Колку деца би сакале да имате?

Колку деца би сакале да имате?


  • Вкупно гласачи
    1.142
Член од
16 јуни 2013
Мислења
42
Поени од реакции
10
Nie denes vo Makedonija sme vo minus na deca(zboruvam samo za Makedonskiot etnikum,bez drugite)imame na edena bracna dvojka 0.80 deca,i stvarno nemozam da gi razberam lugeto koj se vo moznost da imaat deca,ili nemaat,ili imaat samo edno,jas koga bi bil finansiski moken bi imal 4/5 deca,vsusnost toa e i smislata na zivotot semejstvo i toa sto pogoleme moze da bide.
Друже се согласувам со тебе колку повеќе деца толку подобро за да опстанеме како нација, ама и не е само раѓањето проблем, голем број на луѓе и не стапуваат во брак има огромен број на стари ергени и стари моми шо би се рекло народски. Некако се има изгубено таа вредност, а и беспарицата си го прави своето. А кога видиш пак циганите сите имат фамилии и по 10 деца а трпат за леб, со останатите малцинства од исламска вероисповед исто редовно раѓаат сите и се во пораст секоја година, а ние сме у фаза на исчезнување..до што ке дае проблемот? хмм..
 
Член од
5 јули 2013
Мислења
85
Поени од реакции
37
Друже се согласувам со тебе колку повеќе деца толку подобро за да опстанеме како нација, ама и не е само раѓањето проблем, голем број на луѓе и не стапуваат во брак има огромен број на стари ергени и стари моми шо би се рекло народски. Некако се има изгубено таа вредност, а и беспарицата си го прави своето. А кога видиш пак циганите сите имат фамилии и по 10 деца а трпат за леб, со останатите малцинства од исламска вероисповед исто редовно раѓаат сите и се во пораст секоја година, а ние сме у фаза на исчезнување..до што ке дае проблемот? хмм..
Do nas,Site sakame samo da uzivame, da setame,a za odgovornost, ili griza za drug, nekako ne ni se pravi taa rabota,drugi pak brkaat karieri,treti nesakaat da zivaat so svoite roditeli pod isti krov,besparica sekoj ke rece, a kako porano imale po 5/6 deca a bile posiromasni 100 pati od sega,i niz vojni gi turkale decata, i pak opstanale,stvarno sekoj ima svoj izgovor i toa ke ne donse do propast...Barem po dve deca da imame e uspeh vo vakva situacija..
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Секогаш кога ќе ми порасне бебето и ќе стане детенце сакам уште едно... така и сега сакам трето
Решивме да исполнам некој услови па некаде во 2017 здравје ако дојде штркот :)

Важи закон за трето дете сега или откажан е?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Аман бе сите трето дете заради субвенции.
Сакав две и имам толку. Доволно е, а три ми се премногу.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Нема врска додатокот, сакам после година и пол дури и да важи само годинава ...
ми фали да имам малечко ама морам да подготвам терен прво... моето здравје прво после пари и услови[DOUBLEPOST=1436929046][/DOUBLEPOST]
Сакав две и имам толку. Доволно е, а три ми се премногу.
Е заради истово мислење ја донирав целата бебешка облека и кенгури и скоро се... жими количката е останата :)
 
Последно уредено:

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
957
Поени од реакции
1.290
Во оваа сиромаштија не би сакал да имам ниедно дете. Несакам да се мачи во оваа пропадната држава и кога ќе порасне да вели: Тато, зошто ме створи....
 
Член од
24 јуни 2015
Мислења
27
Поени од реакции
20
Во оваа сиромаштија не би сакал да имам ниедно дете. Несакам да се мачи во оваа пропадната држава и кога ќе порасне да вели: Тато, зошто ме створи....
Doktore zosto vakov pesmizam. Ke se snajdat decata, ako ne tuka na drugo mesto, glavno da se zdravi zivi, a tvoe od obvrski ke e samo da im dades leb i da gi vospitas rabotlivi.

Na temata, kolku ke dade Gospod, sto povekje podobro.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
2-3 да родам, и едно да посвојам
ама како што гледам, ни едното, ни другото..
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Во оваа сиромаштија не би сакал да имам ниедно дете. Несакам да се мачи во оваа пропадната држава и кога ќе порасне да вели: Тато, зошто ме створи....
А ти си му рекол некогаш на татко ти така? Добро некогаш на сите ни текнува, ама во главно ни одговара да живееме да поставуваме цел пред нас и да ја постигнуваме целта

Во главно немањето патики нема да ти остави трауми од детството, немањето внимание и разговор со семејството и полоши работи караници пијанства тепачки ќе остават трауми и во најмала рака лоши сеќавања

секогаш кога се спремаш за некој празник се секираш што ќе облечеме што ќе јадеме,го мериш празникот што иде во пари.... секогаш кога се сеќаваш на празникот се сеќаваш кој бил таму кој што ти рекол, кој како те погледнал дали позитивно или негативно.... го мериш празникот во чувства добро е ако е љубов....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom