Книга: Тајната на Бакарната книга

Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
Пошто замрела темава,еве- се познавам со човекот кој ја поседува книгата.

Тој е Егеец.

Стига нели - тие не продаваат, а посебно не Македонски артефакти.


:helou:
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
И дај боже никогаш да не ја продадат. Се разбира доколку државата за тоа не им плати пристојна цена и да гарантира пред сиот Македонски народ дека оваа книга нема никогаш да ја напушти територијата на Република Македонија!
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Пошто замрела темава,еве- се познавам со човекот кој ја поседува книгата.

Тој е Егеец.

Стига нели - тие не продаваат, а посебно не Македонски артефакти.


:helou:
А што вели тој за книгата ?
Од каде е, што е ?
 
Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
А што вели тој за книгата ?
Од каде е, што е ?
Авторот на оваа тема е Штипјанец мислам, Трн Во Око- мислам дека подобро ќе ви објасни за човекот.

:smir:

И дај боже никогаш да не ја продадат. Се разбира доколку државата за тоа не им плати пристојна цена и да гарантира пред сиот Македонски народ дека оваа книга нема никогаш да ја напушти територијата на Република Македонија!

Власта се менува т.е. преоѓа од една во друга рака,па така да - најлоша варијанта е да припадне на државата.
 

Beowulf

Deep Fear
Член од
11 мај 2009
Мислења
362
Поени од реакции
35
А што вели тој за книгата ?
Од каде е, што е ?
Човекот е од некое село, струмичко мислам беше рече дека книгата потекнувала од Пиринска Македонија и во книгата има реченици со зборови од мешано потекло.
Груб пример - I closed вратата од the house :S
 
Член од
22 јули 2009
Мислења
107
Поени од реакции
32
Дали постои книгава во PDF формат? Ако постои, ве молам да ми пратете линк зашто страшно ме заинтересира книгава! Воедно, дали сеуште книгава се наоѓа во продажба, и во која книжарница можам да ја купам?
 
?

..........

Гостин
Дали постои книгава во PDF формат? Ако постои, ве молам да ми пратете линк зашто страшно ме заинтересира книгава! Воедно, дали сеуште книгава се наоѓа во продажба, и во која книжарница можам да ја купам?
Ја има скоро во сите поголеми, побогати книжари, јас ја купив лани, на саем за книга, некаде 350денари ми се чини беше.

Многу интересна книга, единствена книга што сум ја прочитал од почеток до крај без да прекинам, дури ни цигара не запалив:)
 
Член од
22 јули 2009
Мислења
107
Поени од реакции
32
Благодарам Пиповски. Ме замисли тоа што е старо издание, па да не е повлечена од продажба. Сепак ќе ја побарам :)
 

TheGeneral

Арогантно копиле
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
583
Имам га читано книгата 2 пате, ного е добра и не се сомневам у фактте.
Само ќе кажам оти се шо го пише там е вистина, и само прашање на време е кога ќе се најде вистинската вредност на Македонија. Се наближува времето коо сите големи проблеми на Македонците ќе се расчистат и свето ќе га гледа Македонија така как шо заслужува. Бакарната книга нема да стигне у погрешни раце, мош и со години нема се открии, ама Великанот ќе излезе на виделина, оти постоот човеци шо ги знаат кординатте на тајната и без Бакарната книга. Поздрав :smir:
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Ја има скоро во сите поголеми, побогати книжари, јас ја купив лани, на саем за книга, некаде 350денари ми се чини беше.

Многу интересна книга, единствена книга што сум ја прочитал од почеток до крај без да прекинам, дури ни цигара не запалив:)
Годинава ја немаше на саем. :( A ја барав...
 

don PASCAL

Tne last Don Protected By the Mafia..
Член од
2 октомври 2007
Мислења
647
Поени од реакции
19
има ли некој во македонија што ке може да дешифрира Бакарната книга
п.с нека пише во ПП
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Годинава ја немаше на саем. :( A ја барав...
Годинава ја имаше.

Одете на улица Македонија во малата книжара спроти старо кино Вардар, таму би требало да ја имаат.

Сепак земајте ја со резерва.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Ја прочитав книгата во еден здив. Интересна книга која неколку пати ме наежи. Најмногу за тоа што уште како деца слушавме приказни за мистериите на Беласица. Пештерите од кои жив човек не излегува, скриените богатства, воените логори и тн и тн. Сега додека ја читав книгата сето тоа си го поврзував во главата и правев паралели. Колку и да е неверојатно убеден сум дека Беласица крие нешто многу важно.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
27
Поени од реакции
14
Ја прочитав книгата во еден здив. Интересна книга која неколку пати ме наежи. Најмногу за тоа што уште како деца слушавме приказни за мистериите на Беласица. Пештерите од кои жив човек не излегува, скриените богатства, воените логори и тн и тн. Сега додека ја читав книгата сето тоа си го поврзував во главата и правев паралели. Колку и да е неверојатно убеден сум дека Беласица крие нешто многу важно.
Зошто тоа не го пишуваш таму каде што си се обврзал на ажурност и активност .... ако не ти се допаѓа кажи слободно ... разрешувањето е лесно ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom