Колку ви значат модните марки

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Kolku IC ne mi znacat markite.Jas go nosam nestoto na mene zatoa sto mene taka mi se svigja,a ne zosto e marka i zosto drugite povekje bi go cenele ako e marka.Ic ne se zamaram so toa sto marka e toa sto go nosam,bitno e toa da mi se svigja i dobro da mi stoi
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Tocno Dani.
I jas mislam deka cenata ne e presudna za parceto obleka da izgleda prekrasno. Primer, pred nedela dena otidov vo terranova i za 1900 denari si kupiv preubava bela bundicka, koja sto mi stoi top. Koga ke kazam deka e 1900 site se cudat kako moze takvo parce obleka da bide tolku eftino. Znaci ne mora da bide skapo za da bide ubavo. Koga ja otvoriv temava, ne ni pomisliv na toa deka ke se rasipe skroz i deka ke ima kavgi okolu cenata. Aj da se raspravme okolu kreatorite koj e bolje, ali okolu cenata?!
I da se razbereme, ziveeme vo Makedonija, zemja koja sto seuste ne e vo moznost da si priusti golemi i znacajni marki. Ne e vo moznost da im priusti na gragjanite da se oblakaat vo obleka od 500 evra sekoj mesec, i istovremeno da mozat da izdrzuvaat semejstvo. Kaj nas dobri marki se terranova, diesel, mak jeans, gas, energie... jes da i diesel ne mozat site da si dozvolat. Na sto lici toa, vo drzava kaj sto osnovna plata e 8000, edna bluza da bide 4000 denari, a edni cizmi 16000 iljadi. Ali zatoa e marka neli ? Epa sega razmislete, dali e podobro 2 plati da potrosis za edni cizmi, cel mesec da izlezes 2-3 pati, da se grebes od tvoite za jadenje, pienje i se toa, ili da si kupis nesto poeftino, ubavo komotno koe i ne mora da e nekoja marka, ubavo da si go izzives mesecot, bez da se mislis dali ke ti stigne platata do kraj na mesec i dali ke imas da si gi platis smetkite. Znaci, ako imam plata 20 000 ke si dozvolam parce obleka od 8000 ednas dva pati u godinata, ali samo ako stvarno toa parce mi fatilo oko i mora da go imam. Ako ne, ke si odam vo terranova ke se iznakupam za tie 8000 denari, 3 jakni, 3-4 para pantaloni i 2-3 bluzicki. Sosema dovolno neli?:wink:
A ako imam drustvo, kje si otidam do Sutka i narednite 3-4 meseci mirna glava, komotna i ubava obleka i sekako pun dzeb:baeh:
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
ThA-BiTcH напиша:
I da se razbereme, ziveeme vo Makedonija, zemja koja sto seuste ne e vo moznost da si priusti golemi i znacajni marki.
Оф д топик, земјата не приуштува ништо освен здравство, образование и сл. од 1991 навака. Дури и за здравство се плаќа осигурање ;)

Настави понатака..
 
Член од
25 декември 2005
Мислења
35
Поени од реакции
1
Markata e najbitna .. za mene.... ama imam i nekoi alista koj ne se marka ... i taka ...
 

betogrozdanov45

мајстор за гибаници
Член од
26 октомври 2005
Мислења
1.549
Поени од реакции
6
Дизел маица 4000 денара
Енерџи маица 3500 денара
Теранова маица 800 денара
Мак Џинс маица 800 денара
ГАС маица 6000 денара

Некако Гас ми отскокнува од сите овие другиве:))Можда освен од Енерџи и Дизел
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Markata za dzabe ne si e marka...Toa se firmi sto rabotele so godini sto izgradile nekoj imidz i sto steknale popularnost.Znaci se zavisi od covekot ima nekoi luge sakaat da bidat sekogas vo trend(jas ne sum do tolku:) ) i normalno e deka ke kupuvaat od svetski poznati butici bidejki da se razbereme oblekata od poznatite svetski marki ja dizajniraat vrvni profesionalci luge sto si jua znaat rabotata a modelite se smisleni i originalni. Sea aj sporedete mi dzemper sto go mislele 10 profesionalni dizajneri i dzemper kopija iskocen posle godina dena "dizajniran" od Cicko Murat od Turcija?Pa na sekogo sto mu e do moda i sto ima pari ke go izbere prvoto. Znaci prvin bidete malce realni i postavete si go prasanjeto dali da imate tolku pari(na primer da imate 3000 evra plata) ne bi kupuvale celo vreme od svetski poznatite butici,a bi kupuvale od shutka samo dokolku nesto isklucitelno vi fatilo oko?Aj tolku:)
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
876
Поени од реакции
1
Јас од Revolution фармерки - 8000 ден.Кошула од Битсиани - 2000 ден. (мислам дека е толку, уште не сум ја купил)
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Jas si kupuvam so mi se sviga, ama najcesto idam vo Solun, ke si se obleces kako sto treba, a nema da plesnes eden kup pari...

Inace za markite:
Dali vie luge ste videle kakvi raboti ima vo "Kal" butik, kade sto demek prodavaat "originali", a nikoj ne znae dale se ili ne se. Dali??? Tamu gi ima najruznite obleki ikada. Pa koj budala ke dade 98.500 za edna bunda u lila tigra, a ne znae dali e Dolce & Gabana ili Tomce i Kafana. Sve veke e sutka. Ako sakas site da vidat deka nosis marka, idi u Ekko i kupi si gi istite farmerki od Diesel za 800 denari. A ako ti e do kvalitetot, tuka i jas sum za markite. Bolje ke dadam 5000 za farmerki sto ke gi nosam dur ne mi se smalat, nego da davam sekoj mesec po 1000 za ckartni farmerki. Ne mi se isplati!! Sega, ako nekoj ne e vo mozost da so dzvoli, np, ama kaj tie sto mozat, ne razbiram. Edinstvenoto porad koe sum ZA markite e kvalitetot, a ne pojavata.

P.S. nemam ni edno parce od Diesel, Replay & co. ama se iznajadov trici radi Roxy, deka ponekad si kupuvam od tamu, i od Tom Tailor ama retko, mnogu retko i toa ne od tuka tuku od Belgrad
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
876
Поени од реакции
1
И јас купувам од Солун, добри ствари има во Zara, а и во Скопје во Tom Tailor може да се најдат добри стварчиња...
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Иако се фурам дека не ми значат. Мислам дека ми. Је*ига.
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
500
Поени од реакции
2
Bolje ke dadam 5000 za farmerki sto ke gi nosam dur ne mi se smalat, nego da davam sekoj mesec po 1000 za ckartni farmerki. Ne mi se isplati!!
пих!
тоа ти така си мислиш, не си дошол/ла во ситуација да мораш да ги купиш тие од 800 наместо тие од 8000
еве ти пример, сомотски пантолони од макџинс кои ме чинеа зачудувачки 850 денари ги носам веке година и пол
освен што ги искинав на ногавиците од газење со патиките
ај сеа да ај видам твојата теорија за тоа колку се исплати :pop:
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Ne rekov deka kupuvam od 8000, a od Mak Jeans nemam nisto, pa zatoa ne zboram. Mislev na pantalonite sto ke gi kupis od Eko za 850, zasto imam licno iskustvo. I rekov-od Mak Jeans nisto ne sum kupila i ne im go znam kvalitetot. Kupuvam raboti so proveren kvalitet, a "kvalitetot" na Eko mi e mnogu dobro poznat.
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
filip_sk напиша:
Еј луѓе кажете што ке носите за нова година и од каде?
-crni kratki pantaloncinja od Motivi od Ramstor
-rozeva maicka od Caliope
-i za odozgora bundicka crna isto od Caliope
-mali stiklicki od Mango.
tolku za prvata vecer,a za vtorata uste ne sum si kupila i neznam ni sto da kupam:icon_roll :icon_lol: :icon_lol:
 
J

Johnny Stulic

Гостин
So znam roker po ponasajne.
Taka i se oblekuvam.
Od 15 god. do godinava arcev martins (na 4 god. po edno ralo)
Godinava smeniv edni od 1500 denari(Grafiti)na rasprodazba gi nacekav
od farmerka ko picleme levis bea fora gi derev oddoma po 110 marki:)
Sea posto sam si zarabotuvam bukvalno sto che me bendisa te pazaram(vo razumni ceni), ama ponaretko inace nema da mi ostanat pari za pijajne:wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom