Кога и како почнавте да слушате метал? :)

Член од
10 април 2009
Мислења
337
Поени од реакции
16
Пред околу една година, бев на поседок кај братучед ми и он си е така по металот, а ја тогаш мразев метал и се што е слично, али ете по цел ден слушајќи ги тие јаки звуци и дрнкањето на гитара по 4 саати дневно ме навлекоа кон овој жанр;) Благодарна сум му на братучед ми:)
 

blonde

blonde
Член од
6 јануари 2009
Мислења
16
Поени од реакции
0
се запознав со метаталот од дома нешо го слушнав татко ми као пушта нешо цедиња и се заинтересирав добро и тогаш почнав со металика. и после дојде е на типка кај мене у зграда(се пресели) и она слушаше метал и она ми даде цедиша од др бендови и така усовршив!:vozbud:
мн сум и благодарна!!!
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
уше ко дете ги слушав Iron Maiden, после слушав и punk и thrash speed, бендови ко Sodom, Кreator, Razor, Vectom,Tankard, Destruction, Testament,Darkness,Cranium,D.R.I,Extrem Noise Terror, Napalm Death, Terrorizer i taka street punk i metal za mene se najbolji muzicki zanrovi.A kako pa na tv go gleav znam Maiden pa kupiv ploca od niv, posle se upoznav so drugi sto slusaat takva muzika i taka do den denes si slusam isto.
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Па со татко ми уште од порано си слушаме AC/DC, Deep Purple ама не ми беа толку в мозок влезени па еден другар ми даде касета од Black Sabbath - Paranoid. Ја слушав на рипит цел ден на систем, после ги собрав и другиве албуми од Black Sabbath. После преминав на Pantera, BLS и тако даље па Napalm Death, Cannibal Corpse до Cradle of Filth и Mayhem. И така сеа си слушам од класик рок до блек метал. Омилено нешто од метал ми е дум. И од пред една година почнав да свирам гитара :baeh:
 

Miss Right

happiness machine
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.308
Поени од реакции
142
од шесто итоа од ко ја слушнав Back in Black од AC-DC па Paranoid од Black Sabbath и така натака...сите почнале приближно од тука...

и уш нешо...HIM не се метал бре ало...:tapp:
 
Член од
18 јуни 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
pa pred nekolku godini mislam deka bev 5 ili 6 odd i spijav so pusteno radio i nekade kaj 3h pocna nothing else matters i me razbudi taa pesna i od togas gi slusnav i drugite pesni na metallica i mn drugi bendovi
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
64
Поени од реакции
1
Братучетка ми пред 3-4 години ми пушти CD со песни од Arch Enemy, Battlelore, и такви некои death metal бендови, и така почнав со металот. После еден другар ми ги пушти Metallica, и се повеќе и повеќе навлегував во музикава, се додека еден ден 100% од мојата омилена музика не стана метал, а јас почнав да носам темна облека и да пуштам коса:pos2:
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Кога бев 4то одд, а тоа ти е од око 2001, почнав со металот. Случајно така мал буричкајќи по кутиите со стари ствари na татко ми налетав на 3 впечатливи и оргинал касети:D:D - Metallica - Ride The Lightning, Scorpions - Best Ballads, Judas Priest - Painkiller. Башка тогаш компјутери,системи и било какви ЦД плеери беа тежок луксуз...така да први ги боцнав Скорпионс во мојот стар и добар Филипс касетофон....Со технологијата напред, постепено почнав ова она. Екстремните метали ги открив и почнав да ги слушам во почетокот на 8мо одд и прв таков бенд ми беше Dark Tranquillity со албумот Damage done:D, претпоставувам дека тогаш е бил свежо искочен,не ми се смета....
 

DaN-MaN

Warlock
Член од
1 февруари 2007
Мислења
491
Поени од реакции
3
Вака почна...
У далечната 2001-2002 дремев секој ден со Grafusion :D
Он ги слушаше Лимп Бискит, Металика... не се сеќавам кои други. И од слушање се заразив. :D
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Од седмо одделение слушам Slayer. Не ми текнало да сменим друг бенд. И да сменим некој бенд, по некое време пак се враќам на Slayer.
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
905
Поени од реакции
276
НЕ дај боже да почнам да слушам ама верувам у себе нема да се изневерам -МЕТАЛ НИКОГАШ У ЖИВОТ :salut:
 

RainMaker

Д Хантр
Член од
21 август 2008
Мислења
89
Поени од реакции
3
Ја како што гледам насловот на темава е " Кога и како почнавте да слушате метал?", а не "Дали слушате метал?".

on: Ја почнав негде у прва, една другарка почна да ми носи цедиња од Металика, Ајрон Мејден ... и бидна :pipi:
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
пааа....во седмо мислам што значи пред некои 5-6 години....слушав пред тоа рок и една другарка во вокмен (хехехеееее...тоа беа времиња) имаше касета од S.O.A.D и од тогаш ете така премиерно па после почнав нирвана и компанија а металика не сум слушала и не верувам дека ке почнам.....имаат некои добри песни ама не ми се по ќеиф
 

Soulscar

Uber macedonische
Член од
29 мај 2009
Мислења
154
Поени од реакции
8
Ценам се што има во метал само не Траш-метал и Дет-метал. Али нешто најдобро што сум чул ти е рап и метал колку и да звучи чудно баш е добро и откачено:vozbud:
 
Член од
13 април 2009
Мислења
113
Поени од реакции
2
Oд 3то одделение Дан-ман ми дае ЦД од нирвана.. :helou:..па после почнав хим едно 2 добри години да ги слушам..па раммштајн и компанија...За разлика од други ја непочнав со металика..металика ги слушам од 8мо .... и бај д веј сеа само треш металлл
 

Kajgana Shop

На врв Bottom