, a za vasha info zboruvam fluent English, French and German.

Da bidam poednostaven, dete na roditeli koj edniot e roden vo Canada drugiot vo England, deca na macedonski roditeli begalci koj ne po svoja vina morale da si otidat od svoite domovi po volja na nekoj tret, no toa podetalno vo druga prilika i na druga thema.

Jas imam Canadian, British i Macedonian passports, znachi od 2013 dobiv makedoncki pasos , kupiv imot vo Makedonija za koj sekoja godina plakam danok, smetki, etc. iako ne zhiveam vo Makedonija.

Sega da se navratam na tvojot komentar, kazhuvash tie shto plukale po drzhavata, lugeto etc. jas bi rekol toa e nivna domashna kultura, poneseni od stavot eve zaminuvam, neznaejki deka tie sekogash ke bidat foreigners tamu kade shto zaminuvaat, poveketo nemaat tamoshni drzavjanstva neli, nemaat svoj dom tuku plakaat kirija, sega poveketo nemaat rabota zaradi situacijata vo koja site sme na nekoj nachin fu*cked up!

Znachi tie deca, familii shto otishle na pechalba vo drugi drzhavi ne znachi deka otishle po svoja vina, no vie nemate bash nikakvo pravo da gi stavate site makedonci koi se vrakaat vo ist kosh. Eve vo tie tvoi komentari se pronajdov i jas pa morav da napisham dva do tri reda.

Sakam da kazham, jas sekogash sum se osekal makedonec taka i ke ostane no ve molam ne osuduvajte gi tie shto se vratile nazad vo svojata zemja. Vie ne ste sudija i nemate pravo da gi zhigosuvate istite duri i onie koi plukale po nea.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Ne gledam kako i nastetuvam na Makedonija, ne se sekiraj ima drugi koi mozat daleku poveke steta da i napravat i i pravat. Koja e realnosta? Sostojbata vo Makedonija e takva kava sto e. Toa e fakt. Nema potreba od negiranje fakti koga sekoj moze sostojbite na svoja koza da gi oseti.
Primer: Covek so plata od 150-200 Evra treba da hrani cetiriclena familija. Ziva borba za egzistencija. Zgora na toa gazdata mu pravi sto saka i nema nikakva zastita od drzavata. Zgora na toa zdravstvoto e nehumano i prirodata zagadena. Se odlucuva da bara spas nadvor iako mora cetiri lugje da izvai od poznatata okolina i negde da pocne od novo ni jazik, ni nisto ednostavno nema drug izbor ako saka da ima nekoj zivot. E sega, kade e lojanosta odnosno nelojanosta tuka? Od druga strana gleda kako neuki, lugje so vrski, kriminalci, partiski vojnici i politicari od denes do utre stanuvaat milioneri i se izzivuvaat na obicnite lugje. Ne e samo materialnoto toa mozebi najmalku e bitno, ama sekoja ti cest ako vo vakva situacija, a gi ima mnooogu, poznavas nelojalnost.
Ве изгледа ништо не разбирате.
Во ред.
Ти си последниот со кого би рзговарал за состојбите во мојата татковина.
Да разговарам со дезертер за тоа каква била битката.
Вие само го покажувате целиот цинизам кој го има во вас.
Ве познавам многу добро ,и драго ми е зошто полека ве запознаваат сите Македонци.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
брат таква држава сме креирале, да не сакате марсовци да дојдат да ни направат добра ситуирана социјална држава и систем ?? најлесно е да избега човек од проблемите , а за решавање треба учени луѓе неподмитливи со идеи, карактер и капацитет

никој не смее да плука по луѓето егзистенцијално заминати макар и маскирани во друга националност, ама за оние дволичните и лицемерните не важи истото
Samo kratko: Za golem del od ucenite i potencijalni nosaci na opstestvoto nema mesto vo Makedonija. Nemaat, pari, mokj, vlijanie, vrski itn. za da si go najdat mestoto koe go zasluzuvaat. Nemaat realna sansa. Poal vlada nepismena, se vrabotuvaat so falc diplomi, mito po univerzitetite, partiite odlucuvat za vrabotuvanja. Mislam znajs sam ne moram mnogu da opisam. Kako vo tie uslovi taa od tebe spomnata grupa moze da smeni nesto, kako?
Автоматски споено мислење:

Ве изгледа ништо не разбирате.
Во ред.
Ти си последниот со кого би рзговарал за состојбите во мојата татковина.
Да разговарам со дезертер за тоа каква била битката.
Вие само го покажувате целиот цинизам кој го има во вас.
Ве познавам многу добро ,и драго ми е зошто полека ве запознаваат сите Македонци.
Zboruvas za mene a ne me znaes. Od kaj znaes deka sum "dezerter"? Mislis, deka ako si ostanal vo drzavata povekje si napravil za tatkovinata nego nekoi sto zaminal. Ti ja cestitam logikata. Ama znajs kako, samite se odkrivate so pausaliziranjeto. Inace taa tvoja tatkovina e i moja.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
А чекајте малку другари. Од кај сте толку сигурни дека овие шо се враќаат доле се со болварски пасоши?

Зашо јас на пример знам десетина кои во Германија дошле со македонски пасоши преку некоја агенција да учат јазик за после се вработат ко медицински лица. Сеа курсевите поради ситуацијава се прекинуваат и мора дома да се вратат.
Па да не збориме дека има и такви кои дошле пред три месеци у посета на свои роднини и остали.
Во Германија можеби има 5% со македонски пасош. Во Италија и Франција нема ниту 1%.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
Во Германија можеби има 5% со македонски пасош. Во Италија и Франција нема ниту 1%.
А зашто би се вратиле тие со бугарски пасош дома, кога тие претежно се вработени и не се од вчера по странство?
 
