Кога сте позадоволни?

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Pa koga ke zavrsam nesto golemo za nekoj drug sekako se cuvstvuvam gord i ispolnet sto sum mu pomognal no i koga ke zavrsam nesto za sebe sum zadovolen,iskreni i pozadovolen otkolku da bilo za nekoj drug.Zasto sepak moite prioriteti mi se povazni.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Vo sekoj slucaj se cuvstvuvam zadovolna,uspesna i dobra, a voedno i gorda.Ne e bitno dali rabotata sto sum ja zavrsila e za mene ili pak za nekoj drug bidejki ne e toa uslovot za zadovolstvo za nekoja uspesno zavrsena rabota.Ona sto barem mene licno me pravi zadovolna e toa da rabotata ja zavrsam na posten nacin,so svoj sopstven trud i maka.I kolku e potesko da se zavrsi soodvetnata rabota(bez ogled za sto stanuva zbor),mislam deka tolku e pogolemo i zadovolstvoto.A toa dali sme ja zavrsile rabotata za sebe i svoja korist ili za nekoj drug mislam deka nema nikakva vrska.
 

Hellz Guardian

We do what we want
Член од
2 февруари 2008
Мислења
6.857
Поени од реакции
1.232
Паа задоволен сум коа ке напраам нешо за мене,мој успех мое достигнување а и коа ке помогнам на некој другар/ка многу задоволно се чувствувам
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
:helou: Кога правам нешто за себе ,нормално се трудам и се чуствувам задоволна ако тоа успешно го направам . Но позадоволна сум или погорда на себе ,ако за некој направам нешто, што дури и за мене би ми било тешко да се натерам да го направам.:smir: :smir: :smir:
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Горд сум кога му значам на некого,придонесувам за себе а и за другите,
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.655
Поени од реакции
13.135
Koga ke zavrsam nekoja rabota so pozitiven ishod,,,
Koga ke usrekjam nekogo/ja (i iznenadno)
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Многу сум задоволна ако завршам некоја работа или нешто добро за некој друг,а посебно за моите најблиски.Кога добро влијаам на нечиј живот.Кога ќе видам насмевка на нечие лице а јас сум допринела за тоа.
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Vo sekoj slucaj se cuvstvuvam zadovolna,uspesna i dobra, a voedno i gorda.Ne e bitno dali rabotata sto sum ja zavrsila e za mene ili pak za nekoj drug bidejki ne e toa uslovot za zadovolstvo za nekoja uspesno zavrsena rabota.Ona sto barem mene licno me pravi zadovolna e toa da rabotata ja zavrsam na posten nacin,so svoj sopstven trud i maka.I kolku e potesko da se zavrsi soodvetnata rabota(bez ogled za sto stanuva zbor),mislam deka tolku e pogolemo i zadovolstvoto.A toa dali sme ja zavrsile rabotata za sebe i svoja korist ili za nekoj drug mislam deka nema nikakva vrska.
Се согласувам со Д Годес, колку е потешко да се изврши одредена работа,било за нас или некој друг,и колку повеќе време е потребно за истата да се изврши,толку е поголемо задоволството.
 
Член од
25 март 2007
Мислења
204
Поени од реакции
14
Кога се чувствувате позадоволни, погорди, поуспешни или подобри: кога ќе завршите некоја работа лично за вас или кога ќе завршите некоја работа за некој друг?
Молба: не коментирајте за ситни и секојдневни нешта ... земете општо поголеми примери од животот.
А да ... и за едниот и за другиот случај, образложете малку повеќе зошто е тоа така:)
Od aspekt na tie custva na zadovolstvo, gordost itn., apsolutno e seedno dali toa shto go zavrshuvam e za mene ili za nekoj drug. Toa shto go pravam za nekoj drug go pravam zatoa shto jas taka sakam, zatoa shto mene mi e vo interes da ja napravam taa rabota koja zavrshuva vo polza na drug, so drugi zborovi, toa shto go pravam za drug, jas ustvari go pravam za mene. Taka da, isto mi e i zadovolstvoto i gordosta i custvoto na uspeh i se. Edinstveno razlika moze da postoi vo vrednosta na samata zavrshena rabota. Kako shto ne gi vrednuvam isto 2te zavrsheni raboti: "diplomiraj na fakultet" i "pobedi na canter", taka moze da ne gi vrednuvam isto "napravi polica za sebe" i "napravi polica za drug". No ako "vrednosta" na deloto za sebe i deloto za drug e ednakva, (lele... kade ubaciv matematika alooooo...), togash nema razlika vo satisfakcijata
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Ме преставува задоволство кога ќе завршам некоја работа за некој друг, особено ако знам дека станува збор за човек кој го почитувам, горд сум тогаш.

Но, мислам дека нема мерило некако чувството е поголемо кога знаеш дека работата ја работиш за себе, ако не друго барем малце субјективно ќе гледаш и ќа ја работиш со повеќе љубов.
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
5
Поени од реакции
0
Pozadovolna sum koga ke zavrsam nekoja moja rabota i togas se custvuvam pogorda i pouspesna.Ova se slucuva na pr:na rabota,koga treba da napravam nakoj proekt, otkako ke go napravam se custvuvam zadovolna poradi toa sto sum si ja zavrsila zadacata i poradi toa sto so samoto zavrsuvanje na moite obvrski steknuvam i pogolemo iskustvo_Od druga strana dokolku mojot zavrsen proekt prvo go predadam na mojot sef toj tolku loso postapuva sto celiot moj trud si go prepisuva na nego i kazuva deka on go srabotil. Poradi vakvi i slicni raboti nesakam i ne pretpocitam da vrsam rabota na nekoi drugi zatoa sto denesniot svet ne go ceni toa, i sekogas samo dodeka ima koris od tebe e so tebe a posle ti vrti grb i kako togas da se custvuvam pozadovolna otkako ke mu napravam nekoja usluga na nekoj moj PRIJATEL i posle toa prijatelot moj isceznuva
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Исто ми е... Ако сум ја завршила работата како што треба и ако бидам пофалена тогаш не е битно за кого е :pipi:
 
Член од
20 мај 2007
Мислења
1.139
Поени од реакции
153
За туѓи успеси:Се чуствував горд кога на другар кој имаше паднато англиски испит 3 пати,му помигнав да го положи со шестка.
За мој успех:Кога првпат сам останав дома цел месец и куќата стои и до денес на место,а јас здрав и жив:)!
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Кога се чувствувате позадоволни, погорди, поуспешни или подобри: кога ќе завршите некоја работа лично за вас или кога ќе завршите некоја работа за некој друг?
Молба: не коментирајте за ситни и секојдневни нешта ... земете општо поголеми примери од животот.
А да ... и за едниот и за другиот случај, образложете малку повеќе зошто е тоа така:)
Позадоволен сум кога ќе направам нешто лично за мене. Можебо звучи себично, но сепак мојот успех ми е многу поважен од оној на другите. Ова задоволство ми се појавува како последица на успехот за остварување на некоја цел.
Секако, задоволството е исто присутно кога ќе му завршам работа на некој друг. Но тогаш е едно друго задоволство. Тоа задоволство кое се појавува тогаш е резултат на мислата дека на некој му е удоволено поради мене.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Кога ќе успеав во тоа што сум го зацртал. :)
И кога нема да успеам лесно да се изнервирам во некоја неповолна ситуација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom