Колку километри пешачење е добро неделно без да се претера?

Член од
21 јули 2017
Мислења
219
Поени од реакции
145
Здраво. Еднаш во еден ден изодев 19км, уствари не се ни качив на автобус цел ден, уствари идев на работа пешки, и се вратив пешки.
Потем пак кон крајот на неделата изодев уште 11км во еден ден.

Иако личи како да е лесно, после 30км осетив замор, да не речам општо истоштување.

Па според вас колку е добро да се пешачи без притоа да се истоштам?

Висок сум 175цм, атлетски граден. Сало на мене не се фаќа, пошто се што јадам, го горам.
 
F

Flatter

Гостин
Неможе тоа прашање никој да ти го одговоре. Секој е различен, зависи колку кондиција имаш, колку си физички активен и уште многу други работи зависат од тоа. Треба сам да си ја поставеш границата според твојте потреби. Убаво си кажа после 30км дека имаш истоштување што значи тоа ти е лимитот па ја би рекол средна граница некаде околу 25км ти е доволно иако треба да тестираш да си видеш според потребите.
 
Член од
11 февруари 2016
Мислења
37
Поени од реакции
9
Препорачливо е човек да прави на ден 10000 чекори.а 19 километри с за планинско пешачене е многу, за градски услови малку.:)
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.647
Поени од реакции
1.979
Зависи од човекот, пример јас сум 175/69, редовно спортувам околу 12 години, и не можам ден без 5 километри брзо пешачење, без разлика дали сум на факс, работа или сум бил предходно во денот спортски активен. Замор осеќам ептен ако претерам и поминам без сон (навикнат сум на 4-5 часа сон). Иначе рекорд во еден ден ми е 28 км, 29 јуни 2018 :D или 36 500 стапки, ама колку е точна апликацијата на ајфоните не знам.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
2.797
Поени од реакции
3.022
Зависи од човекот, пример јас сум 175/69, редовно спортувам околу 12 години, и не можам ден без 5 километри брзо пешачење, без разлика дали сум на факс, работа или сум бил предходно во денот спортски активен. Замор осеќам ептен ако претерам и поминам без сон (навикнат сум на 4-5 часа сон). Иначе рекорд во еден ден ми е 28 км, 29 јуни 2018 :D или 36 500 стапки, ама колку е точна апликацијата на ајфоните не знам.
Свака част за 28км.
Дневно пешачам просечно околу 5км.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.300
Поени од реакции
4.510
Стандардната препорачана "доза" е 150 мин неделно на умерена аеробна физичка активност, на пример пешачење, или било која активност која ти го забрзува дишењето, но да можеш да зборуваш, притоа треба да биде без пауза барем 20-30 мин дневно за да се рачуна дека сепак имаш некаков здравствен бенефит (подобрена циркулација, држење, бенефит за коските, вените, мозокот).

Сепак, било што над тоа е голем плус исто така. Али, со физичка активност секој си има свои граници. Битно е и да не се претерува за да не се прави контра ефект на здравјето, односно кога му предизвикуваш и физички стрес на телото, пак се намалува имунитетот и се лачат хормоните на стрес. Подобро е конзистентно да се движиш барем 30 минути дневно без паузи отколку во еден ден да се движиш 2 саати, на пример.

Јас го користам фактот што ЈСП не функционира како што треба и што нејќам да возам кола, па одам пешки до работа, што ми е на околу 5 км. Доброто во ова е што не можам да "не ми се оди", зошто мора сепак да отидам (или да се вратам) на/од работа.

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.349
Поени од реакции
14.397
Член од
11 февруари 2016
Мислења
37
Поени од реакции
9
Абе вие во Македонија сите ли сте си по 175 см ?Јас правам планински преходи по 12 километри секоја сабота и недела,во остатокот од неделата, правам само 1 час фитнес ,исто така одам на лов во текот на сезоната.висок сум 210 см и тежим 115 килограми.19 километри променлив терен са ми премногу.
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
246
Поени од реакции
138
Абе вие во Македонија сите ли сте си по 175 см ?Јас правам планински преходи по 12 километри секоја сабота и недела,во остатокот од неделата, правам само 1 час фитнес ,исто така одам на лов во текот на сезоната.висок сум 210 см и тежим 115 килограми.19 километри променлив терен са ми премногу.
Па тоа е просечна висина.А дека си 210cm голем ку*.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.258
Поени од реакции
49.712
Абе вие во Македонија сите ли сте си по 175 см ?Јас правам планински преходи по 12 километри секоја сабота и недела,во остатокот од неделата, правам само 1 час фитнес ,исто така одам на лов во текот на сезоната.висок сум 210 см и тежим 115 килограми.19 километри променлив терен са ми премногу.
a куршум те пробива?

Се шегувам.
Не можеш според неколку примероци или според еден примерок да кажеш - ете сите се таа висина. На пример, исто ко јас да прашам дали сите во Бугарија се благо ретрдирани само според тоа што ќе прочитам некоја белосветска глупост што ја напишал некој Бугарин на форумов.

А висината, со тоа колку можеш да испешачиш има никаква врска.
 

Dr. Wish

Bastard.
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.333
Поени од реакции
2.775
Rekord mi e 42km vo eden den. 1 Avgust 2018. Prosecno dnevno pravam po 10-18km. I se cudam kako uste ne oslabnav :/ Posle izodeni 15km, ne osekam zamor. Zavisi od osoba do osoba.
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.647
Поени од реакции
1.979
Rekord mi e 42km vo eden den. 1 Avgust 2018. Prosecno dnevno pravam po 10-18km. I se cudam kako uste ne oslabnav :/ Posle izodeni 15km, ne osekam zamor. Zavisi od osoba do osoba.
Ме потсети у врска со темава, од кога почнав да пешачам, пошо обично сам пешачам си го пронајдов стилот у музика пошо сум нон стоп на слушалки и успат ослабнав некои 15-16 килограми у рок на 2 години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom