Кисела вода

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Може ако не е тајна да ми кажеш кој е таа општина? Претпоставувам дека е некаде Источна Македонија.
Која Источна Македонија бе, во Ѓорче живеам. Уште еден доказ дека си дете и излишно е да се дискутира.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.720
Поени од реакции
2.478
Која Источна Македонија бе, во Ѓорче живеам. Уште еден доказ дека си дете и излишно е да се дискутира.
Во право си. Се повлекувам од темата и не ме цитирајте веќе.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.077
Поени од реакции
21.961
Болдот .... дали си нормален човече со вакво размислување? Таман ќе помисли човек сме се мрднале од мртва точка, this happens.

Не знам каква врска има фактот што сум била од провинција со целава ситуација кога живеам во населбава веќе 2 години, ама ајде. Колку да се тропне нешто.
Од сите населби што сум живеела низ Скопје, К.В е најкрш населба. Нема никаква инфраструктура, се е некако градено како на грешка. Сообраќајот е хаос човече, нема паркинг простор, нема тротоар слободен, за ѓубрето да не почнувам. Топ е што си ја сакаш општината ама биди малце реален. Можам да ти набројам минимум 10 места кои се заградени за градежна изведба и стојат така со години. Неасфалтирани, нерегулирани улици колку сакаш!
Али да не те боли за тоа, се додека населбата ти е етнички чиста, те заболе бе за овие работи! Па утре задутре нека престанат и со одржување на канализацијата, па на првиот поголем дожд може и да се удавиш во гомна, али сепак тоа ќе се етнички чисти гомна.
А па Чаир од што е мултиетнички нема гомна по улици . Џабе каналон под Цветан Димов не се вика Серава. Сигурно злато не течело низ него.
Све горе што наброи со ѓубриња и хаос во сообраќај , све имаш во мултиетничкиот Чаир.
И секако дивоградби еден куп од урбаната мафија.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
А па Чаир од што е мултиетнички нема гомна по улици . Џабе каналон под Цветан Димов не се вика Серава. Сигурно злато не течело низ него.
Све горе што наброи со ѓубриња и хаос во сообраќај , све имаш во мултиетничкиот Чаир.
И секако дивоградби еден куп од урбаната мафија.
Па јас не реков некаде дека го нема тоа во Чаир. Членот кој го цитирав и контекстот во кој го цитирав беше како одговор на неговото мислење :

СДСМ најверојатно, не дај Боже ќе победи во втор круг.Ќе ги поправи улиците, тротоарите и слично, но затоа жителите на КВ ќе платат казна, а тоа е како што кажав мултиетничка Општина. Да победи Јохан, дај Боже нема да биде така, можеби нема да се грижи премногу за канализации курци палци, ама затоа ш.иптар нема да смее да стапне.
 
A

Avenger99

Гостин
Не е можно да нема новодојдени шошони при толкаво Студеничани.
Студеничани е посебна општина, каква врска има со К.Вода?[DOUBLEPOST=1508337492][/DOUBLEPOST]
Неможам да тврдам, ама веќе некое време така се шушкаат муабети. И не ме цитирај веќе, како и да е ти(вие) ќе си останете на вашето, јас на моето :) А за Јохан веќе кажав како ќе ја “брани“ Општината...
:tapp:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.030
По враќањето од Хаг, Јохан стана политичка марионетка во државава.
Доби функција, доби пари, на сметка на тоа партијата го користи (мада, ова звучи како тој да е невин, повеќе се работи за спогодбен договор од двете страни) за добивање гласови по националистичка основа, што секогаш пали кај население со помала интелигенција или кај оние кои немаат допир со реалноста.

Кисела Вода е општина во која со сигурност доминира население кое е десничарски ориентирано, затоа вмро го кандидираше Јохан, мислеа на тој начин ќе ги скријат пропустите од циркузантката која го имаше претходниот мандат.
Ама, не проценија дека на народот му е преку кур од кандидати кои немаат врска со политика. Јохан го почитувам како екс водач на Комити, сум учествувал во изработка на кореографии посветени на него, сме се бореле со полиција кога пробувале да го симнат знамето со негов лик, сум бил на пречекот негов, ама дечкото по враќањето во Македонија го изгуби целиот кредибилитет со политичката игра во која влезе или беше приморан да влезе (затоа и не го обвинувам целосно). Дечкото не знае реченица да сврзе, општина ќе води. Допирна точка нема со управување, а Кисела Вода не сака два градоначалници од ист тип по ред.

Дно сме во Скопје. Дно.
Ние и Шуто Оризари.
Прв бев што гласав против изборот на кандидат од страна на вмро. Од општина која сигурно ќе ја добиеа (сепак, на хартија имаа голема предност од минативе години и со асален кандидат немаше да имаат толку гласови против нив), они одбраа погрешна стратегија и народот мора да го казни тоа.

Околу муабетот кој го терате на страниве.
Реален проблем е очајниот изглед и недефинираноста на општината. Тоа што се доселиле були во населбата е нешто што не може да се смени. Никнуваат згради, косоварите имаат пари и си купуваат станови. Како ќе ги спречиш?
Тоа и не е толкав проблем, затоа што нивниот број е незначително мал со никаква тенденција да се зголеми на некое високо ниво. Тоа што шетале забулени и збореле албански воопшто не треба да претставува проблем во едно мултиетничко општество како нашево.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.077
Поени од реакции
21.961
Па јас не реков некаде дека го нема тоа во Чаир. Членот кој го цитирав и контекстот во кој го цитирав беше како одговор на неговото мислење :
Toa што тој ти одговорил е негово мислење. Јас коментирам за твојата логика со мултиетничките и етнички хомогените населби за чистотата, среденоста и грижата на општинските власти.
 
A

Avenger99

Гостин
Значи се шушкало дека имало во новите згради во Расадник као демек косовари купувале станови. Потврдувам и гарантирам дека нема, ниту еден косовар или друга националност во тие згради, години живеам таму, го знам тоа маало на прсти, речиси и 80% знам кои се населени во тоа маало. Претежно се луѓе од други градови на Македонија ама има и Скопјани. Значи не лупајте глупости ако не сте виделе, или ако не сте сигурно, на онај погоре му се шушкало:facepalm:
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Toa што тој ти одговорил е негово мислење. Јас коментирам за твојата логика со мултиетничките и етнички хомогените населби за чистотата, среденоста и грижата на општинските власти.
Ever heard about sarcasm?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.159
Значи се шушкало дека имало во новите згради во Расадник као демек косовари купувале станови. Потврдувам и гарантирам дека нема, ниту еден косовар или друга националност во тие згради, години живеам таму, го знам тоа маало на прсти, речиси и 80% знам кои се населени во тоа маало. Претежно се луѓе од други градови на Македонија ама има и Скопјани. Значи не лупајте глупости ако не сте виделе, или ако не сте сигурно, на онај погоре му се шушкало:facepalm:
Шушкало е нај нај македонски збор засекогаш.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.030
Значи се шушкало дека имало во новите згради во Расадник као демек косовари купувале станови. Потврдувам и гарантирам дека нема, ниту еден косовар или друга националност во тие згради, години живеам таму, го знам тоа маало на прсти, речиси и 80% знам кои се населени во тоа маало. Претежно се луѓе од други градови на Македонија ама има и Скопјани. Значи не лупајте глупости ако не сте виделе, или ако не сте сигурно, на онај погоре му се шушкало:facepalm:
Не знам на кого му се шушкало, ама конкретно јас не зборував за тој дел на општината.
Се накотија во некои нови згради кои никнаа во деловите на општината кои повеќе гравитираат кон Центар, делот кај Бирарија, делот кај Рептил во Црниче, почетокот на општината после подвожњакот, а има и голем број на студенти во Пелагонија.
 
A

Avenger99

Гостин
Не знам на кого му се шушкало, ама конкретно јас не зборував за тој дел на општината.
Се накотија во некои нови згради кои никнаа во деловите на општината кои повеќе гравитираат кон Центар, делот кај Бирарија, делот кај Рептил во Црниче, почетокот на општината после подвожњакот, а има и голем број на студенти во Пелагонија.
За студенти во Пелагонија има, се сложувам имаше и јас кога студирав, за другиве делови во Црниче нема, имам 2ца пријатели од таму и сме праеле муабет. Во делот кај Рептил седеше бившата и сигурно нема. За делот прежа Бирарија не го познавам толку, не сум кадарен да кажувам.
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Со 5к евра месечно и самовластие ќе ги спречи албанците да се населат во к.в.

Само шо ќе го видам ми се бљуцка.
Ќе плаќаме ние даноци за да си ја прчи таа тепаната.
 

вован1

http://1917.gq/jy/jyindex.htm
Член од
10 декември 2017
Мислења
148
Поени од реакции
247
красив град)
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398


Студентски дом „Пелагонија“ во Кисела Вода однапред!



Студентски дом „Пелагонија“ во Кисела Вода одпозади!
...на прв поглед нели криви се студентите!
..но јас би рекла дека се поголеми кривци нивните родители кои немале време тие 7 години да ги воспитатаат своите деца со оправдување дека ако ги научеле тие своите деца што ќе правеле истите деца кога ќе тргнеле на училиште!



и на крај се криви ТИЕ што менаџираат со студентските домови, затоа што секој студент склучува договор каде има некои правила и нормативи и почитување при живеење во тие домови, но прашање каде се тие кои треба секој месец или почесто доколку има потреба да направат контрола за состојбата на собите во студентските домови и самата околина на домот во населбата?? м?



...кога ќе се удри по нивни џеб, тогаш истите ќе одат на терен и ќе ја видат ова ситуација и за еден час тоа ќе биде исчистено и прашање дали студентите влакно ќе фрлат од прозор кога ќе следи казни по тој склучен договор за живеење во студентскиот дом!



..одговорните и институциите спијат! :sleep:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom