Колбаси или ќебапи?

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Кој се во моментов бест бај колбас во Македонија од овие што можат да се најдат по маркетиве? Јас имам пробано ос скоро сите, и можам да кажам дека Штипска од Жито Вардар не е лоша, исто од МИК Свети Николе едни домашни во продавница ги имам купено не се лоши. За на скара, едни бели германски од Тинекс се одлични, и скараџиската од Жито Вардар исто брка работа.
Промес и Мега што се домашни се јадат, ама тие останатите по 130 денари кило се катастрофа.
Извиканите крушевски колбаси не ми се ништо посебно.
Ваши предлози за колбас, а да не се праени од дедо и баба и можат да се купат од гранапче?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Увијачи :P
Озбилно :
Скараџиска - Пекабеско
Јеловска - Карнем
Ќебапи :
МИК Свети Николе
Мега
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Увијачи :P
Озбилно :
Скараџиска - Пекабеско
Јеловска - Карнем
Ќебапи :
МИК Свети Николе
Мега
е ги погоди ќебапите - сместа менувај фирма,најдобро некој твој да имаш за купување мелено ама од овие твоите НИКАКО
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
И тоа и тоа јадам ...
Колбаси претежно оние на Жива .. во Рамстор ги има .. со сецкано месо(не знам како ги викаат .. ама по цена ги памтам) .. имаше едни мислам 235 а другите 250 ден ... тие 235 мн мрсни ми делуваат ... другите баш ми се убави .. ќебапи најчесто направени од мелено месо што го мелат пред мене од парчињата кртина што јас ќе си ги изберам ...
е сеа не секогаш е така ... ама ако случајно земам готови од промес ги сакам оние што ги викаат уштипци ... уствари тоа им се ќебапи завиткани во парче сланина ...
ја обожавам и ајдучката од промес ....
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Колбаси, најдобри што сум ги јадел се од Крушево од една месара кога идеш накај спомен куќата на Тоше...

Ќебапи скоро и да неам јадено добри...
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ќебапи.... посебно ако ги јадеш во лето кај Жабарот:):love:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom