Кои се најдобрите, а кои најлошите половни автомобили

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Неможете така да генерализирате, се споредува модел со модел, не фирма со фирма, или пак во ситуацијава Јапонско производство наспорти Германско.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Пред се Германско,ама најдобро да се види таму на лице место (сам да си ја завршиш работата).
Како тоа најпаметно бмв?Какво бмв?Не можеш да генерализираш.Чика куре генерација :icon_lol: бмв та бмв
Со оглед на тоа дека Македонија е мала земја,со мали и одвратни патишта,напаметно е да се размислува на помала половна кола.Со помала потрошувачка(помала зафатнина на мотор),и со добар квалитет.
Што ќе ви е некое си големо бмв или мечка или рено лагуна или некоја грдосија.Прават мерак ДА,али трошат (праам муабет за постарите модели од 90тите) многу,и сакаат пат,сакаат да јадат асфалт.А кај нас нема асфалт за јадење :)
Јас препорачувам голф 3 или 4,или поло
Абе и другите големи коли трошат, не се само БМВ. За амортизација Шкода се малце зад нив, зошто Шкода имаат многу добра амортизација. Можам да кажам дека и подобра Воксфаген.
--- надополнето: 14 декември 2011 во 17:16 ---
беа едно време, сега се квалитетни само што сега јапонските се поквалитетни
Грешна информација ти кажале.
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
Абе и другите големи коли трошат, не се само БМВ. За амортизација Шкода се малце зад нив, зошто Шкода имаат многу добра амортизација. Можам да кажам дека и подобра Воксфаген.
--- надополнето: 14 декември 2011 во 17:16 ---


Грешна информација ти кажале.
Не не ова е искуство а не информации, тебе ти кажале точна информација ама во погрешно време, бмв беа најквалитетни у 90тите години сигурно си слушнал од таткоти и јас ги слушав тие муабети како германските се најквалитетни кога бев мал, али од тогаш поминаа 20 години и јапонските дефинитивно се поквалитетни денес
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Не не ова е искуство а не информации, тебе ти кажале точна информација ама во погрешно време, бмв беа најквалитетни у 90тите години сигурно си слушнал од таткоти и јас ги слушав тие муабети како германските се најквалитетни кога бев мал, али од тогаш поминаа 20 години и јапонските дефинитивно се поквалитетни денес
Ако јапонските се толку квалитетни како што викаш ти, зошто пред некое време им ги вратија во фабриките Хонда автомобилите? (доста коли им вратија поради некој дефект)
Те молам не ми споредувај БМВ и од оние јапонските. Исто ти е како да споредуваш тротинет и авион. :D
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
^ BMW исто враќаа возила по сервиси, само ти не си чул за тоа ...
Исто не си чул и за Лексус, кој се продава повеќе од сите ексклузивни германски марки во Америка.
Исто и Opel (кој патем не е германски и е со квалитет еднаков на некој просек) за замена на сајла за рачна кочница ...
итн. итн. ... има

Јапонците се на еднакво ниво со германските, ако не и подобри.
А и на листава до 10 години, во први 10 има 7 јапонски произведители.
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Неможете така да генерализирате, се споредува модел со модел, не фирма со фирма, или пак во ситуацијава Јапонско производство наспорти германско.
Сигурно,така е.Ама сепак германските коли од 90'тите дефинитивно ги сметам ,а и ги сметаат за поквалитетни ever made.Денес,со самата глобална економија и со новите технолошки откритија,не верувам дека има толку добар квалитет во новите коли,било од кај и да се.
Абе и другите големи коли трошат, не се само БМВ. За амортизација Шкода се малце зад нив, зошто Шкода имаат многу добра амортизација. Можам да кажам дека и подобра Воксфаген.
Да не навлеваме во детали.Разни производни линии на разни модели си имаат грешки.И кај некои германски коли има вајда грешки во сериско производство.Целокупно треба да се земе во предвид,за да се оцени една кола
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
Ако јапонските се толку квалитетни како што викаш ти, зошто пред некое време им ги вратија во фабриките Хонда автомобилите? (доста коли им вратија поради некој дефект)
Те молам не ми споредувај БМВ и од оние јапонските. Исто ти е како да споредуваш тротинет и авион. :D
http://www.lemonlawclaims.com/BMW defects lemon law.htm
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Значи прекинете да споредувате производител со производител....

Еве пример, Honga Legend vs BMW 3 серија, што е подобар избор? се знае Legend, ама од друга страна ај спореди ја Legend со BMW7? нема шанса...значи не е така просто.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Значи прекинете да споредувате производител со производител....

Еве пример, Honga Legend vs BMW 3, што е подобар избор? се знае Legend, ама од друга страна ај спроеди ја Legend со BMW7? нема шанса...значи не е така просто.
Просто е .... :) ... балканскиот менталитет наложува дека се што е швапско е најбоЉе ... :confused:
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
460
Поени од реакции
130
Да има делови за јапонските коли како за германските кај нас, сите че воза јапонски коли ...
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Просто е .... :) ... балканскиот менталитет наложува дека се што е швапско е најбоЉе ... :confused:
ти статистики да не правеше ?А зошто онда во САД германските коли се толку скапи и ценети?Изглеа и они имаат прифанато од балканскиот менталитет :tapp:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Јас мојот став си го кажав и си стојам на тоа (дека Германските се најквалитетни коли). Јапонскиве вчера изгегоа и право на врвот, е неможе така. Толку од мене. ;)
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Јас мојот став си го кажав и си стојам на тоа (дека Германските се најквалитетни коли). Јапонскиве вчера изгегоа и право на врвот, е неможе така. Толку од мене. ;)
:eek:

Mitsubishi произведувал мотори за автомобили и авиони како и цели авиони и делови за истите, од ~1910 па натаму.
Исто како и BMW.
Земи прочитај малце.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom