Компактни (Point & Shoot ) камери

Член од
22 јули 2014
Мислења
616
Поени од реакции
766
Според сите правила, ДСЛР камерите се без конкуренција...но вчера најдов човек, што слика со средна класа апарат и сликите ме оставија без збор...Тие апарати се многу погодни за некој што патува и нема потреба да влече цел ранец опрема...Што мислите вие?
Од страната го има моделот...а ова му е профилот на фликр https://www.flickr.com/photos/visbeek/with/3161090476/

Footbridge over Nam Khan river
by B℮n, on Flickr

Meeting a friendly Poitou Donkey
by B℮n, on Flickr

Red deer in the misty dense woodland
by B℮n, on Flickr
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.198
Според сите правила, ДСЛР камерите се без конкуренција...но вчера најдов човек, што слика со средна класа апарат и сликите ме оставија без збор...Тие апарати се многу погодни за некој што патува и нема потреба да влече цел ранец опрема...Што мислите вие?
Од страната го има моделот...а ова му е профилот на фликр https://www.flickr.com/photos/visbeek/with/3161090476/

Footbridge over Nam Khan river
by B℮n, on Flickr

Meeting a friendly Poitou Donkey
by B℮n, on Flickr

Red deer in the misty dense woodland
by B℮n, on Flickr
Aпаратот не му е поинт енд шот туку е повисока класа, не е дслр но не е ни поин енд шот тие се викаат понекогаш bridge, нешто као мост помеѓу “идиотчиња“ и ДСЛР. Фотографиите му се убави но ради талентот и затоа што патува по егзотични места, а не ради апаратот, користи (и тоа доста) фотошоп за да некои фотки ги направи квалитетни ппосебно оние сликани ноќе. Со добро светло апаратите ќе извадат добра фотка, треба само да ја најдеш вистинската сцена и момент, а ако не знаеш и тоа да го доловиш - џаба ти е и 5000 евра апарат.
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
616
Поени од реакции
766
Така е мајсторе...баш тоа ме зачуди, слика со 3 модели од кои едниот е повисока класа на компактен или бриџ како ти што викаш..., а другите се баш идиотчиња...а тоа се коси со она што ние го знаеме, дека мора да е дслр за да вади убави слики :)
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.446
На тоа што го кажа @Let 3, јас само би додал дека и поради тоа што се намалени на 800х600 допринесува да изгледаат добро. Да ги стави во полна резолуција, ќе излезат сите маани на апаратот.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.198
Така е мајсторе...баш тоа ме зачуди, слика со 3 модели од кои едниот е повисока класа на компактен или бриџ како ти што викаш..., а другите се баш идиотчиња...а тоа се коси со она што ние го знаеме, дека мора да е дслр за да вади убави слики :)
Изгледа појма немаат овие шо сликаат мода, спорт, студиска фотографија... фрлаат стотици иљади долари на опрема место да си земат еден ваков од 200 евра....
Не е баш така ко што велиш, да фотографираш добра ноќна фотографија, имај талент колку сакаш ти треба добра опрема, да фотографираш спортски настан (професионално) мислам дека најмалце 10.000 евра опрема ти треба (иако спортските фотографи носат на натпревар и по 30.000 евра тела и објективи) за профи студиска фотографија, па само тело Мамија со дигитален бек че те фати 50-60 иљади долари плус објективи, светла, реквизити...
Овој шета низ свет и фотка интересни сцени, некои фотки му се одлични (према мене) но доста од нив се просечни како во сцена така и во техника. Убава слика може да направи секој апарат, само реба да се погодени условите е кај тие “професионалните“ можеш да компензираш и ако има премногу светло и како има премалце и ако пребрзо се движи предметот ои ако е предалеку....
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.054
Поени од реакции
6.438
Овие камери неможат 100 % да ги заменат можностите на ДСЛР камерите но ги користат доста често и професионалци во ситуации кога е невозможно носење на опрема или некој спонтани ситуации. Квалитетот на фотографиите најчесто е и повеќе од задоволителен особено за оние кои се хоби фотографи. Повеќето од овие камери имат можности за мануелно подесување на функциите така да нудат огромни можности за експерементирања. Исто така повеќето нудат место JPEG да се фотографира во RAW формат и со тоа овозможи доработување на фотографиите. Се на се можностите се големи. Јас имам на ум овие денови да земам така помала камера. Во рамките на финансиите што сакам да ги инвестирам мислам дека најдобар избор е:

http://www.amazon.de/Olympus-XZ-2-Digitalkamera-Prozessor-Sucheranschluss/dp/B009C72TX8#cm_cr_dpwidget

или

http://www.amazon.de/gp/product/B008MWQ8R2/ref=pd_lpo_sbs_dp_ss_3?pf_rd_p=479289147&pf_rd_s=lpo-top-stripe&pf_rd_t=201&pf_rd_i=B009C72TX8&pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_r=00QB653QQBQDGQCAS5WR

или

http://www.amazon.de/Sony-DSC-RX100-Cyber-shot-Digitalkamera-lichtstarkes/dp/B0089BUVG0

Додека врв на понудата е:

http://www.amazon.de/gp/product/B00KLVFV34/ref=pd_lpo_sbs_dp_ss_2?pf_rd_p=479289147&pf_rd_s=lpo-top-stripe&pf_rd_t=201&pf_rd_i=B0089BUVG0&pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_r=0AE46J25R7J16HH8AZ4R
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.198
Овие камери неможат 100 % да ги заменат можностите на ДСЛР камерите но ги користат доста често и професионалци во ситуации кога е невозможно носење на опрема или некој спонтани ситуации. Квалитетот на фотографиите најчесто е и повеќе од задоволителен особено за оние кои се хоби фотографи. Повеќето од овие камери имат можности за мануелно подесување на функциите така да нудат огромни можности за експерементирања. Исто така повеќето нудат место JPEG да се фотографира во RAW формат и со тоа овозможи доработување на фотографиите. Се на се можностите се големи. Јас имам на ум овие денови да земам така помала камера. Во рамките на финансиите што сакам да ги инвестирам мислам дека најдобар избор е:

http://www.amazon.de/Olympus-XZ-2-Digitalkamera-Prozessor-Sucheranschluss/dp/B009C72TX8#cm_cr_dpwidget

или

http://www.amazon.de/gp/product/B008MWQ8R2/ref=pd_lpo_sbs_dp_ss_3?pf_rd_p=479289147&pf_rd_s=lpo-top-stripe&pf_rd_t=201&pf_rd_i=B009C72TX8&pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_r=00QB653QQBQDGQCAS5WR

или

http://www.amazon.de/Sony-DSC-RX100-Cyber-shot-Digitalkamera-lichtstarkes/dp/B0089BUVG0

Додека врв на понудата е:

http://www.amazon.de/gp/product/B00KLVFV34/ref=pd_lpo_sbs_dp_ss_2?pf_rd_p=479289147&pf_rd_s=lpo-top-stripe&pf_rd_t=201&pf_rd_i=B0089BUVG0&pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_r=0AE46J25R7J16HH8AZ4R
нема потреба да се даваат толку пари за апарат со непроменлив објектив, сега на пазарот има мирорлес апарати кои се мали и компактни ги имаат сите карактеристики на гломазните ДСЛР (некои и се и подобри) и ПЛУС шо е многу битно имаат променливи објективи
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
616
Поени од реакции
766
Сликано со сапунче од 40 усд...
I'm leaving Holland ;-) by B℮n, on Flickr

Самите почетоци, кога врска немав(а и сега немам) од фотографија...али лесно укапирав, дека позадината е убаво да биде чиста...сликано со сапунче, по вашки идиотче...оти сонито што ги имам, си е колку еден сапун...
 
На врв Bottom