C

CoolIris

Гостин
Сите нека се вратат, нема проблем. Само нека се изолираат и нека се стрпат 14 денови во државен карантин со платено јадење, пиење и спиење во хотел. Никој не бара од нив да копаат на нивата, само се бара да останат изолирани 14 денови.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.327
Поени од реакции
22.631
Ве изгледа ништо не разбирате.
Во ред.
Ти си последниот со кого би рзговарал за состојбите во мојата татковина.
Да разговарам со дезертер за тоа каква била битката.
Вие само го покажувате целиот цинизам кој го има во вас.
Ве познавам многу добро ,и драго ми е зошто полека ве запознаваат сите Македонци.
кој па со тебе тука нешто разговара, ти си еден обичен куртон што ништо ни разбира ни знае. ради таквите ко тебе МКД е таква каква што е.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
А зашто би се вратиле тие со бугарски пасош дома, кога тие претежно се вработени и не се од вчера по странство?
Во заблуда живее дечкото.. гледај и процентите како ги тресе од ракав.. чуј , помалку од 1% биле со МК пасош во Италија и Франција, во Германија 5%.. која ноторна глупост ја истресе и он не е свесен.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.327
Поени од реакции
22.631
прекрстете си ја темата во корона и бг пасоши.... ова нема врска со дијаспората.

1. дијаспора е некој што се отселил од мкд. такви во мкд во моментов сигурно не се враќаат поготово не со авиони испратени да ги приберат македонците низ светот. да, има чат пат по некој затекнат во МКД ама тие се токму тоа, затекнати, имале се организирано многу порано па или ја потцениле ситуацијата или не стигнале на време да ПОБЕГНАТ од мкд. треба луд да си да сакаш нешто вакво да те затекне во мкд.

2. инцидентите бар јавните, до сега се од група цигани музичари од БТ што била на турнеа во аустрија па се побунија за криволак и од типкава што живее во мкд (престпоставувам скопје) што со сет памет тргнала на фестивал... како се овие бе дијаспора? старициве од дебар што ги заразија сите биле на печалба или кај децата на гости? цаца е дијаспора? скијачите од банско во штип/струмица/скопје живеат или во париз?

3. тие што се враќаат речиси сите 99% гарант имаат МКД адреса. тие се затекнати во странство, или биле на привремена работа таму - печалбари а не дијаспора.


затоа @Acid или @мкд владе сменете го насловот пошто ова прво е навредливо за дијаспората која реално нема врска со ова што го пишувате овде...
 
Член од
28 јуни 2009
Мислења
274
Поени од реакции
258
Некој да објасни зашто се враќаат баш во време на пандемија? Нема смисла.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.388
Македонија, место каде амбициозни луѓе со заслужени дипломи седат дома, или мизеруваат на работно место кое не им е по струка, место во кое потенцијалот ти умира секојдневно, каде владеат непотизам, мито, корупција и партиски книшки, земја која не ти нуди никаква економска заштита, каде мизеруваш и преживуваш од месец за месец, место каде законите важат за едни, а за други не и најбитно, менталитетот на луѓето кој многу добро можеш да го видиш на темава, ама не, ќе бидеме патриоти и ќе се чукаме во гради дека сме останале. Не ви се пружила прилика да заминете, инаку ќе се видеше вашиот патриотизам... Што уствари браните вие? Помагате некому да го остварува горенаведеново и да живее како Бог.
Автоматски споено мислење:

прекрстете си ја темата во корона и бг пасоши.... ова нема врска со дијаспората.

1. дијаспора е некој што се отселил од мкд. такви во мкд во моментов сигурно не се враќаат поготово не со авиони испратени да ги приберат македонците низ светот. да, има чат пат по некој затекнат во МКД ама тие се токму тоа, затекнати, имале се организирано многу порано па или ја потцениле ситуацијата или не стигнале на време да ПОБЕГНАТ од мкд. треба луд да си да сакаш нешто вакво да те затекне во мкд.

2. инцидентите бар јавните, до сега се од група цигани музичари од БТ што била на турнеа во аустрија па се побунија за криволак и од типкава што живее во мкд (престпоставувам скопје) што со сет памет тргнала на фестивал... како се овие бе дијаспора? старициве од дебар што ги заразија сите биле на печалба или кај децата на гости? цаца е дијаспора? скијачите од банско во штип/струмица/скопје живеат или во париз?

3. тие што се враќаат речиси сите 99% гарант имаат МКД адреса. тие се затекнати во странство, или биле на привремена работа таму - печалбари а не дијаспора.


затоа @Acid или @мкд владе сменете го насловот пошто ова прво е навредливо за дијаспората која реално нема врска со ова што го пишувате овде...
Не, темава нема врска со корона. Крстете ја патриоти vs дијаспорци.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Некој да објасни зашто се враќаат баш во време на пандемија? Нема смисла.
Дека има многу луѓе што немаат регулирани работни обврски, немаат услови да платат ниту кирија ниту да имаат за основна егзистенција. Да не зборам за здравствено осигурување. Голем дел останал ако смета дека може да го „преживее“ периодот.
Стварно не ве разбирам... во несигурни врениња многу е нормално да сакаш да се вратиш кај родители, во каков-таков дом. Причини има многу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom