Колку се климатизерите штетни по здравјето?

L

Luki Junior

Гостин
Е на 50 степена вонка, ти ја правеш на 21 степен... Напрај нешто 27-28 степена.. Мен ме здрвува у кола особено...
Ама дома кај мене куќата е изолирана одвонка и од натре и без клима е некаде 26 степена... и е идеално...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Pa ke se ukocis ako direktno duva vo tebe. Ne sedi pod nea direktno i ke bides ok.

Ako odime po ovaa filozofija, nema sto ne e stetno na svetov.
 
Член од
28 јуни 2011
Мислења
414
Поени од реакции
163
Дома ми е супер на 24-26 степени.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
оф. Штетна е многу климата... именка од женски род е - мора да е многу штетна :D

он. Познавам многу луѓе што имаат проблем од клима уредите, во автомобил или дома... исто.
Знам само дека не е пожелно пали/гаси да правиш, туку самиот уред да си ја одржува температурата константно пуштен. Битна е изолацијата за термостатот да работи правилно..
Пример на 21 степен, мала топлина од отворен прозор или врата од друга соба, ке го активира регулаторот, а тој за да постигни 21 степен, ке дува со 18-19, додека настани изедначување..
И нормално ќе те вкочани.. посебно ако си заспал.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Dali imas slusnato za toa deteto sto pred otprilike nedela dena pocina od klimata,i toa vo kola...zalosno
Ne cuv, ama cuv za devojkata sto pocina poradi toa sto ispila odredena kolicina na voda. Koj e pobizarniot od ovie dva slucai? Toa ne znaci deka sega ne treba da pieme voda ili deka vodata e stetna.

Eve kaj mene vo soba klimata nikogas ne ja imam staveno najsilno da duva. Sekogas mi e na najniskiot stepen na jacina. Temperaturata ja mestam okolu 24-5 i da oddrzuva. Nesto slicno mi e i vo kolata. Ne duva direktno vo mene i toa e toa, nikogas ne sum se ukocila nitu pa sum nastinala od klimata.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Ne cuv, ama cuv za devojkata sto pocina poradi toa sto ispila odredena kolicina na voda. Koj e pobizarniot od ovie dva slucai? Toa ne znaci deka sega ne treba da pieme voda ili deka vodata e stetna.

Eve kaj mene vo soba klimata nikogas ne ja imam staveno najsilno da duva. Sekogas mi e na najniskiot stepen na jacina. Temperaturata ja mestam okolu 24-5 i da oddrzuva. Nesto slicno mi e i vo kolata. Ne duva direktno vo mene i toa e toa, nikogas ne sum se ukocila nitu pa sum nastinala od klimata.
Kako mislis od voda pocinala...vodata bila od led izvadena a nejzinata telesna temperatura bila ogromna i doslo do shok ili sto....ili samo od voda i tolku.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ако седиш секој ден на клима, рецимо 4 месеци, не ти е ништо, ама ако не си навикнат, и нагло почнеш да се изложуваш на климатизирани простории ти пречи, значи првата недела/две се малце незгодни, после е ок, се разбира зборам за ситуација во која не си изложен директно на зракот на ладен воздух.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Ако седиш секој ден на клима, рецимо 4 месеци, не ти е ништо, ама ако не си навикнат, и нагло почнеш да се изложуваш на климатизирани простории ти пречи, значи првата недела/две се малце незгодни, после е ок, се разбира зборам за ситуација во која не си изложен директно на зракот на ладен воздух.
Naucen sum bratce na klimi posho 10 godini na brod samo A/C vdishuvame,,,Nikola ima pravo za toa sto vika deka ne treba pali-gasi da i se pravi,,a jas bas toa i go pravev porano,,zatoa i se ukocuvav.
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Сплит системите (клима уредите) според мене се многу штетни. Најголем проблем е што 99% од нив го вртат истиот воздух што е во просторијата , т.е. не користат свеж воздух, иако ќе речете дека имаат филтри демек го прочистуваат воздухот и ги отстрануваат штетните материи (прашина, бактерии и слично), го сушат воздухот (сепак некој понови модели имаат и опција за одржување навлагата во воздухот) и по некое време се јавува недостаток на кислород во просториите (бидејки не влегува свеж воздух од никаде).
Овој проблем со внесување на свеж воздух го нема само кај прозорските климатизери (кај најголем дел) но тешко да се набави таков модел.

Е сека гога сме кај температурата на просторијата според стандарди за проектирање на системи за климатизација, разликата помеѓу надворешната и внатрешната температура да биде во границата од 7 до 10 степени, може да има пропуст некој степен повеќе но да не биде повеќе од 12 степени зошто поголема температурна разлика е веќе штетна по здравје.
Епа мој совет е да внимавате на која температура ќе ги пуштате да дуваат климите.

И уште нешто како занимливост е дека откако почнале да се користат системите за ладење (климаутедите) во медицината се додадени повеќе од 200 нови диагнози како резултат од нивната примена. (укочувања на разни делови од тело , алергии и слично)
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Сплит системите (клима уредите) според мене се многу штетни. Најголем проблем е што 99% од нив го вртат истиот воздух што е во просторијата , т.е. не користат свеж воздух, иако ќе речете дека имаат филтри демек го прочистуваат воздухот и ги отстрануваат штетните материи (прашина, бактерии и слично), го сушат воздухот (сепак некој понови модели имаат и опција за одржување навлагата во воздухот) и по некое време се јавува недостаток на кислород во просториите (бидејки не влегува свеж воздух од никаде).
Овој проблем со внесување на свеж воздух го нема само кај прозорските климатизери (кај најголем дел) но тешко да се набави таков модел.

Е сека гога сме кај температурата на просторијата според стандарди за проектирање на системи за климатизација, разликата помеѓу надворешната и внатрешната температура да биде во границата од 7 до 10 степени, може да има пропуст некој степен повеќе но да не биде повеќе од 12 степени зошто поголема температурна разлика е веќе штетна по здравје.
Епа мој совет е да внимавате на која температура ќе ги пуштате да дуваат климите.

И уште нешто како занимливост е дека откако почнале да се користат системите за ладење (климаутедите) во медицината се додадени повеќе од 200 нови диагнози како резултат од нивната примена. (укочувања на разни делови од тело , алергии и слично)
Значи пошто надвор има 45 степени, ја треба климата да ја пуштам максимум на 33?
Што кур ќе ми е клима тогаш.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Kako mislis od voda pocinala...vodata bila od led izvadena a nejzinata telesna temperatura bila ogromna i doslo do shok ili sto....ili samo od voda i tolku.
Испила 10 литри вода наеднаш се ствара сол во крв и доаѓа до мозочен удар!
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Значи пошто надвор има 45 степени, ја треба климата да ја пуштам максимум на 33?
Што кур ќе ми е клима тогаш.
ти можеш да ја ставиш и на -10 ако сакаш но освен што е трошок тоа е нешто како обид за самоубиство :)
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
ти можеш да ја ставиш и на -10 ако сакаш но освен што е трошок тоа е нешто како обид за самоубиство :)
Абе јасно, ама нема поента да ја стаиш на 33 степени.
24-26 е таман без разлика колку е темп надвор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom