Колку вреди факултетската диплома?

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
За учење и компјутерот го бива у било кој момент може да запамти 120 гигабајти материјал но за логика и аналитичко размислување се знае кого го бива :)

Ако сите претставници на машкиот пол се аналитичари или логичари како тебе,најдобро е да се запишат на педагошки,смер предоделенска настава.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Добро бе луѓе до кога со тие генерализации и стереотипи? Нема повеќе машки/женски работи, се е индивидуално. Ако машко се запише на правен или избере некоја друга општествена наука, што треба тоа да значи?

Се повеќе и повеќе има мешање, нема веќе она стереотипното дека девојките се само за на економски и правен, машките на машински и електро.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Добро бе... ако не ви вреди дипломата од факултет немојте да се запишувате. Ја не знам зашто трошите време и пари кога однапред знаете што ве очекува.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.323
Поени од реакции
7.783
Добро бе... ако не ви вреди дипломата од факултет немојте да се запишувате. Ја не знам зашто трошите време и пари кога однапред знаете што ве очекува.
Паметно нешто нема потреба од факултет ми викаа мене иди ваму во Стив ќе се забавуваме, ќе се заебаваме, ќе пушиме трева и ќе земиме факултет :icon_lol:.....
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Добро бе луѓе до кога со тие генерализации и стереотипи? Нема повеќе машки/женски работи, се е индивидуално. Ако машко се запише на правен или избере некоја друга општествена наука што треба тоа да значи?

Се повеќе и повеќе има мешање, нема веќе она стереотипното дека девојките се само за на економски и правен, машките на машински и електро.

Уште ги лажат :pos2:

Во поново време се повеќе и повеќе женски има на техничките факултети, а повеќето од нив ќе бидат успешни во својата област

Кога сме до темата дипломите вредат, но повеќе вреди тој што ја има, дипломата не му вреди на тој што ја зел само колку да ја има, но му вреди на оној кој ја заслужил.
 

mamba

UNITED MACEDONIA
Член од
13 декември 2009
Мислења
93
Поени од реакции
3
Kaj nas vo Makedonija sto saks zavrsi pak si vo "kal do gusa" poznavam i decki so visok prosek na elektro a sepak sedat doma idat na intervju i ke se vratat kako "popareni" a i samata vlada vo kampanjata izjavi : "na masinski i elektro nema nevraboteni ili ima mal broj" pa ako na tie fakulteti ima nevraboteni a velime deka se najbarani i znaeme kolku se zapisuvaat godisno a sepak ima nevraboteni, s sto ke se sluci ako se zapisat studenti kako na praven ili ekonomski ke gi ima so diploma od masinski i elektro kolku sakas a sepak za niv ke nema rabota vo MAKEDONIJA. Sepak ako zememe procentualno kolku pravnici i ekonomisti ima diplomirano i kolku ima nevraboteni ke vidime deka toa se fakulteti so najgolem prosperitet sto sepak ne e garancija deka ke najdete rabota.
Jas imam zavrseno praven uste eden ispit i magistriram ama rabota se uste ne mozam da najdam, bev na nekolku intervjua i nisto (oglasot se objavuva samo kolku da se ispocituva zakonot a inaku toa rabotno mesto od poodamna e potpolneto ima mnogu primeri) bev na edno samo jas i pak primija nekoe devojce (citaj vo zagrada zosto) pravev muabet so luge od vlasta i mi veli: AKO NEMAS CLENSKA KNISKA MOZES I DA DOKTORIRAS I PAK DOMA KE SI SEDIS I ZATOA JAS RESIV KUFEROT VO RAKA VO DRUGATA BILET VO EDEN PRAVEC ZA DESTINACIJA STO PODALEKU OD MAKEDONIJA, I ZBOGUM ZASEKOGAS.
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
21
Поени од реакции
2
bas me interesira koja diploma od nasive fakulteti vredi vo stranstvo, mislam koja ke mi ja priznaat tamu i so koja mozam da si najdam rabota??
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Затоа што е паметен? Затоа што сака да работи за плата?



Зашо тука кај шо си роден, можеш да работиш ко келнер или месар со тој факултет. И тоа требало да ти биде јасно уше пред да се запишеш..
Не само со тој, туку со повеќето..
Се надевам дека не е ''паметен'' како тебе, но штом одлучил да бара работа во Германија...

Ако е толку паметен брат ти може и овде да направи пари бе дечко шо ќе бара у Германија си мислиш овде пари нема?
Бил паметен и сакал да работи за плата во Германија ако е така тогаш сите се паметни :pos2::pos2:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.108
bas me interesira koja diploma od nasive fakulteti vredi vo stranstvo, mislam koja ke mi ja priznaat tamu i so koja mozam da si najdam rabota??
Еден доктор македонец волонтираше (мислам дека 7-8 години беше волонтер) на една од клиниките во Скопје.
Отиде во САД, дали доположи некој испит не сум сигурен за деталите, но сега веќе субспецијализираше и работи како хирург во приватна клиника во САД. Значи медицински се признава барем во САД, но пред да се одлучиш секако треба конкретно да видиш дали и колку испити се дополагаат и во која држава.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Се надевам дека не е ''паметен'' како тебе, но штом одлучил да бара работа во Германија...

Ако е толку паметен брат ти може и овде да направи пари бе дечко шо ќе бара у Германија си мислиш овде пари нема?
Бил паметен и сакал да работи за плата во Германија ако е така тогаш сите се паметни :pos2::pos2:

Те поздрави глупавиот...
Од Шефилд.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
115
Поени од реакции
13
Процентуално гледано девојчиња избираат повеќе општествени науки, ретко која оди на природни (со исклучок медицина) така да тука нема ништо шовинистичко, само гласно размислување како реално стојат работите
Да, дамнешни статистики, било реалност во минатото......
 
С

Спенсер

Гостин
Да да,вреди дипломата...:pos2::pos2::pos2:

наместо да лепите плакати пред избори вие учете... тупете мозок...

а после,плакато-лепачите ке ви го земат работното место...

:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Кога домарот предава англиски

Речиси два месеца на учениците од ОУ „Свети Климент Охридски“ од Делчево англиски им предавал домарот кој воопшто не се потпишувал во училишниот дневник.

Стручноста била заменета со курс по англиски и работа на брод, обвинија осумтте наставници кои денеска наместо да земат дневник во рака, добија отказни решенија. Тие тврдат дека партиските книшки биле пред дипломите и магистерските трудови.

Директорот кој денеска ги потпишуваше новите договори за работа, ваквите тврдења ги нарече дезинформации и инсинуации.

Според него, новиот кадар ги имал најдобрите препораки, а што се однесува до домарот, тој морал да го однесе ова соломонско решение, бидејќи во Агенцијата за вработување немало кадар што чека вработување.

Наставниците кои од денеска повеќе не работат се категорични дека правдата ке ја бараат по судски пат, а од министерот побараа одговор на прашањето: како е можно во училиштата да се вработуваат кадри без ниту еден ден работен стаж и соодветна стручност.

Знаењето е сила, знаењето е моќ :мочко:
 
Б

Бат Елохим

Гостин
тој морал да го однесе ова соломонско решение, бидејќи во Агенцијата за вработување немало кадар што чека вработување. :мочко:
:pos::pos:

овој треба да се убие пред агенцијата за вработување!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom