Колкава е платата во Македонија?

KOLKU IZNESUVA VASATA PLATA

  • pod 10.000

    Гласови: 42 11,7%
  • 10.000-12.000

    Гласови: 45 12,6%
  • 12.000-15.000

    Гласови: 47 13,1%
  • 15.000-18.000

    Гласови: 50 14,0%
  • 18.000-24.000

    Гласови: 55 15,4%
  • nad 25.000

    Гласови: 119 33,2%

  • Вкупно гласачи
    358
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.243
Поени од реакции
4.444
Ај како најактивна тема тука да прашам.

Работам 4 месеци, пријавен сум и исплаќаат по договореното, но договор никогаш не потпишав. Пратив лична карта и диплома. Што би се случило ако решам да си заминам туку така или да не дојдам три дена на работа. Си мислам дали потписот од личната карта ми е ставен од работодавците, а внатре да си пишале којзнае какви клаузули?
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Ај како најактивна тема тука да прашам.

Работам 4 месеци, пријавен сум и исплаќаат по договореното, но договор никогаш не потпишав. Пратив лична карта и диплома. Што би се случило ако решам да си заминам туку така или да не дојдам три дена на работа. Си мислам дали потписот од личната карта ми е ставен од работодавците, а внатре да си пишале којзнае какви клаузули?
Ништо. Човечки е само да им кажеш дека не доаѓаш веќе. Заблагодари се и терај.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.243
Поени од реакции
4.444
Ништо. Човечки е само да им кажеш дека не доаѓаш веќе. Заблагодари се и терај.
Ја не знам шо може да пишува во договорот, дали може ако не кажам месец дена пред да си одам да бараат оштета.

Друг пример имаше некоја фактура за превоз, пак без договор. Газдата не ја плаќа и им кажува нека ја платат тие што се возеле. А од него е дозволен превозот на фактура на фирма, пак без договор. Уште по судови да заглавиме...
У договорот што го немам, може да пишува сами се одговорни за превоз
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.055
Поени од реакции
6.660
Ај како најактивна тема тука да прашам.

Работам 4 месеци, пријавен сум и исплаќаат по договореното, но договор никогаш не потпишав. Пратив лична карта и диплома. Што би се случило ако решам да си заминам туку така или да не дојдам три дена на работа. Си мислам дали потписот од личната карта ми е ставен од работодавците, а внатре да си пишале којзнае какви клаузули?
не можат да ти фалсификуваат потпис, туку ти дали имаш потпишано бланко листови или електронски нешто, во секој случај мора да имаш примерок од договорот за вработување, мада сегашната власт дозволи одново фирмите да си отвараат сестрински или наследнички фирми и да си трансферираат како сакаат со амин на власта
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Ја не знам шо може да пишува во договорот, дали може ако не кажам месец дена пред да си одам да бараат оштета.

Друг пример имаше некоја фактура за превоз, пак без договор. Газдата не ја плаќа и им кажува нека ја платат тие што се возеле. А од него е дозволен превозот на фактура на фирма, пак без договор. Уште по судови да заглавиме...
У договорот што го немам, може да пишува сами се одговорни за превоз
Не знам кај работиш и што работиш, и што значи ова „превоз“, но вработен да плаќа оштета, не постои такво нешто.

Кажуваш недела/две унапред дека си идеш и тоа е тоа.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.243
Поени од реакции
4.444
не можат да ти фалсификуваат потпис, туку ти дали имаш потпишано бланко листови или електронски нешто, во секој случај мора да имаш примерок од договорот за вработување, мада сегашната власт дозволи одново фирмите да си отвараат сестрински или наследнички фирми и да си трансферираат како сакаат со амин на власта
Немам ништо ни потпишано ни електронско.

Што значи ова сестрински или наследнички фирми за оваа ситуација ?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.055
Поени од реакции
6.660
Немам ништо ни потпишано ни електронско.

Што значи ова сестрински или наследнички фирми за оваа ситуација ?
немаш договор за вработување, не знаеш ни кај работиш ни права ни обврски, ваљда користат нешто штом не ти е доставен договорот
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.670
Поени од реакции
38.849
Немам ништо ни потпишано ни електронско.

Што значи ова сестрински или наследнички фирми за оваа ситуација ?
баки, како вака вработен а не си потпишал ништо? Сигурен си дека ти тече стаж и дека ти плаќаат придонеси?
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.243
Поени од реакции
4.444
баки, како вака вработен а не си потпишал ништо? Сигурен си дека ти тече стаж и дека ти плаќаат придонеси?
Да на мое осигурување проверувам цело време ме има со датум до кога важи
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.670
Поени од реакции
38.849
Да на мое осигурување проверувам цело време ме има со датум до кога важи
епа нема што да се секираш, освен ако не си некој ептен круцијален кадар кој што има отказен рок, нема што да се секираш.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom