Конец за заби: дали употребувате?

Конец за заби:Дали употребувате?

  • Да

    Гласови: 83 38,2%
  • Не

    Гласови: 134 61,8%

  • Вкупно гласачи
    217

Fama

Bombin' thru the speakaz
Член од
10 февруари 2009
Мислења
518
Поени од реакции
19
Не користам.
 

DaN-MaN

Warlock
Член од
1 февруари 2007
Мислења
491
Поени од реакции
3
Уфф неможам да се замислам со конец:uvo:
 
Член од
23 ноември 2008
Мислења
302
Поени од реакции
10
Користам четка за заби:baeh: до душа конец за заби и немам видено!:pos:
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
20
Поени од реакции
1
pocnav da koristam,kaj nas kako navika uste ne e tolku prisutna a e sto pati pozdravo mislam za zabite da se upotrebuva konec otkolku cepkalka i ne e skap.
 

TheGeneral

Арогантно копиле
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
583
Абе ако немаш здрави заби и со челична четка да ги чистеш исто ти се фаќа.
Иначе не сам користил никој пат конец, само четка, а имам слушнано дека и со сол да си ги мииш забите било ного добро.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Користам од проста причина што само со четкање не се постигнува целосно чистење на забите. Четката не може да ги собере ситните честички храна кои остануваат заробени помеѓу забот и непцето.
Затоа со лесни и нежни движења на конецот поминувам во тој дел. Се намалува ризикот од развој на бактерии кои можат да го забрзаат процесот на расипување на забите. Истовремено се отстранува храна која скапува и може да предизвика непријатен мирис на здивот.
Лично јас, препорачувам употреба на забен конец.
Иако на почетокот може да биде проблем, да чувствувате слаба напнатост во непцата околу забите по чистењето со конецот, а може да се јави и мало крварење - сепак е одличен начин да го покачите нивото на хигиена на усната празнина а со тоа и да ги заштите забите.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Да ја живнам темава, ДА, од мред малку, да сум бил малку попаметен како помал, би користел од тогаш. Прво почнав со падобрански конец (има 7 понтенки врвки кои се раздвојуваат на 3 уште потенки врвки, се разбира од најлон) но многу бргу се развласува, 4-5 забни празнини и веќе е половина уништен. Сега корситам Лакалут, не е лош, но едната вилица кога ќе ја поминам, веќе почнува да се развласува, а и многу се лизга од прстите бидејќи е најлонски и со восок. Некој ако има изкуство со другите брендови како Колгејт или слично?
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Редовно сабајле и навечер после миење заби. Огромна работа завршува не би можел да замислам без конец. Плус течност за гаргара и дезинфекција. Плус миење и четкање на јазикот.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
14
Поени од реакции
17
Да ја живнам темава, ДА, од мред малку, да сум бил малку попаметен како помал, би користел од тогаш. Прво почнав со падобрански конец (има 7 понтенки врвки кои се раздвојуваат на 3 уште потенки врвки, се разбира од најлон) но многу бргу се развласува, 4-5 забни празнини и веќе е половина уништен. Сега корситам Лакалут, не е лош, но едната вилица кога ќе ја поминам, веќе почнува да се развласува, а и многу се лизга од прстите бидејќи е најлонски и со восок. Некој ако има изкуство со другите брендови како Колгејт или слично?
Колгејт е подобар но и поскап за 25 мм конец 130 ден. а лакалут за 50мм 160 ден. ако не знаеш што е добро купи што е скапо ;) од лакалут само амбалажата е подобра и може да те залаже ништо друго, се си мислам измеѓу заби ми останува цел конец толку тешко што се вади.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Колгејт е подобар но и поскап за 25 мм конец 130 ден. а лакалут за 50мм 160 ден. ако не знаеш што е добро купи што е скапо ;) од лакалут само амбалажата е подобра и може да те залаже ништо друго, се си мислам измеѓу заби ми останува цел конец толку тешко што се вади.
Ја приметив цената и должината, но бев со братучетка ми и таа го одбра тој (бтњ, има 5 годинки :cautious:). Инаку фала за советот, понатаму ќе земам и ќе пробам Колгејт.
П.С. Мислам дека си грешка со мм. (милиметрите), мислам дека сакаш да кажеш за должината на конецот.
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Jas koristam kolgejt dodeka zena mi oral b, so menta vkus.

Kolgejtot e kako svilen i lesno pominuva niz zabi i nepca dodeka oral b e podebel i zaglavuva kaj moite zabi no toa sto e so vkus e golem plus, go koristam nekad.

2 dena skoknav mienje zabi i dodeka sum zacistuval so konec, nekoja semka od cuska sum butnal navnatre megu 3ka i 4ka pa denes koga stanav cela cicinka, pa ajde na zabolekar cistenje i sreduvanje.

Muabetot mi e, koristete konec no pravilno. Jas znam kako, bez nego ne mozam da ziveam, no ponekogas go koristam mesto cackalici i eve sii napraviv problem.

Najdobro e ortodonskite cetkicki no ne gi sviknav.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Малкумина знаат дека конецот е уствари клучен во оралната хигиена, четката за заби не може да исчисти така добро како што може конецот, употребував лакалут еден период сега прејдов на астера (актив плус) кој е дупло поевтин а не приметувам разлика во квалитет за сега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom