Колку километри пешачење е добро неделно без да се претера?

Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.140
Поени од реакции
10.185
Друже искрено немаш потреба од пешачење повеќе од секојдневното. Има луѓе што пешачат со цел да ослабнат, бидејќи тоа е најлесен, најдобар и најбазичен начин за да се почне со слабеење, бидејќи ако се тргне со други начини како точак или трчање, со кои би изгореле повеќе калории за дадено време, истите тие луѓе побрзо многу би се умориле и би осетиле значително повеќе напор, ако е со трчање и колена/зглобови би страдале од прекумерна тежина. Но, ти немаш ваков проблем, велиш дека си атлетски граден и физички активен цело време, дека сало не се фаќа за тебе, зошто ти би се замарла со километри чекори при пешачење? Само продолжи да си физички активен и со тоа покриваш и одењето. Пример ако трчаш десет километри дневно, а некој човек ти рекол дека десет километри дневно треба да е просек во одење, не треба дома кога ќе се вратиш од трчање, да ти е во главата дека треба уште десет км да одиш, тоа ми беше муабетот, немаш потреба од никакво дополнително одење и замарање со километри во пешачење.
 
Член од
11 февруари 2016
Мислења
37
Поени од реакции
9
a куршум те пробива?

Се шегувам.
Не можеш според неколку примероци или според еден примерок да кажеш - ете сите се таа висина. На пример, исто ко јас да прашам дали сите во Бугарија се благо ретрдирани само според тоа што ќе прочитам некоја белосветска глупост што ја напишал некој Бугарин на форумов.

А висината, со тоа колку можеш да испешачиш има никаква врска.
И јас се шегувам, ми стана смешно бидејќи сите пишуваа "висок сум 175 см" .Не се пали толку;)а и тежината и висината имаат врска со тоа колку можеш да изодиш пеш.[DOUBLEPOST=1546081545][/DOUBLEPOST]
Па тоа е просечна висина.А дека си 210cm голем ку*.
Види сега, во природата сè е симетрија.Не може при 210с да е мал
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.260
Поени од реакции
49.719
И јас се шегувам, ми стана смешно бидејќи сите пишуваа "висок сум 175 см" .Не се пали толку;)а и тежината и висината имаат врска со тоа колку можеш да изодиш
хахаха
И јас секако се шегувам. Зарем би се потсмевал на некој кој е толку ретардиран да генерализира според висина, тежина, облик на нос или нешто слично.
Имаат некоја врска висината и тежината (но никако не пресудна), оптимален однос на двете и сл. Ако така гледаме се има врска.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
219
Поени од реакции
145
Хмм, да, зависи од човек до човек. Но мускулната маса зависи релативно и од висината. На повисок човек му треба повеќе мускулна маса за да го одржава ;)[DOUBLEPOST=1546098582][/DOUBLEPOST]
Друже искрено немаш потреба од пешачење повеќе од секојдневното. Има луѓе што пешачат со цел да ослабнат, бидејќи тоа е најлесен, најдобар и најбазичен начин за да се почне со слабеење, бидејќи ако се тргне со други начини како точак или трчање, со кои би изгореле повеќе калории за дадено време, истите тие луѓе побрзо многу би се умориле и би осетиле значително повеќе напор, ако е со трчање и колена/зглобови би страдале од прекумерна тежина. Но, ти немаш ваков проблем, велиш дека си атлетски граден и физички активен цело време, дека сало не се фаќа за тебе, зошто ти би се замарла со километри чекори при пешачење? Само продолжи да си физички активен и со тоа покриваш и одењето. Пример ако трчаш десет километри дневно, а некој човек ти рекол дека десет километри дневно треба да е просек во одење, не треба дома кога ќе се вратиш од трчање, да ти е во главата дека треба уште десет км да одиш, тоа ми беше муабетот, немаш потреба од никакво дополнително одење и замарање со километри во пешачење.
Работата ми е седечка, па пешачење ми некако најсоодветен спорт. Не правиш нагли движења како во теретана, или со трчање, а сепак телото се раздвижува.
Ми е добро после работен ден, седејќи, кога ме боли врат(грч понекогаш) и грб од седење.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.140
Поени од реакции
10.185
Хмм, да, зависи од човек до човек. Но мускулната маса зависи релативно и од висината. На повисок човек му треба повеќе мускулна маса за да го одржава ;)[DOUBLEPOST=1546098582][/DOUBLEPOST]
Работата ми е седечка, па пешачење ми некако најсоодветен спорт. Не правиш нагли движења како во теретана, или со трчање, а сепак телото се раздвижува.
Ми е добро после работен ден, седејќи, кога ме боли врат(грч понекогаш) и грб од седење.
Да, но според описот дека си активен и немаш мака со сало, ми остави впечаток како човек што пешки оди да заврши некоја работа што му е блиску, а не дека пали кола за пат од еден километар. Ако дел од секојдневните работи ги завршуваш со пешки движење од точка А до точка Б, и плус теретана активен, тогаш сосема ти е доволно тоа. Ако пак за се користиш автомобил, тогаш ако си во можност за дел од секојдневните активности што ти се поблиску како одење во тератана/работа, плаќање сметки, продавница, оди пешки. Секако ако не си во набиена агенда и во брзање, ама ако си спремен да одвоиш време за одење, тогаш верувам дека не си.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom