Кои се најголемите музички легенди во историјава

Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
Led Zeppelin
Deep Purple
Status Quo
Pink Floyd
The Cult
Janis Joplin...:toe:
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
роберт плант со Лед цепелин
Фреди меркјури со Квин
Дејвид Ковердеил со Вајтснејк
Џими Хендрикс
Елтон Џон
Џон Петручи со Дрим Тиатар
 

ZACKY VENGEANCE

chuck SUCKScorey ROCKS
Член од
25 ноември 2008
Мислења
226
Поени од реакции
16
Мислам дека се,

Угро,
Некст Тајм,
Паркети,
Верица Пандилоска,
Тања Савиќ,
Славица Чуктераш.

Додека

Мејден,
Металика,
Дип Парпл
и
Томс Џонс

ништо не се.:pipi:
си ги заборавол нокаут,врчак ноне,елвир,јован.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Беси Смит, Луј Амстронг, Дјук Елингтон, Били Холидеј, Скип Џејмс, Нина Симон, Чарли Патон, Сони Бој Вилијамс, Сон Хосе, Роберт Џонсон, Чарлс мингус, Мајлс Дејвис.....
 

eva313

madame
Член од
11 јануари 2009
Мислења
20
Поени од реакции
0
дефенитивно МАДОНА!!!она е една и единствена
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
22
Поени од реакции
0
сид вишс.
боб марли.
џими хендрикс.
џенис џоплин.
фреди меркјури.
тоше.
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Според мене, малку треба да се подстесни темава, бидејки многу луѓе тука измешаа музички легенди, со музички генијалци.

За музички легенди едноставно треба да побарате и да видите кој биле најславни и кој оставиле најголем впечаток во нивната изведба кај луѓето и оние кои имале највеке продадено плочи дискови цедеа и што ти знам. Знам дека ке речете дека не мора да има има удел тоа колку records некој продал ама едноставно таа бројка кажува колку луѓето ги сакале. Според мене тоа се музички легенди.

Но !!!!!

Музички генијалци е сосем различен поим од музичка легенда. Па немој да ми кажува некој што само знае да пее а не знае еден текст да напише или не знае еден акорд да фати на гитара или клавир да биде музички генијалец. Или пак некој што зајдува на гитара или некој друг инструмент да биде музички генијалец.

Во почетокот на темата беа многу измешани овие поими и само заради тоа го напишав ова.

Според мене музичка легенда е Michael Jackson (од страна гледано на музика а не на силување дечиња).

Музички генијлци: Пишете на Google CLASSICAL MUSIC и ке ви стане јасно. Едноставно не можам да издвојам личност од класичната музика за која би рекол дека е најдобра. Но за еден човек гарантирам дека ке биде дел од тоа вечно друштво Hans Zimmer. - преку 1000 напишани soundtracks za 100 филмови од денешниот свет. Човеков е БЛЕСАВВВВ.
:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
 

Пепи

barca en el corazon !
Член од
2 јуни 2008
Мислења
4.362
Поени од реакции
230
Елвис Присли,Лид Зепелин,Џими Хендрикс,Енрике Енглезиас,Еминем,Пинк Плоуд,Дарон Гибсон(не е многу познато име ама според мене добри песни има:)).
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
20
Поени од реакции
2
МАЈКЛ ЏЕКСОН.

Многу е нереално шо откако скандали испаднаа за него поретко се спомнува во овие листи, срамота. Во периодот од 2000 година и нагоре Мајкл од музички господ почнаа да го сметат за сатана :) и сите се прават како никогаш да не се го сакале, а уште е најпродаван артист у музичката индустрија

Still, I give you a smiley face
 

Kajgana Shop

На врв Bottom