Конфликтот во Сирија

Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Пролет 2011г. пред почетокот на војната, Сирија ја контролира целата своја територија.
Фронтот во Сирија на почетокот на сојузот Русија-Сирија октомври 2015г.

Карта на Ситуацијата во Сирија денеска.

Сириската држава од 18% територија тогаш до 70% денеска, ИСИС од 60% до 3% денеска.
Асад ги готвеше куферите да ја напушти Сирија, во тој случај цела Сирија ќе паднеше под власт на ИСИС, паралелно на тоа ќе паднеше и Ирак и домино ефектот ќе продолжеше, сигурно и Јемен и главниот удар на исток преку Авганистан кон Русија и Кина.
Многу е интересно како главните борци против ИСИС- САД и ЕУ преку НАТО пактот од 2011 до 2015 "се бореа" против ИСИС но територијата прогресивно растеше, повремено имаа успеси да ликвидираат некој "опасен" терорист на мопед, булдожер...
Цел набор од генерали, политиколози, социолози, политичари не убедуваа како ИСИС е појава, тие се насекаде и борбата со нив е невозможна, ќе требаат минимум 30 години за победата, дури сега на секој му е јасно дека сето тоа било лага, всушност ИСИС е дете на НАТО, ЕУ, САД и Израел, со општи зборови инструмент на глобалистите за исполнување на определени задачи.
Путин прецени дека е подобро да војува со ИСИС во Сирија отколку во Русија, за пола година експанзијата на ИСИС заврши и полека започна контра офанзива. Сума сумарум се покажа дека ИСИС се многу слаб воен противник, нешто од типот абориџини или сиукси против колонизаторите, смели, фанатизирани но немаат воен ресурс пред се основната компонента- авијација или ПВО.
Путин со вистински бомбардирања на складови, центри, касарни и офанзива по суша на сириската армија, покажа дека ИСИС се слаби и гледаме за две години веќе ги нема, значи можело, но НАТО од 2011 до 2015 имитирало војна против ИСИС.
Уште поинтересен е развојот во Ирак, еден момент иракската држава се обраќа за помош кај Русија, дајте и на нас да ни помогнете слично како во Сирија, во тој момент НАТО за да го задржи Ирак во својот вектор, започнува вистинска војна со ИСИС во Ирак и ИСИС е победен. Зборот ми е сакаш да има ИСИС- не водиш вистинска војна со нив, не сакаш ИСИС за две години ги елиминираш. Русија тоа го постигна во Сирија за две години и НАТО истото во ИРАК после 4 години имитирање војна и 2 години вистинска војна.
Сега за Сирија денеска, ИСИС војно се победени, има делови под контрола на умереното крило на ИСИС, некаква пета заев колона, плус курдска окупација. САД уште декември 2015 направи резервен план, да спаси дел од ситуацијата на терен и после поразот на ИСИС да остане ИСИС2, најдобра варијанта за тоа се курдското малцинство, дојде ги вооружи, обучи, и гледаме како денеска курдите вршат етничко чистење, освен својата територија окупираа уште толку сириски области каде не живеат курди. Нагледен е примерот со Рака, САД го срамни градот со земја над 90% згради се уништени, курдите го окупираа, цивилите нема кај да се вратат. Ако направиме споредба со Алепо каде сириската армија заедно со руската авијација го ослободија од ИСИС, градот денеска живее нормално, повеќето цивили се вратија по своите домови, решението дали да водиш војна од типот запалена земја со тотално уништување на инфраструктурата или нормална војна со цел само да ослободи дадена територија е решение на тој што војува, какви цели има. Интересен е кампот за бегалци Ал Хасика којшто се наоѓа на курдска територија, таму од Рака пред капитулацијата се преместени околу 700 борци на ИСИС плус нивните семејства, САД интензивно готви нова формација "Нова Сириска Армија" некаква смеса од курди+ИСИС+арапи од кампот, зборот ми е колку е смешна таа западна група, веќе и не е смешна колку патетична и болна, но сите ние во Нова Македонија со радост под водството на вождот зајак, ја очекуваме светлата еврогеј иднина во ЕУ и НАТО.
Во моментов глобалистите кој ја организираа војната пробуваат ако може да останат победници, не преку воен а со политички метод во власт да ја стават петата колона, заев и компанија и по некаков начин по добро познатите шарени методи, пржински договор и слично, после неколку години пак да ја преземат Сирија, тоа се преговорите во Женева сега.
 
Последно уредено:

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
За да го тврдиш тоа дека некој ја удрил или и се спротивставил на Америка првин треба да ги знаеш кои се нејзините цели и дали тој силниот Путин ја спречил во остварување.

Во Сирија првин имаа 5-6 години по ред јаки суши. Државата воопшто не помогна на населението. Голем број за да преживеат се преселија по градовите. Нормално наеднаш голем број население нема шанси да се вклопат.
Од тој момент започнаа внатрешни проблеми во Сирија.
Нормално големите никогаш не дозволуваат ниедна криза да ја искористат и профитираат.

САД 99% целта со Сирија им беше да обезбедат пат за гасоводот од Катар.
Кажи сега ти дали Русија успеа да ги спречи во тоа или да им отежни или па и тие нешто искористија како во случајот со Украина и Крим... ;)

Најголем губитник ќе биде Турција, а САД интересите ќе си ги остварат вака или онака :D

Незнам дали само просто навивате за една страна или не пратите т.е. мислите, но Русија банкротираше. Држава која банкротира во никој случај не може да ја наречеш моќна империја.
По банкротот се знае како почна полека да се возобновува а сите богатства се во рацете на олигарси кои живеат и си чуваат парите во Лондон.
ММФ дури потроши десетици милијарди за да спречи банкротот на Русија. И пак не успеа, па си вратија парите од Американските даночници :D.

Ниту една, ама баш ниту една светска империја не се распаднала поради напад од друга држава/ империја.
Секогаш се распаѓаат самите од себе. Така да тврдењето дека влијанието на САД е во опаѓање, ќе почекаш минимум 10 години т.е после 2032.
САД троши 600 милијарди долари за војската, а сите останати заедно вкупно дали е 60 милијарди. Русија е со 40 милијарди.
Тој што му е скршена кичмата напушта регионот, како Русија од Авганистан, па и од Сирија рекоа се повлекуваат.
Русија ти е како мамка да видат кој е против САД, кој глуми.
Србија/Косово што ако први руските војници слетаа на аеродромот...

Светскиот поредок допрва се зацврстува на цела планета а Путин е дел од таа стратегија.
Исто како сдс-дпне, тие секогаш се во ќар, системот секогаш за нив работи само независните и надвор од системот го јадат.

Еве кажи според што сметаш САД се губитниците во Сирија... Која цел не ја оствариле или која нема да можат да ја остварат :toe:
Хахаха, суши викаш дека ја предизвикаа војната во Сирија а? Хахаха
Веројатно суши имало и во Ирак, Либија, Албанија, Узбекистан, Пакистан, Русија, Германија, Тунис, Египет, С.Арабија бидејќи повеќе од третина од вооружените формации се од земјите наброени погоре плус други.
Можеби истите тие формации правеа копии од Американски наведувани противтенковски проектили, автомати, топови и останата опрема.

Заедничкиот интерес (причината за војната) на САД и С. Арабија и Катар за изградба на гасоводи кон Европа, плус интересот на САД за елиминирање на Руското влијание во Сирија очигледно пропадна. Поразот на САД во Сирија е повеќе од очигледен. Саудијците можат уште да се борат и надеваат на некакво влијание на нивните сунити распространети во регионот.

Од друга страна Русите не само што спречија нивното влијание да биде елминирано, туку и енормно го зголемија врз целиот регион (руски технологии веќе почнуваат да навлегуваат во С. Арабија, Катар, Ирак итн). Не само што го спречија конкурентниот Катарски гасовод, туку спречија и изградба на Ирански гасовод или било каков енергетски проект насочен кон Европа со што полека ќе почнат да градат монопол врз Европа во поглед на снабдување со енергенси. Тоа неминовно ќе доведе до растење на Руското влијание врз Европа.

Русија не е ниту банкротирана (сосем спротивно), ниту воениот буџет им е 40 милијарди. Иако ни едното ни другото се битни при остварување на своите интереси.
Далеку дека им е свиткана кичмата на САД, но очигледно во Сирија не им успеа она што им успеа во Либија, Ирак... и тоа заради Русите и никој друг.
 
T

Terroir

Гостин
Како тоа закаснаа ... Нели им ја скршија кичмата, нели тој со скршената кичма со наведната глава си оди дома, со скршена кичма неможеш да си ги остваруваш плановите и целите .... Ем САД со скршена кичма ем во Саррин- Северна Сирија си градат се поголема и поголема база :cautious:
Путин даде изјава дека ќе ја повлече војската или овој со скршената кичма ? :toe:
Ќе да се Русите VENI VIDI FUGI :cujte:
А заклучоциве ти се цепки, исто како што веруваш дека Турција имала 11% раст :pos:
а мајката на сите Централни Банки кажува Турција ја очекува тежок период.

Убаво е да навиваш, само кога судијата ќе свирне крај, ме интересира кои други глупости ќе ги споделиш :kezec: . Не е проблем што не си информиран, лошото е што и покрај достапни информации не мислиш со мозокот.
Ќе видиш како ќе ја спакуваат брзо таа воена база во Сарин ако Ердоган добие зелено светло за напад на Курдите од страна на Путин
Путин ја повлекува војската оти целта е остварена и ИСИС во Сирија е скоро уништен, регуларната војска со Иранците ќе го завршат останиот дел сами..

На Катарците им пропадна планот за гасоводот со тоа Русите добиваат, исто така си добија должник (сојузник) во сегашнава влада во Сирија бидејки ги спасија од пропаст. Американците ги загубија и Турците а односите помеѓу Турција и Русија значително се подобруваат. Иран доби копнен пат преку Ирак и Сирија до Либан

И сега кој доби а кој губи во ситуацијава ? Очигледно највеќе добија Иран и Русија на штета на Американците..
 
B

Bafra

Гостин
Хахаха, суши викаш дека ја предизвикаа војната во Сирија а? Хахаха
Веројатно суши имало и во Ирак, Либија, Албанија, Узбекистан, Пакистан, Русија, Германија, Тунис, Египет, С.Арабија бидејќи повеќе од третина од вооружените формации се од земјите наброени погоре плус други.
Можеби истите тие формации правеа копии од Американски наведувани противтенковски проектили, автомати, топови и останата опрема.

Заедничкиот интерес (причината за војната) на САД и С. Арабија и Катар за изградба на гасоводи кон Европа, плус интересот на САД за елиминирање на Руското влијание во Сирија очигледно пропадна. Поразот на САД во Сирија е повеќе од очигледен. Саудијците можат уште да се борат и надеваат на некакво влијание на нивните сунити распространети во регионот.

Од друга страна Русите не само што спречија нивното влијание да биде елминирано, туку и енормно го зголемија врз целиот регион (руски технологии веќе почнуваат да навлегуваат во С. Арабија, Катар, Ирак итн). Не само што го спречија конкурентниот Катарски гасовод, туку спречија и изградба на Ирански гасовод или било каков енергетски проект насочен кон Европа со што полека ќе почнат да градат монопол врз Европа во поглед на снабдување со енергенси. Тоа неминовно ќе доведе до растење на Руското влијание врз Европа.

Русија не е ниту банкротирана (сосем спротивно), ниту воениот буџет им е 40 милијарди. Иако ни едното ни другото се битни при остварување на своите интереси.
Далеку дека им е свиткана кичмата на САД, но очигледно во Сирија не им успеа она што им успеа во Либија, Ирак... и тоа заради Русите и никој друг.
Си остана истиот папак, кој спинува и збори глупости. (y)
Напиши на интернет syria drought
https://news.vice.com/article/the-drought-that-preceded-syrias-civil-war-was-likely-the-worst-in-900-years
и прочитај какви последици имало врз цела Сирија па после смеј се.
Кажав поради сушата и кризата почнаа внатрешни немири со Сирија а после нормално големите си се приклучија да искористат.
Да не било тоа, тешко дека ќе се нафатеа да ја изораат и да и се изнаредат на Сирија ко камењарка од позади мтв.

Исто не си сфатил дал намерно или ненамерно: Русија банкротираШЕ а не дека сега е банкрот. Значи банкротирана земја да ја величиш не иде, плус кај кого се задолжувала, кај кого плаќа ратите, кај кого олигарсите чуваат парите и трошат млиони за стан/куќа :P

Ако може попрецизно за кои Руски технологии навлегуваат во тие држави, колку милијарди се и сл не ќе е на одмет. Оној љубимецот на Ердоган сподели линк под него напиша руско воено оружје ќе идело во Катар, а во линкот САД, Италија и УК спомнати со по колку милијарди а Русија само договор за соработка.
Дали не знае англиски или нешто утнал се бива :toe:

Ако не прочита од новите протечени информации од даночните оази, дел од Рускиот гас во ЕУ иде преку посредник. Што мислиш кој е и од каде е :D
Украина кој ја зема фирмата за транспорт и трговија со руски гас... Чии деца се :свиркам:

Глобализација значи немање источен и западен блок. Уште живеете во минатото и некоја си илузија дека САД и Русија се противници. На сите можни полиња соработуваат и прават пари.

Ќе покаже времето колку САД губи влијание или уште повеќе собира арач од сите страни.

П.С. дозна ли од НАСА како тоа Јаглеродот е штетен за растителниот свет :P

Ќе видиш како ќе ја спакуваат брзо таа воена база во Сарин ако Ердоган добие зелено светло за напад на Курдите од страна на Путин
:zver:
Ердо семоќниот, од продавач на ѓеврек или шо и да бил до смртен непријател на САД. :pistoldz: :sakasuste:
ЛУДИЛОООО

И после зашто САД ги преферирале шќиптарите. Си вика овие уште 1000 години трева ќе пасат ама за мајка русија ќе гласаат.
Алоо МАЌЕА била Русија за Македонија од секогаш.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.398
Поени од реакции
7.848
За повлекувањето на Русија од Сирија,

Putin drafts bill for expansion of Russian navy base in Syria



Russian President Vladimir Putin has submitted to the lower house of Russia’s parliament an agreement to transform the Tartus navy refueling facility in Syria into a fully-fledged navy base, capable of harboring nuclear-powered ships.
The development would be for a term of 49 years and would grant the Russian Navy access to the territorial waters and to various ports of the Syrian Arab Republic. The revamped Tartus navy base would be able to accept up to 11 ships at once, including nuclear-powered vessels.
The document also acknowledges that military and technical cooperation between Russia and Syria is strictly defensive in character and does not target any other nations.

Former chief of staff of the Russian Navy, Admiral Viktor Kravchenko, told Interfax that the expanded base would contribute to the navy’s “operative capabilities” in the Mediterranean Sea and Middle East as a whole. He also said that the developed navy base would be much larger than the current facility, which is used for refueling and technical support of ships.

The base should be stretched over a decent tract of land, with all necessary security and defense facilities. The base can accept all ships, up to missile cruisers, allowing them to replenish all supplies and give some rest to the crew,” the admiral said.

Earlier, Interfax had quoted an unnamed “informed source” as saying that Russia planned to build two new piers in Tartus, that would accommodate large ships, as well as a complex of residential and office buildings.
Lower House MP Dmitry Belik told RIA Novosti that the Russian navy group that is currently stationed off the coast of Syria would maintain its current strength of over 10 combat ships and support vessels.

Russian ships are a sea-front, created for fighting international terrorism. We cannot exclude that Islamic State terrorists would attempt a landing operation and, in such situation, the Russian navy remains a powerful containment factor. This is why the ships will remain in the Mediterranean as part of a constant combat group,” Belik told reporters.

Earlier this week, President Putin visited Khmeimim Airbase in Syria and ordered the withdrawal of a “significant part” of the Russian military contingent. The order followed the defeat of “the most battle-hardened grouping of international terrorists” by the Syrian Army with support of the Russian Air Force in the space of two years, the president noted.
Конец филм.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Си остана истиот папак, кој спинува и збори глупости. (y)
Напиши на интернет syria drought
https://news.vice.com/article/the-drought-that-preceded-syrias-civil-war-was-likely-the-worst-in-900-years
и прочитај какви последици имало врз цела Сирија па после смеј се.
Кажав поради сушата и кризата почнаа внатрешни немири со Сирија а после нормално големите си се приклучија да искористат.
Да не било тоа, тешко дека ќе се нафатеа да ја изораат и да и се изнаредат на Сирија ко камењарка од позади мтв.

Исто не си сфатил дал намерно или ненамерно: Русија банкротираШЕ а не дека сега е банкрот. Значи банкротирана земја да ја величиш не иде, плус кај кого се задолжувала, кај кого плаќа ратите, кај кого олигарсите чуваат парите и трошат млиони за стан/куќа :P

Ако може попрецизно за кои Руски технологии навлегуваат во тие држави, колку милијарди се и сл не ќе е на одмет. Оној љубимецот на Ердоган сподели линк под него напиша руско воено оружје ќе идело во Катар, а во линкот САД, Италија и УК спомнати со по колку милијарди а Русија само договор за соработка.
Дали не знае англиски или нешто утнал се бива :toe:

Ако не прочита од новите протечени информации од даночните оази, дел од Рускиот гас во ЕУ иде преку посредник. Што мислиш кој е и од каде е :D
Украина кој ја зема фирмата за транспорт и трговија со руски гас... Чии деца се :свиркам:

Глобализација значи немање источен и западен блок. Уште живеете во минатото и некоја си илузија дека САД и Русија се противници. На сите можни полиња соработуваат и прават пари.

Ќе покаже времето колку САД губи влијание или уште повеќе собира арач од сите страни.

П.С. дозна ли од НАСА како тоа Јаглеродот е штетен за растителниот свет :P


:zver:
Ердо семоќниот, од продавач на ѓеврек или шо и да бил до смртен непријател на САД. :pistoldz: :sakasuste:
ЛУДИЛОООО

И после зашто САД ги преферирале шќиптарите. Си вика овие уште 1000 години трева ќе пасат ама за мајка русија ќе гласаат.
Алоо МАЌЕА била Русија за Македонија од секогаш.
Мора да било јака суша имајќи предвид дека зафати се од Мароко па до Катар. Ептен јака суша.
И сушава многу добро го објаснува фактот што третина до бунтовниците се од други земји. Се решиле да се борат против сушата со пушки. И тоа американски. Во Либија што беше причината за војната, поплави?
Друг интересен факт е што Сирија неколку години пред војната забележува голем економски раст проследен со многубројни инвестиции. Супер им оди, ама сушава...
Патем, изворот што го цитираш алудира на климатските промени. Изворот ги зема истражувањата од НАСА, истиве што не лажат.

Како тоа Русија банкротирала? Настрана падот на цената на нафтата никогаш не им било подобро.

Европа има политика за снабдувањето на гас да не иде од една држава, т.е. да нема монопол. Очигледно Русите преку САД го обезбедуваат тој монопол. :icon_mrgr:

Инаку и во времето на Студената војна САД и СССР економски соработуваа. Можеби не ја знаеш разликата меѓу спротиставени интереси и глобализација. Штета...
 
B

Bafra

Гостин
Мора да било јака суша имајќи предвид дека зафати се од Мароко па до Катар. Ептен јака суша.
И сушава многу добро го објаснува фактот што третина до бунтовниците се од други земји. Се решиле да се борат против сушата со пушки. И тоа американски. Во Либија што беше причината за војната, поплави?
Друг интересен факт е што Сирија неколку години пред војната забележува голем економски раст проследен со многубројни инвестиции. Супер им оди, ама сушава...
Патем, изворот што го цитираш алудира на климатските промени. Изворот ги зема истражувањата од НАСА, истиве што не лажат.

Како тоа Русија банкротирала? Настрана падот на цената на нафтата никогаш не им било подобро.

Европа има политика за снабдувањето на гас да не иде од една држава, т.е. да нема монопол. Очигледно Русите преку САД го обезбедуваат тој монопол. :icon_mrgr:

Инаку и во времето на Студената војна САД и СССР економски соработуваа. Можеби не ја знаеш разликата меѓу спротиставени интереси и глобализација. Штета...
И идеме повторно спинување, наведување на погрешни заклучоци итн итн.
Познат си по тоа, така да живеј, изгледа многу јаглерод па мозокот така ти работи. :D

Спротивставени интереси и глобализација не идат едно со друго. Ама тешко ти е да сфатиш и прифатиш глобализацијата е воспоставена.
Еден е алфата, сите други следат и што остане кркаат.
Помалите и послаби гравитираат према појаките а не спротивставуваат.[DOUBLEPOST=1513454923][/DOUBLEPOST]
За повлекувањето на Русија од Сирија,

Putin drafts bill for expansion of Russian navy base in Syria





Конец филм.
И што значи ова... :D
Исто како Украина, си ја поделија и си кркаат директно, додека таа територија веќе не е држава која би функционирала како засебна единка.:(
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.398
Поени од реакции
7.848
И што значи ова... :D
Исто како Украина, си ја поделија и си кркаат директно, додека таа територија веќе не е држава која би функционирала како засебна единка.:(
Си ја испорачаа сметката, не поделија ништо едноставно надвладеа Русија над Западот во Сирија, сфера на влијание е во прашање. Колку шо знам Уставот на Сирија го “модифицираа“ руските советници, со цел да се приближат ставовите на Асад со опозицијата, така да се согласувам со тебе дека нема никаква идеолошка разлика, едноставно играш на таа страна шо ти дава подобри карти, ако го имаш луксузот да избираш.

Авганистан за време на СССР и Иран за време на Шахот беа далеку подбри места за живеење него што се сега, а две тотално спротивставени идеологии, чисто за илустрација каде е светот сега, а каде бил тогаш.
 
Последно уредено:

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Сирија е најголемиот пораз на САД после Виетнам.
 
B

Bafra

Гостин
Си ја испорачаа сметката едноставно, не поделија ништо едноставно надвладеа Русија над Западот во Сирија, сфера на влијание е во прашање. Колку шо знам Уставот на Сирија го “модифицираа“ руските советници, со цел да се приближат ставовите на Асад со опозицијата, така да се согласувам со тебе дека нема никаква идеолошка разлика, едноставно играш на таа страна шо ти дава подобри карти, ако го имаш луксузот да избираш.

Авганистан за време на СССР и Иран за време на Шахот беа далеку подбри места за живеење него што се сега, а две тотално спротивставени идеологии, чисто за илустрација каде е светот сега, а каде бил тогаш.
Едно е влијание, друго е да те разорат, директно да ти донесат војска дома.
Како Сирија ќе функционира сега ... Еден дел ќе си го користат Русите, другиот дел овие со скршената кичма или Асад сегде ќе има повторно власт...
Толку од Сирија што ја знаевме, како и Либија, Ирак, Украина.

Авганистан и Иран што биле и што се сега тоа не сфатив која е врската..
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.398
Поени од реакции
7.848
Едно е влијание, друго е да те разорат, директно да ти донесат војска дома.
Како Сирија ќе функционира сега ... Еден дел ќе си го користат Русите, другиот дел овие со скршената кичма или Асад сегде ќе има повторно власт...
Толку од Сирија што ја знаевме, како и Либија, Ирак, Украина.

Авганистан и Иран што биле и што се сега тоа не сфатив која е врската..
Со Сирија не е толку, тоа сигурно, меѓутоа со новиот Устав режимот на Асад нема да биде тоа што беше, сепак Баахт како партија и начинот на владеење се специфични. На цела териотрија Асад со текот на време ќе воспостави контрола, инаку да, земјата е речиси целосно разорана, ваков тип на урбана борба немало од периодот на Втора Светска Војна.

Поентата со Авганистан за време на СССР и Иран за време на Шахот кој беше чисто прозападно ориентиран, ми беше што тогаш обете земји иако беа под влијание на две дијаметрално спротивставени идеологии, значително напредуваа, особено кон секуларизам, сега има рокада на влијанието меѓутоа и двете, особено Авганистан назадуваат.







Life Under The Shah: What Iran Looked Like Before The Islamic Revolution
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.956
^ Баатистите се секуларисти колку што ми е познато. Тезата дека скелетот на ИСИЛ се бивши баатисти, и исламскиот фундаментализам можно е да е само плашт под кој би се обединиле Арапите и преодна фаза. Можда и грешка сум.
 
Последно уредено:

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.398
Поени од реакции
7.848
^ Баатистите се секуларисти колку што ми е познато. Тезата дека скелетот на ИСИЛ се бивши баатисти, и исламскиот фундаментализам можно е да е само плашт под кој би се обидениле Арапите и преодна фаза. Можда и грешка сум.


Целта веројатно била да прерасне во војна на исламски секти, фактички да прерасне Суни против Шија, крајна цел Иран каде воглавно се шиити. Свесни дека ако се работи за отворена Западна агресија би дошло до обединувања, џихад итн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom