Колку знаете да сакате?

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Член од
12 март 2006
Мислења
354
Поени од реакции
1
pa znam da sakam i podgotven sum na se za taa sto ja sakam.
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Дефинитивно не знам да сакам! Имав голема среќа некој да ми го покаже тоа. Да ми покаже за кого пролеав море од солзи,за кого се отворив да плука по мојата љубов и како таа љубов ми беше возвратена. Тој некој знаеше да ми покаже како изгледа кога даваш СЕ а добиваш гадење, исмејување, понижување...ЕКСПЕРТ кој знае да ги искаже сите можни одвратни чувства, знае се што треба да ме направи да се чувствувам....всушност да не се чувствувам. Да се прашувам која сум? Дали постојам? Зошто постојам?

И сето тоа само поради едно:ЉУБОВ...Искрена, чиста, невина, безусловна, дадена и само дадена без никакво барање за возврат.

Е да. Научив нешто многу важно во врска со сакањето:star: Не давај ништо, за да добиеш СЕ. Токму тоа е најважно во љубовта...Не давај и ќе добиеш! Ако даваш,ќе ти се врати како бумеранг....но во одвратна верзија:toe:
 

OrTacE

мангуп
Член од
28 мај 2006
Мислења
628
Поени од реакции
5
знам да сакам а ако ми биде возвратена љубовта знам уште повејке да сакам и тогаш би направил се за неа.:wub:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Iris напиша:
Alfred Adler ima kazhano edno misla koja za mene e broj 1 vo vistinskata ljubov: "Za brakot da bide uspeshen, treba povekje da mislish na partnerot odkolku na sebe, no toa da bide vzaemno."
Нека ви влезе веке еднаш во глава ова... фала Ирис

sagaqua напиша:
И сето тоа само поради едно:ЉУБОВ...Искрена, чиста, невина, безусловна, дадена и само дадена без никакво барање за возврат.

Е да. Научив нешто многу важно во врска со сакањето:star: Не давај ништо, за да добиеш СЕ. Токму тоа е најважно во љубовта...Не давај и ќе добиеш! Ако даваш,ќе ти се врати како бумеранг....но во одвратна верзија:toe:
И сега, првиот и вториот пасус...? реши се
 
Член од
2 јуни 2006
Мислења
238
Поени од реакции
6
sagaqua напиша:
Дефинитивно не знам да сакам! Имав голема среќа некој да ми го покаже тоа. Да ми покаже за кого пролеав море од солзи,за кого се отворив да плука по мојата љубов и како таа љубов ми беше возвратена. Тој некој знаеше да ми покаже како изгледа кога даваш СЕ а добиваш гадење, исмејување, понижување...ЕКСПЕРТ кој знае да ги искаже сите можни одвратни чувства, знае се што треба да ме направи да се чувствувам....всушност да не се чувствувам. Да се прашувам која сум? Дали постојам? Зошто постојам?

И сето тоа само поради едно:ЉУБОВ...Искрена, чиста, невина, безусловна, дадена и само дадена без никакво барање за возврат.

Е да. Научив нешто многу важно во врска со сакањето:star: Не давај ништо, за да добиеш СЕ. Токму тоа е најважно во љубовта...Не давај и ќе добиеш! Ако даваш,ќе ти се врати како бумеранг....но во одвратна верзија:toe:
----------------------------------------------------------
Uhh, draga nepoznata devojko si zimam za pravo da ti se obratam i da ti ukazam kolku gresis.

Ocigledno tvoeto zivotno iskustvo ti donelo mnogu negativna slika za ljubovta voopsto. No od taa slucka si izvela sosema pogresen zaklucok.

Zaprasaj se sto mozes da dobiesh sto e toa SE dokolku ne se dadesh sebesi ?
Na patot koj sto si go odbrala poradi stravot i povredenosta tocno e ke bides bezbedna i ke ja imas KONTROLATA , no najubavoto nesto zasekogas ke bide von tvoite emotivni percepcii- ljubovta.

Najgolem zlostor sto covek moze da si go napravi na sebe e odrekuvanje od LJUBOVTA. So tvojot izbor da navistina ke bides bezbedna no odvnatre prazna bidejki ja potiskuvash svojata sustina... ljubov. Ljubovta e silata koja e del od sekoj od nas... energija i sila a bez nea lugeto bi stanale roboti i zivotni.

Racionalnoto razmisluvanje nikogo do sega ne napravilo nekoj da se cuvstvuva sreken tuku edinstveno bezbeden. Zaprasaj se sto navistina sakas... ?

Ne se plasi zgrapci go sekoj den koj e pred tebe i ne se otkazuvaj od ljubovta. A vistinskata ljubov e davanje bez ogled dali ke bide vozvratena, ljubov bez ego bez zadrshka.Trgni povtorno po toj pat i veruvaj nema da zgresis. I da zgresis povtorno najdi ila i stani, sekoe paganje ke te pravi se posilna i posilna, sekoj poraz , sekoj pogresen izbor ke ti dade samo novo iskustvo da znaesh sto navistina sakash vo zivotot i ljubovta.

Imam uste mnogu da ti kazam na ovaa tema no dosta za ovoj pat
pozdrav
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Многу, најмногу, безрезервно.
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Кога сакам, сакам со цело срце исум посветен ла љубовта 24 часа дневно 7 дена неделно:love1: :love2:
 
С

Сатори

Гостин
Моментално имам дечко и мн. си го сакам и се тоа.
Ама пред него доживеав една мн. голема љубов која ми траеше пет години и мислам дека не постоеше работа на светот која не бев способна да ја направам за него.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Шо значи и за овој се би направила. Нели.
 
С

Сатори

Гостин
Garfield напиша:
Шо значи и за овој се би направила. Нели.
Да кажеме дека сум спремна на некои работи, ама никој не беше како мојата прва љубов и нема да биде, бидејќи не може да се врати времето, дури и да може пак ќе беше он.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Кога сакам,сакам онолку колку што Господ ми дал љубов,да ја дадам.Сета. Без резерва,без размисла,без услов. Сакам тотално,до крај,повеќе од себе,повеќе од се.
Сакам тивко, мирно, мило, нежно, бурно, бесно, развратно, грубо, бучно...во себе,пред цел свет,на само,среде народ,и кога ме сака,и кога не ме сака... Сакам.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Bibika, јебеш га, ама кога се сака се сака повеќе од она што е во нас, бидејќи тогаш не сме ние свои, ние сме на тој, другиот, в љубов престорени, за љубов и така црпиме од околината, од ѕвездите, од природата, околу нас се искри, изискрува, на поглед огнови бликаат или се гаснат, насмевки и ведрини.....
Ти текиња. :):):)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom