Кога е неизбежен разводот?

Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
660
Крајот почнува многу порано од прекинувањето на врската. Трета личност нема да се појави, ако не и направите место и истата е најмалку битна.
Очигледно дека подолго време работите меѓу вас не се како што треба и верувам дека знаеш што е прблемот или се има толку многу наталожено, што веќе не се знае вистинската причина за кризата. (не инсистирам да се отвориш сосема, ова е сепак јавен форум).
Советите од типот „ќе сменам личен опис за да го вратам “ ги сметам малоумни и понижувачки до коска. Па да видам дека партнерот не ме сака, ЈАС ќе ја раскинам врската, не да чекам да ми фрли ронки!
Исто така и она со букетите! Џизас! Дали некој од вас си замислува дека партнерот ќе ја засака повторно кога ќе дознае дека му правела замки и заседи? Не знам како не се најде некој паметен да каже да родиш дете, еден проблем да се замени со друг!

Разводот е тешка и трауматична работа. Не се само двајцата во игра, тука се деца, мајки, татковци, заеднички имот, пријатели етц. Но ако е дојдено до таму, тогаш мора да прифатиш дека е крај.
Ќе ти биде тешко, јас имам зад себе раскин на една долга врска, и многу време ми требаше да дојдам на себе, но ете, помина.
Врска и брак со потомство се две слични но и многу различни работи. Кога си мајка и имаш деца, ќе направиш и многу т.н. според тебе малоумни работи кои никогаш не си сонувала ни да ги направиш , се со цел децата да не претрпат трауми во колку во бракот нема насилство, пороци и др. Да, кога си мајка ќе се понижиш и ќе премолчиш со иста цел. Дечкото ќе го преболиш, мажот ќе го преболиш, но децата треба да ги подигнеш во стабилни и емоционално зрели луѓе. А во секој брак има периоди на криза, не е се розово. Ретко кај некои бракови оди се глатко, дај Боже твојот да се погоди таков. Но, кризите треба да се најде начин да се пребродуваат. А љубовта (потсети ме што то беше љубав??/) поминува во почитување...
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Врска и брак со потомство се две слични но и многу различни работи. Кога си мајка и имаш деца, ќе направиш и многу т.н. според тебе малоумни работи кои никогаш не си сонувала ни да ги направиш , се со цел децата да не претрпат трауми во колку во бракот нема насилство, пороци и др. Да, кога си мајка ќе се понижиш и ќе премолчиш со иста цел. Дечкото ќе го преболиш, мажот ќе го преболиш, но децата треба да ги подигнеш во стабилни и емоционално зрели луѓе. А во секој брак има периоди на криза, не е се розово. Ретко кај некои бракови оди се глатко, дај Боже твојот да се погоди таков. Но, кризите треба да се најде начин да се пребродуваат. А љубовта (потсети ме што то беше љубав??/) поминува во почитување...
Само да се надоврзам... а кај некои бракови поминува во НЕпочитување, и ова е голем проблем, постојаните кавги и непочитувањето исто се добра основа за развод, подобро децата да растат во хармонична средина одделени од едниот родител, неголи да растат со постојани кавги и трауми во средина со двајца родители.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Врска и брак со потомство се две слични но и многу различни работи. Кога си мајка и имаш деца, ќе направиш и многу т.н. според тебе малоумни работи кои никогаш не си сонувала ни да ги направиш , се со цел децата да не претрпат трауми во колку во бракот нема насилство, пороци и др. Да, кога си мајка ќе се понижиш и ќе премолчиш со иста цел. Дечкото ќе го преболиш, мажот ќе го преболиш, но децата треба да ги подигнеш во стабилни и емоционално зрели луѓе. А во секој брак има периоди на криза, не е се розово. Ретко кај некои бракови оди се глатко, дај Боже твојот да се погоди таков. Но, кризите треба да се најде начин да се пребродуваат. А љубовта (потсети ме што то беше љубав??/) поминува во почитување...

Трпењето заради децата е големо бреме за нив. Да си ти дете, ќе сакаш ли мајка ти да се понижува и да трпи заради тебе? Мислиш ли дека ако трпиш понижувања создаваш стабилен човек? На што го учиш детето кога покажуваш мачеништво? Дека и тој/таа треба да го поднесува истото утре други ден кога ќе се омажи/ожени?
Не кажав дека се е розево во бракот. Јас си имам зададено задача: да не помине ден без да се гушнеме и без да си кажеме дека се сакаме. Засега си ја исполнуваме задачата :)
 
Т

Триптико

Гостин
Јас си имам зададено задача: да не помине ден без да се гушнеме и без да си кажеме дека се сакаме. Засега си ја исполнуваме задачата :)
Со оглед на фактот што на друга тема се изјасни како муслиманка, ти не си задаваш задачи, туку живееш по наредби од друг! Мислиш дека овде сите читаат само во една тема, па ќе раскажуваш приказни за мали деца? Која жена муслиманка има право да се однесува и живее како сака? Никоја! Не се обидувај и овде да ми кажуваш за исклучоци. Исклучоците не се и нема ни да бидат правило. Којзнае каков квази муслиман или мелез си, штом самата си контрадикторна со себе. (Освен, ако искрено кажано, си се омажила од корист и ради пасош, па се тешиш себеси, дека начинот на живот дома е твоја иницијатива, а не наметната. Ама нели, газ под кирија не смее да галами, туку да го прима и уште да ужива) Од една страна ги браниш "браќата" муслимани и нивното дивеење, силување, ограбување го ставаш во рангот " тие се само немирни деца, не се толку лоши", а од друга страна ми кажуваш дека ти си муслиманка во демократско семејство? Оваа планета дефинитивно треба да намали популација од 7 милијарди, на 3-4! И тоа, што побрзо!!!
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Со оглед на фактот што на друга тема се изјасни како муслиманка, ти не си задаваш задачи, туку живееш по наредби од друг! Мислиш дека овде сите читаат само во една тема, па ќе раскажуваш приказни за мали деца? Која жена муслиманка има право да се однесува и живее како сака? Никоја! Не се обидувај и овде да ми кажуваш за исклучоци. Исклучоците не се и нема ни да бидат правило. Којзнае каков квази муслиман или мелез си, штом самата си контрадикторна со себе. (Освен, ако искрено кажано, си се омажила од корист и ради пасош, па се тешиш себеси, дека начинот на живот дома е твоја иницијатива, а не наметната. Ама нели, газ под кирија не смее да галами, туку да го прима и уште да ужива) Од една страна ги браниш "браќата" муслимани и нивното дивеење, силување, ограбување го ставаш во рангот " тие се само немирни деца, не се толку лоши", а од друга страна ми кажуваш дека ти си муслиманка во демократско семејство? Оваа планета дефинитивно треба да намали популација од 7 милијарди, на 3-4! И тоа, што побрзо!!!
Имаш ли ти да кажеш нешто паметно на темата или и понатаму ќе се занимаваш со мојот светоглед?
@Ilumious модераторке, ти треба да му го избришеш мислењето, а не да му ставаш лајк!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Имаш ли ти да кажеш нешто паметно на темата или и понатаму ќе се занимаваш со мојот светоглед?
@Ilumious модераторке, ти треба да му го избришеш мислењето, а не да му ставаш лајк!
Зашто да се избрише?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Затоа што е офтопик.
Си има модератор овој подфорум, тој ќе одлучи што е, што не е. Јас сум администратор и како прво не ја пратам од почеток темава да видам што е дискусијата, а како второ, не се мешам во дворовите на колегите, делувам само ако ме повика модераторката за бан ;) но тоа не значи дека не се согласувам со неговото мислење.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Си има модератор овој подфорум, тој ќе одлучи што е, што не е. Јас сум администратор и како прво не ја пратам од почеток темава да видам што е дискусијата, а како второ, не се мешам во дворовите на колегите, делувам само ако ме повика модераторката за бан ;) но тоа не значи дека не се согласувам со неговото мислење.
Моја грешка. Сега ќе го пријавам :)
 
