Конфликтот во Сирија

Член од
20 јули 2014
Мислења
3.135
Поени од реакции
8.227
Во моментов се чека само кинеската морнарица да пројде технички преглед и хомологација во Владивосток. Од таму Русите ја праќаат за Сирија.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
....

Here's an excerpt from CNN's live broadcast from a refugee camp in Idlib.

A CNN journalist: "Yes, there is definitely something which smells strange."


Never fear America, CNN's bimbo patrol is on the job!
The lady sniffed a rag or a child's backpack, and said, "Of course that's a chemical weapon!" - It's mustard gas or worse, or maybe sarin nerve agent! (which by the way is odorless). Well, whatever, she smelled something ...

It turns out, according to the CNN lady, this backpack, which apparently smells like weapons of mass destruction, was brought from Dummar by two spouses who seem not to mind their little daughter approaching the backpack, going through it, and even taking toys out of it.
https://russia-insider.com/en/cnn-bird-brain-arwa-damon-sniffs-syrian-kids-backpack-finds-chemical-weapons/ri23212


:pos:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Во моментов се чека само кинеската морнарица да пројде технички преглед и хомологација во Владивосток. Од таму Русите ја праќаат за Сирија.
Што би барале кинезите во Сирија?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
А шо бараат нашиве војници во Авганистан,пример?:confused:
Затоа што така и наредија американците на Шеќерната. Нашите војници во Сирија ќе бидат жив ѕид.[DOUBLEPOST=1524131081][/DOUBLEPOST]
Да се борат против Сатаната - САД.
Немаат оружје тие за да се борат. Освен ако Русите експресно ги вооружат. А можно е тоа да се случи.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.750
Затоа што така и наредија американците на Шеќерната. Нашите војници во Сирија ќе бидат жив ѕид.[DOUBLEPOST=1524131081][/DOUBLEPOST]

Немаат оружје тие за да се борат. Освен ако Русите експресно ги вооружат. А можно е тоа да се случи.
Ти да не им ги броеше ракетите?:icon_lol:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Па имало причина ваљда, тоа било војската на третиот свет. Шеикот Ахмед Јасин кај нас се претставуваше како борец за човекови права, а уствари он беше исламист, креатор на Хамас. Не само што ги штител туку, луѓе од СФРЈ, вклучително и од Македонија беа во Либија во камповите да обучуваат исламстички терористи... под плаштот на борци на човекови права...
Јас мислам дека не постои разлика во тоа дали некоја групација се нарекувала ИСИС(ИДИЛ), Ал-Нусра, Ал-Каеда, Хамас, Фатах, Муслиманско братство, Џама Исламија, Боко Харам, Ал-Шабаб и.т.н.
заедничко за сите тие е што се исламисти и се тесно поврзани меѓу себе пред се идеолошко-религиски и се борат за некаква голема обединета Сунитска-Муслиманска држава (Исламски калифат) во која едноставно нема да има живот и слобода за оние различните од нив, а тоа се Шиитските Муслимани, Христијаните(без разлика дали се православни, католици или протестанти), Евреите, Будистите, Хиндусите, Атеистите и.т.н. е сега каков би бил односот на овие фундаментални и радикални сунити со оние не толку религиозните секуларни сунити незнам најверојатно ќе се оди на нивно одтргнување од секуларизмот и повторно вртење кон нивните вистински корени односно враќање кон фундаменталниот сунитски ислам !
Инаку сите овие гореспоменати организации функционираат на целава планета т.е. во сите реони од светот каде што живеат Сунитски муслимани, значи во југо-источна Азија, јужна Азија, централна Азија, југо-западна Азија(она што го викаме блиски исток), северна Африка, делови од субсахарска Африка, на Балканот и воопшто во Европа како континент, делот на Кавказот(Чеченија, Дагестан, Черкезија, Кабардино-Балкарија, Ингушетија...), како и во некои други Руски области(Татарстан на пр.), делови од НР Кина (провинцијата Туркестан на пр.) и.т.н.
Се е тоа една Сунитска Муслиманска интернационала ... зелената трансферзала ... или линија како ли да ја наречам !
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Се шушка дека кинеската морнарица го поминала техничкиот преглед во Владивосток и штотуку тргнала за Сирија.
Доџите сад :zloo:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.931
Interesno intervju...Pro ruskiot Lazanski i pro NATO Jelena Milikj diskutiraat za poslednite nastani vo Sirija.
Лазански е смејурија од човек. Не знам дали зима пари за тоа што го прави, но такви ликови ко него у потполност ја убиваат русофилијата во мене. Ваљда не ќе да е дека Русите фрлаат пари на такви ко него, или пак процениле дека он е баш погоден за конзументите на ова подрачје?

Сепак, сепак, Русија има добра пропаганда глобално, не знам зошто заглавуваат со вакви дилетанти на Балканот.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Се шушка дека кинеската морнарица го поминала техничкиот преглед во Владивосток и штотуку тргнала за Сирија.
Доџите сад :zloo:
Jok ne pominala...Zadnoto grne na auspuhot bilo puknato...em ke trosi em ke brci povise. Se ceka kinezeite da pratat svajc aparat i majstor.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.557
Поени од реакции
26.071
Лазански е смејурија од човек. Не знам дали зима пари за тоа што го прави, но такви ликови ко него у потполност ја убиваат русофилијата во мене. Ваљда не ќе да е дека Русите фрлаат пари на такви ко него, или пак процениле дека он е баш погоден за конзументите на ова подрачје?

Сепак, сепак, Русија има добра пропаганда глобално, не знам зошто заглавуваат со вакви дилетанти на Балканот.
Самоиницијативен е човекот, не е дел од Руската пропаганда, чисто е ептен фан на Русија..
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Лазански е смејурија од човек. Не знам дали зима пари за тоа што го прави, но такви ликови ко него у потполност ја убиваат русофилијата во мене. Ваљда не ќе да е дека Русите фрлаат пари на такви ко него, или пак процениле дека он е баш погоден за конзументите на ова подрачје?

Сепак, сепак, Русија има добра пропаганда глобално, не знам зошто заглавуваат со вакви дилетанти на Балканот.
Преочигледно е дека фрлаат пари на Лазански. Прелетува доста до Русија, дава ексклузивни емисии од Сирија. Да беше независен курац дека ќе имаше кеш за вакви комфори.
А и не дека лошо си ја врши работата, има сериозно влијание на публиката во Р.Српска и Р.Србија
Баш такви ликови како Ефтоф кај нас и Лазански кај нив(кои баратаат со боНбастични приказни) се меѓу најпопуларните новинари.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.046
Поени од реакции
4.700
Затоа русите одговорија дека ќе стрелаат на лансирните средства.
Веројатно знаеш дека ова се празни зборови?
Не знам ни кој го кажа ова, но не ми се верува ова да доаѓа од државниот врв.
Знаеш дека само еден чекор погоре од ова е фрлање на нуклеарка во Њујорк, нели?
Патем, Русите не испукаа ни куршум на проектилите.

Не е дека С-400 нема капацитет да соборува ракети, проблемот е што многу ракети треба да бидат испалени и во исто време да ја нападнат единицата. Заситување на системот е добро предвидено сценарио во развојот на истиот. Меѓутоа тој покрај самиот себе се штити и со други ПВО, плус авиони.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom