Контактни леќи

Член од
2 ноември 2008
Мислења
146
Поени од реакции
15
Одкаде ги купувате оние годишни меки леќи ? Разгледав низ темава и видов некои цени од 1500-3000 денари, а вчера бев на очен и докторката ми предложи да пробам со меки леќи, исто така годишни, во пакувањето имало 3 пара кои се менеле на 3-4 месеци во зависност од истрошеноста, но за цената ми кажа 5000 денари па некако ми се виде многу во однос на тоа што го прочитав тука.
Нема годишни меки леќи од причина што се изработени од силиконски материјал кој пропушта кислород, ама го намалува векот на користење. Во принцип имаш месечни меки контактни леќи, јас моментално ги користам тие, за удобност неможам да се пожалам бидејќи стварно се добри, видот ми е супер, и ги менувам во просек на месец до месец и неколку дена. Е сега цената зависи од тоа дали имаш обичен диоптер или како кај мене сфери цилиндри, и некој посебни агли. Моите одат во два пара по шест леќи за левото и десното око. Цената не е висока во однос на тоа што имам астигматизам на левото око, а и висок диоптер од -6 па специјално се прават по порачка, за моите цената за тие нели 2x6 кои се со трајност од 6-7-8 месеци е 6000 денари комплет. Искрено кажано цената е висока, но благодетот кој го имам со леќи е неспоредлив со очила.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
803
Нема годишни меки леќи од причина што се изработени од силиконски материјал кој пропушта кислород, ама го намалува векот на користење. Во принцип имаш месечни меки контактни леќи, јас моментално ги користам тие, за удобност неможам да се пожалам бидејќи стварно се добри, видот ми е супер, и ги менувам во просек на месец до месец и неколку дена. Е сега цената зависи од тоа дали имаш обичен диоптер или како кај мене сфери цилиндри, и некој посебни агли. Моите одат во два пара по шест леќи за левото и десното око. Цената не е висока во однос на тоа што имам астигматизам на левото око, а и висок диоптер од -6 па специјално се прават по порачка, за моите цената за тие нели 2x6 кои се со трајност од 6-7-8 месеци е 6000 денари комплет. Искрено кажано цената е висока, но благодетот кој го имам со леќи е неспоредлив со очила.
Исто и јас имам астигматизам како и некои други фактори што влијаат на диоптерот (сфери, цилиндри). Диоптерот на левото око мислам дека е е -2.5 а на десното + 2. Исто и за моите ми кажаа дека ќе се прават по порачка и дека најверојатно ќе треба да ги чекам месец дена додека да пристигнат. Исто како и твоите, и моиве иделе во пакет (3 за десното и 3 за левото) со трајност од ~12 месеци.
Се одлучив за леќи, затоа што кога бев на контрола и кажав на докторката дека кога ги подигам очилата нанапред (за некој си агол од 15тина степени) гледам малку почисто отколку кога очилата се во нормална положба (ако можам така да се изразам). Проба таа со неколку појаки диоптери, но истиот резултат го постигнував па ми кажа дека тоа е максимумот за окото, џабе би било да се става појак диоптер (кој патем ми е истиот веќе 4 и кусур години).
Ако не ти е проблем напиши ми го името производителот на леките, чисто да направам споредба со овие моиве. Не е проблем за парите, не се многу 5000 денари ако и кај мене се постигне тој благодет за којшто зборуваш дека со леќите е доста подобро отколку со очила (го имам искусено тоа порано кога носев полутврди леќи, но едноставно окото не ми ги прифаќаше и после 3-4 месеци морав да ги откажам а платив сума од 100 и кусур евра само за еден пар леќи).
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
146
Поени од реакции
15
Исто и јас имам астигматизам како и некои други фактори што влијаат на диоптерот (сфери, цилиндри). Диоптерот на левото око мислам дека е е -2.5 а на десното + 2. Исто и за моите ми кажаа дека ќе се прават по порачка и дека најверојатно ќе треба да ги чекам месец дена додека да пристигнат. Исто како и твоите, и моиве иделе во пакет (3 за десното и 3 за левото) со трајност од ~12 месеци.
Се одлучив за леќи, затоа што кога бев на контрола и кажав на докторката дека кога ги подигам очилата нанапред (за некој си агол од 15тина степени) гледам малку почисто отколку кога очилата се во нормална положба (ако можам така да се изразам). Проба таа со неколку појаки диоптери, но истиот резултат го постигнував па ми кажа дека тоа е максимумот за окото, џабе би било да се става појак диоптер (кој патем ми е истиот веќе 4 и кусур години).
Ако не ти е проблем напиши ми го името производителот на леките, чисто да направам споредба со овие моиве. Не е проблем за парите, не се многу 5000 денари ако и кај мене се постигне тој благодет за којшто зборуваш дека со леќите е доста подобро отколку со очила (го имам искусено тоа порано кога носев полутврди леќи, но едноставно окото не ми ги прифаќаше и после 3-4 месеци морав да ги откажам а платив сума од 100 и кусур евра само за еден пар леќи).
Dispo Bio ми се за обичното око, а за астигматичното Bio Toric, инаку на Soflex се леќите, тоа био значи дека се изработени од силикон хидрогел материјал, некоја подобра пропулстивост има од обичните меки леќи, ми ги препорача докторот тие затоа што со обичните ми го сушеа окото премногу, разликата е некои 1000 денари мислам, али презадоволен сум од леќите.
 
Член од
27 март 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Moite leki se polutvrdi i za niv go koristam sretstvoto Avizor . Sakam da prasam dali celiot proces (shamopniranje so ednoto sretstvo,pa mienje so fizioloshki rastvor i potoa stavanje malku od drugoto sretstvo na avizor)na nivno odrzuvanje se pravi pred da gi stavam lekite ili otkako kje gi izvadam.Ve molam ako znae nekoj neka pise.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
3.869
Поени од реакции
12.268
Moite leki se polutvrdi i za niv go koristam sretstvoto Avizor . Sakam da prasam dali celiot proces (shamopniranje so ednoto sretstvo,pa mienje so fizioloshki rastvor i potoa stavanje malku od drugoto sretstvo na avizor)na nivno odrzuvanje se pravi pred da gi stavam lekite ili otkako kje gi izvadam.Ve molam ako znae nekoj neka pise.
Навечер, кога ќе ги извадиш леќите се прави тоа. :)
Сабајле само ги ставаш без никакво миење.
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Да прашам.. треба некој посебен преглед да се направи пред да се земат леќи? Која цена се движат леќите, со која ординација имате најдобро искуство и за колку време се готови? Многу прашања се знам, ама мене сега 2 недели пред матура ми текна дека не сакам со наочари да одам, а бидејќи сум многу ќорава ќе мора леќички. :D
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.156
Да прашам.. треба некој посебен преглед да се направи пред да се земат леќи? Која цена се движат леќите, со која ординација имате најдобро искуство и за колку време се готови? Многу прашања се знам, ама мене сега 2 недели пред матура ми текна дека не сакам со наочари да одам, а бидејќи сум многу ќорава ќе мора леќички. :D
Добро е да отидеш на преглед чисто за да ти ги објасни лекарот сите технички работи, бидејќи има различен вид на леки, меки, тврди, полутврди, месечни, тримесечни шестмесечни и годишни и многу зависи дали имаш цилиндар и нормално од кога ќе ги нарачаш и да ти каже за ставање вадење и одржување на леките. Цената варира во зависност од видот на леките (можеш да си земеш и во боја, ако ти е мерак) но одприлика јас тие што ги користам, се месечни и ги зимам 6 пара, значи ги користам пола година и чинат околу 3 300 денари, меки леки се моите со цилиндар. Мојот лекар е доктор Стојановски, ординацијата му се наоѓа одма до ЈБТ, преглед е 150 денари со сино картонче, а имаш и варијанта да одиш на приватно исто кај него ако ти се брза само така е поскап прегледот мислам дека беше 700 денари, ако сакаш да ти кажам бројчe пиши ми. :)
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
52
Поени од реакции
0
Здраво на сите. Веќе 5 дена носам Air Optix Aqua меки контактни леќи на CibaVision. Диоптерот ми е зголемен за 0.5 во однос на очилата кои ги носев досега, инаку ова ми е прво искуство со леќи. Ако има некој искуство со вакви леќи или општо, до кога трае прилагодувањето, бидејќи сеуште малку ги чувствувам кога ги мрдам очите, и видот ми е заматен особено од блиску, а и почесто ми солзат очите и ме печат.
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Здраво на сите. Веќе 5 дена носам Air Optix Aqua меки контактни леќи на CibaVision. Диоптерот ми е зголемен за 0.5 во однос на очилата кои ги носев досега, инаку ова ми е прво искуство со леќи. Ако има некој искуство со вакви леќи или општо, до кога трае прилагодувањето, бидејќи сеуште малку ги чувствувам кога ги мрдам очите, и видот ми е заматен особено од блиску, а и почесто ми солзат очите и ме печат.
Зависи ама за месец би требало да се навикнеш сигурно. Не знам зошто ти солзат очите... Немој да спиеш со леќите, од тоа немам добро искуство.
 
Член од
21 мај 2013
Мислења
20
Поени од реакции
1
Дечки ве молам за помош !
Само што ставив леќи со диоптер за прв пат, но имам проблем 20 секунди гледам добро после тоа 1 минута гледам (матно) како да сум бес (леќи, очила) па повторно добро. Дали и вам ви се случувало ова кога сте почнале да користите леќи со диоптер?
И ве молам кажете ми како да ги разликувам кога се од правилната страна поставени ?
Фала позз
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Дечки ве молам за помош !
Само што ставив леќи со диоптер за прв пат, но имам проблем 20 секунди гледам добро после тоа 1 минута гледам (матно) како да сум бес (леќи, очила) па повторно добро. Дали и вам ви се случувало ова кога сте почнале да користите леќи со диоптер?
И ве молам кажете ми како да ги разликувам кога се од правилната страна поставени ?
Фала позз
Ако се на правилната страна можат да се допрат спротивните краеви на леќата, т.е. се свиткува полесно во таа насока, ако е на погрешната, се забележува лесно бидејќи има отпор да се спојат спротивните краеви. Ако гледаш матно трепкај почесто, ми се случувало.
 
Член од
21 мај 2013
Мислења
20
Поени од реакции
1
Ако се на правилната страна можат да се допрат спротивните краеви на леќата, т.е. се свиткува полесно во таа насока, ако е на погрешната, се забележува лесно бидејќи има отпор да се спојат спротивните краеви. Ако гледаш матно трепкај почесто, ми се случувало.
неможам да приметам разлика со краевите на леќата, гледам само некои бројки 157 можда по нив треба да се орентирам како и да е гледам манто ке мора да одам кај оптичарот од каде што ги купив​
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
неможам да приметам разлика со краевите на леќата, гледам само некои бројки 157 можда по нив треба да се орентирам како и да е гледам манто ке мора да одам кај оптичарот од каде што ги купив
Ама пробај на дланката, од две спротивни краеви да ги туркаш да се соединат, ако можат да се соединат тогаш се на вистинската страна... не знам како да ти објаснам. :/
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
4.678
Поени од реакции
5.778
неможам да приметам разлика со краевите на леќата, гледам само некои бројки 157 можда по нив треба да се орентирам како и да е гледам манто ке мора да одам кај оптичарот од каде што ги купив
Не ти требаат бројките. Освен она што го рече Нимфата, има уште 2 начина со кои можеш да утврдиш дали ти превртена леќата или не.
Едниот е да ја стави на врвот од прстот и припази на формата. Доколку формата и е полусферична леќата е спремна за ставање , ако краевите и се нанадвор треба да ја "свртиш". Пробај два-три пати, врти ја леќата да видиш како изгледа.
Вториот начин е кога ќе ја ставиш на око. Ако е доста неудобно, наопаку ти е леќата. Сврти ја.Плус кога е од правилната страна леќата одма "легнува" на окото.

Многу важно, дека си нов.
Миење раце пред ставање леќи. Ноктите уредни и скратени. Леќите редовно одржувани. Било каква нечистотија знае да направи проблем, од обична неугодност до инфекции.
А да, пробај да не паничиш и трепкаш кога ја ставаш на око.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
44
Поени од реакции
2
Колку оди цената на леките (месечни и годишни како одат не знам) ?
 
На врв Bottom