Т

Триптико

Гостин
Моја грешка. Сега ќе го пријавам :)
Сакаш јас да те пријавам, што ти мене ме пријавуваш? Не е ништо надвор од темата. Лажно претставување и ширење демагогии, под капата "и јас сум жена" не помага на темава, туку ѝ одмага. Дволично коментирање на нештата е уште пострашна работа и треба да им се укаже на "присутните" дека лицето кое ги "учи" да дигнат глава и да се борат за свои права во или вон бракот, всушност го прави спротивното и ги наведува на ризично однесување. Сакаш јас да те пријавам за ова? М? Дали си спремна да им помогнеш на сите оние на кои им "солиш памет" да се бунтуваат против своите мажи (нели жена, ако се премисли во сред сексуален однос има право да го пријави мажот за силување) да им помогнеш понатаму самостојно да продолжат со животот. Или муабетот е, кој ви е крив што ме читате и што го правите напишаното од мене.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Колку и да е банално, разводот е неизбежен кога едната стана од брачниот пар цврсто ќе одлучи дека временскиот рок на траење на бракот е изминат и дека е штетно истиот натаму да се конзумира.
Секако, тоа може да биде и заедничка одлука. Може да биде и исправна одлука, до која дошло како резултат на исправката на некои погрешни, глупи и непромислени решенија донесени во минатото, а кои биле крунисани со брак.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Сакаш јас да те пријавам, што ти мене ме пријавуваш? Не е ништо надвор од темата. Лажно претставување и ширење демагогии, под капата "и јас сум жена" не помага на темава, туку ѝ одмага. Дволично коментирање на нештата е уште пострашна работа и треба да им се укаже на "присутните" дека лицето кое ги "учи" да дигнат глава и да се борат за свои права во или вон бракот, всушност го прави спротивното и ги наведува на ризично однесување. Сакаш јас да те пријавам за ова? М? Дали си спремна да им помогнеш на сите оние на кои им "солиш памет" да се бунтуваат против своите мажи (нели жена, ако се премисли во сред сексуален однос има право да го пријави мажот за силување) да им помогнеш понатаму самостојно да продолжат со животот. Или муабетот е, кој ви е крив што ме читате и што го правите напишаното од мене.
Ќе бидам кратка, мора да го замесам лебот.
Јас тебе те пријавувам затоа што си офтопик, а ти ќе ме пријавиш затоа што на друга тема сум се рекла дека сум муслиманка? Која логика, еј!
И за тебе и за другите ако не сте знаеле, ширењето национална и верска омраза е кривично дело.
 
Т

Триптико

Гостин
Ќе бидам кратка, мора да го замесам лебот.
Јас тебе те пријавувам затоа што си офтопик, а ти ќе ме пријавиш затоа што на друга тема сум се рекла дека сум муслиманка? Која логика, еј!
И за тебе и за другите ако не сте знаеле, ширењето национална и верска омраза е кривично дело.
Оди меси леб, нели тоа е ТВОЈА идеја како треба да биде бракот. Верска омраза? Ха ха! И убивање, силување, ограбување, тепање...недолжен народ е повеќе од кривично дело, па никому ништо. Извини "цуцо", муслиманите веќе ги мразат низ светов. Нема потреба да се шири нешто што веќе е раширено :) Ај фаќај магла, да не му кажам на маж ти дека зборуваш за разводи, бунт и кревање глава против маж и пропагирање еднаквост по сите основи...па да си го добиеш ;)
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Оди меси леб, нели тоа е ТВОЈА идеја како треба да биде бракот. Верска омраза? Ха ха! И убивање, силување, ограбување, тепање...недолжен народ е повеќе од кривично дело, па никому ништо. Извини "цуцо", муслиманите веќе ги мразат низ светов. Нема потреба да се шири нешто што веќе е раширено :) Ај фаќај магла, да не му кажам на маж ти дека зборуваш за разводи, бунт и кревање глава против маж и пропагирање еднаквост по сите основи...па да си го добиеш ;)
Па, домаќинот чистеше и пружаше алишта, нема смисла тој и лебот да го меси.

Глупсон, заеби светот, те прашувам конкретно: која е твојата логика да го пријавиш моето мислење затоа што на друга тема сум се изјаснила вака или онака?

Бери ум, ако еден ден живееш у странство и гласно шириш такви идеи, одма ќе ти чукнат на врата и ќе јадеш клоца у гз назад у мајка Македонија каде никој мува не го лази за ширењето омраза, иако за истото може да лежип затвор 5 години!

На маж ми, кој е Евреин, не можеш за малото прсте да му се фатиш! Ај сега, оди јади гомна на друго место!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom