Киро Глигоров (1917-2012)

Член од
20 јуни 2011
Мислења
119
Поени од реакции
28
Оф леллелекелелелел хаххахахахахахахах неможам а да не се изнасмеам.
Прво од почеток да кажам дека нема да коментирам нешто како ГО ОБУЧИ БРАНЕ или вака така затоа што темава не е за БРАНЕ ГРУЈО или некој друг туку за ПРВИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САМОСТОЈНА И НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА!!!

Вака, научен сум да почитувам лични ставови и да нека не те чуди ама потполно го почитувам твојот став го почитувам и ставот на оној кој сега нешто кажува за некоја појава пример...Ама очекувам и да се почитува мојот став затоа што јас ниту сум се водел ниту ќе се водам од некого кој мене ќе ми наметнува свои гледишта моето си е мое и никако неможе да се уништи.

Очигледно не го почитуваш моето мислење(на крја краева не ни ми е потребно тоа од тебе ако дотолку одиме)

Го започнуваш постов веднаш измевно, провокаторски(по тоа и некој наплив на нервоза повреденост се осеќа кој и да види) што мислам дека не е во ред али како сакаш.

Во огромна грешка си ако мислиш дека не сум информиран во врска со активностите на првиот претседател.Многу добро сум информиран а информациите ги имам црпено не смао од литератури и медиуми туку и од личности кои ја заслужиле мојата и почита на голем број луѓе.

Немој ти да ми кажуваж молим те кој бил заслужен за заминувањето на ЈНА од Македонија и за тоа нема да коментирам.

Не е вкусно, разумно и кулурно да плукаш,колниш,зборуваш лошо за некој кој бил за цел анрод кој и да го прави тоа не е убаво.

Беше претседател на сите.Не викам дека немал грешки направено секој правел и ќе прави човечки е тоа.
 
H

HITCH

Гостин
Очигледно не го почитуваш моето мислење.
Не дека не го почитувам твојот став, туку не се согласувам со твојот став.
Јас ти кажав дека имам почит поради функцијата, но не и за стореното. За мене Киро ќе си остане ист како Лазар, затоа и спомнав да му се изгради споменик до драгиот другар Лазар.
Грешки во медицината и во водење на држава се неприфатливи! Штом иднината зависи од тебе треба да внимаваш што правиш, ако не знаеш - кажи, ќе се најде некој кој што знае. Не можам да ги прифатам грешките кои ги направи: промена на името на државата, на знамето, обид за поделба на Словени и антички Македонци, што до некаде нему и на другарчето Блаже им успеа, уфрлување на несоодветни луѓе на високи позиции: Денко Малевски, Срѓан Керим, Бранко Црвенковски и многу други, знаеше кој е Љубчо, па дури и му помогна уште подобро да се вклучи во „политичкиот живот“, Киро им даде поддршка на луѓето кои ја уништуваат Македонија. Немој да ми тврдиш дека Киро со толку богато политичко минато не знаел што прави, туку се` беше пуста желба да не се двоиме од „браќата“ Срби. Ова е од негови изјави, негови зборови, јас не го измислувам ова!
Точно дека темава не е за Денко, Бранко, Фрчко, Срѓан, Љубчо, Гошев, но сите овие луѓе се поврзани на овој или оној начин со покојниот.
Успехот на Македонија да се оддвои од Југославија нема да дозволам никој да му го препише на Киро Глигоров. Тој и Денко Малевски се најмалку заслужни за ордени.


Сега покојниот, си бил научен на подруг живот. ;)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Данаиле,

првиот претседател на Македонија е Методија Андонов - Ченто.

Кога веќе се повикуваш на литература, сподели со нас што си прочитал во врска со Глигоров? Од кои личности си црпел информации?

Твоите констатации, не се практично потврдени, се многу лабилни и не се засновани на аргументи и здраво расудување, туку како резултат на одбивање друга вистина за претставата која ти си ја створил или едноставно си бил политички индокриниран да веруваш во тоа.

Синот на Ченто, Илија Андонов, совршено ги отслика двете идеолошки фракции на тогашните идни македонски државници:
„За едни беше поважно националното чувство, а за други предност имаше "интернационализмот“, а националното чувство беше непримерно за "вистински" комунист.“

Затоа, тие првите беа судени и елиминирани, а оние вторите останаа во врвот на Југословенската политика и доживеавме токму тие да не водат во почетокот на 90тите.
Кога ќе ја погледнеш констатацијата на Илија Андонов, воопшто не се доведува под знак прашалник, во која група бил Глигоров и зошто неговото политичко дејствување било воглавно погрешно, штетно за македонските национални интереси.
 
Член од
20 јуни 2011
Мислења
119
Поени од реакции
28
Данаиле,

првиот претседател на Македонија е Методија Андонов - Ченто.

Кога веќе се повикуваш на литература, сподели со нас што си прочитал во врска со Глигоров? Од кои личности си црпел информации?

Твоите констатации, не се практично потврдени, се многу лабилни и не се засновани на аргументи и здраво расудување, туку како резултат на одбивање друга вистина за претставата која ти си ја створил или едноставно си бил политички индокриниран да веруваш во тоа.

Синот на Ченто, Илија Андонов, совршено ги отслика двете идеолошки фракции на тогашните идни македонски државници:
„За едни беше поважно националното чувство, а за други предност имаше "интернационализмот“, а националното чувство беше непримерно за "вистински" комунист.“

Затоа, тие првите беа судени и елиминирани, а оние вторите останаа во врвот на Југословенската политика и доживеавме токму тие да не водат во почетокот на 90тите.
Кога ќе ја погледнеш констатацијата на Илија Андонов, воопшто не се доведува под знак прашалник, во која група бил Глигоров и зошто неговото политичко дејствување било воглавно погрешно, штетно за македонските национални интереси.
ПОЛИТИЧКИ ИДИЦИРАН!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!АЛООООООО :mad::mad::mad:
Ајде чим почнавте да вртите сосема 10ти теми.Никогаш не сум бил и никогаш нема да дозволам политичка партија било која во Македонија да успее да ми наметне мислење.Извинете ама се што мислма е резултат на мене и на моите способности.
Прво за идеологии како комунизмот верувај несакаш и неможеш со мене да разговарас зошто ептен добро ми е позната таа тематика.
Истото и за национализмот кои сега гледаме дека редовно с екористи за зборање на ефтини политички поени(тое не е срашно страшно е што се успева во тоа)
Ако речиме еве дека треба да бидиме апсолутни националисти тогаш треба да излезе а верувам дека ќе излезе идеја како на пример...Што ќе ни се ЕУ и НАТО што ќе ни е меѓународна заедница(што исто така сметам дека е страшна работа)
Мислиш дека не ја сакам Македонија?
Македонец сум и можам да се пофалам дека и низ историјата моите прадедовци животот го давале за Македонија а кога се барало од нив да се пушуваат како бугари тие се противеле и за тоа умирале па така некој поголем дел од моите постари роднини живееле без татковци,дедовци и браќа.Зошто?
Зошто никогаш несакале да се одкажат од ова парче земја.Поентава ми е овие приказни со задоволство сум ги слушал и ме поучиле да ја сакам Македонија што и да е.Сега замисли како му беше на дедо ми кога разбра дека ВАНЧО МИХАЈЛОВ сто до Гоце и Даме во музеј за восочни фигури рамо до рамо еххх МАКЕДОНИЈООО
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Добро, немој многу политички памфлети да ни распостилаш, се виде одма дека си празноглав партиски полтрон за една намена.

Држи се до тема да не те испратам во восочниот музеј на банирани членови на Кајгана. (Во подготовка е) :)
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
О, Бране, је си ли то ти??? :pos:

Не сакав да ја оптоварувам темава со моето лично мислење за Претседателот Киро Глигоров, ама не можам, а, да не ја искоментирам твојата почит кон покојниот.
Велиш дека си се изнаслушал сешто за покојникот: навреди, клевети, погрдни зборови и дека послужил за потсмев.
Прво, сакам да ти кажам дека јас го почитувам покојниот Глигоров само поради функцијата која ја извршуваше, а не за делата кои ги направи, пред, за време и после завршувањето на таа функција. Точно е дека Македонија се осамостои без војна, НО не беше само Киро заслужен за тоа. Тој беше единствениот човек кој ја водеше Македонија? НЕ! Кљусев, Топурковски, Гошев и куп други луѓе беа заслужни за тоа. Мирното осамостојување е заедничка заслуга! „Патриотите“ Денко и Киро биле за Македонија да си остане во рамките на Југославија, оти ние не сме можеле да функционираме без „браќата“ Срби.
Дали знаеш колку големи стручњаци имаше во првата Влада, во експертската Влада?! Киро и Денко не можеа да им се фатат на калта под ноктот, ама им го најдоа крајот. Јас сметам дека доколку Глигоров му дозволеше на Гошев да состави Влада, каква што бараше, Македонија ќе беше многу понапредна, немаше да живееме во оваа беда и ќе ја прескокневме 2001. Гошев не ја доби поддршката за составување на Влада со експерти, кои тој ќе ги одбере, па штом не доби поддршка Гошев се тргна на страна, а Македонија изгуби многу, еве и сам гледаш до каде сме денес.
Јас ќе ти кажам друга информација која ти не си ја знаел. Кога паднала одлуката за референдум Глигоров не наредил повлекување на македонските војници, кои се бореа во составот на ЈНА, туку напротив, испрати дополнителна војска за да ја поддржи ЈНА. Претпоставувам дека знаеш дека ЈНА не е наша, македонска, армија, туку е армија на Југославија.
Не е точно дека Македонија беше извлечена без капка крв! Дали си слушнал за Марјан Митев, Тони Филипов, Добре Николов, Драгослав Петровски, Антонио Неделковски? Што мајка бараа овие луѓе, овие деца, таму? Дали знаеш како погина Сашко Гешовски? Што бараше Саше со 18-19 години во тенкот во Хрватска? Дали знаеш сега кои последици ги имаат Македонците кои учествуваа во војната меѓу Србија и останатите „братски“ народи? Тоа не беше македонска војна! Се пролеа македонска крв, погинаа над 50 Македонци!
И, на крај, фала му на покојниот што многу добро го обучи Бране да ја води проватизацијата во Македонија.
Доколку сакаш повеќе информации, а гледам дека не си доволно информиран, можам и да ти раскажам како вмро-вците станаа „Бугараши“, односно за летоците кои ги фрлаа Тито, Стојан и Киро. Можам и да ти раскажам како вмро-вците беа следени, прислушкувани и убивани во „случајни“ сообраќајни несреќи.
За водење на државата и добробит на народот, покојниот имаше можност да учи од „најдобриот“ Лазар Колишевски. Сега државата мора да му изгради еден споменик до него, за другарите повторно да си бидат заедно.

Поздрав и shut the f*** up!

П.С. Да, Киро беше добар домаќин, го пречека Бил Клинтон во собранискиот подрум.
Ова се тотални небулози, ако бил Србоман и немал национална свест кој тогаш се избори за независноста?

Сите што си ги набројал тогаш биле дел од иста партија и политика, Тупурковски е чен на претседателството на Југославија, потоа станува специјален пратеник на Глигоров во САД, ќе се разидат со Глигоров неколку години после независноста.
Кљусев е избор на Глигоров за премиер, вмровец ќе стане дури 1998 (подобро да не наведам зошто, не е тоа тема), Денко Малески е министер за надворешни работи во истата влада на Кљусев, Петар Гошев тогаш е претседател на СДСМ, или како и да им се викала тогаш партијата.
За регрутите на ЈНА, ЈНА тогаш ја врши регрутацијата, нашето МВР ќе им ја одземе евиденцијата од тогашната ЈНА, но во ЈНА за време на војните се затекнуваат наши војници и офицери кој пред тоа успеала да ги регрутира ЈНА, но се затекнуваат и Хрвати и Словенци.

За вмровците, ништо не те разбирам. Станале бугараши од некакви летоци??? Кој Вмровец бил тогаш убиен?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ова се тотални небулози, ако бил Србоман и немал национална свест кој тогаш се избори за независноста?
Имаш погоре од мене извадок од Нова Македонија, што се случувало при прогласувањето на независноста и конкретно е наведено за што се “борел“ Глигоров.

Уште повеќе, конкретно е назначено со што го условил референдумот за независноста.

Се’ што ќе се однесува на партиски препукувања ќе ви биде избришано.
 
H

HITCH

Гостин
Ова се тотални небулози, ако бил Србоман и немал национална свест кој тогаш се избори за независноста?
Изигра многу паметно, ама и многу очекувано. Беа пуштени неколку вести меѓу народот, а откако виде дека повратната реакција е осамостојување и дека народот сака своја држава тој, наводно, застана на страна на народот (а не криеше дека цело време сакал да останеме со Србија). Тој многу добро знаеше кој е Алија и отиде да му каже дека му спремаат поделба на државата. Покојниот, беше комунист и како таков си умре, погребан е без црковна процесија, а Алија беше водач и заштитник на муџахедините на Балканов. После се` покојниов, за да ја заштити Југославија, го баталил фактот дека преку Босна влегуваат пари од арапските држави тргна во поход до Босна за да ја спасува Југославија. Но, плановите дома се едни, а на пазар други. Така и со покојниов! Ништо не испадна како што сакаше, за наша среќа.

Имаше некои интервјуа од А1 телевизија, жала што не можам да ги најдам, во кои покојониот совршено си ги кажува своите желби, а тоа не е самостојна Македонија.

Во врска со регрутирањето имаш погрешни информации. Киро не направи ништо за да ги заштити македонските војници. Напротив, кога трчаа мајките да си ги бараат децата низ бившата ни држава тој не повика на нивно враќање дома. Претседателот е задолжен за војската, тој требаше да нареди отповикување на војниците од завојуваните држави, а не мајките со автобуси да ги бараат.

Покојниот не се избори за самостојна држава, туку народот се избори!
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Ако мислиш за платформата Алија Изетбеговиќ-Глигоров, од оние кои му припишуваат дека ја спасувал Југославија, никој не се потрудил да види што всушност содржи таа платформа. Оваа платформа колку што знам е понудена во време кога претседателите на 6-те републики водат преговори, на секој нареден состанок домаќин е друга република, но војната започнува и преговорите пропаѓаат. Доколку би била префатена Југославија би била нешто слично на Сојузот на независни држави кој што настана по распадот на СССР, царинска унија и сл. За Алија не знам зошто имаш такво мислење, Србите ја имаа ЈНА зад себе и ја направија војната. Босанските Муслимани се најголеми жртви од војната, а во состојба на геноцид не знам кој е тој што би одбил помош па нека бидат и муџахедини од арапските земји. Босна е секуларна, а Босанските Муслимани никогаш не се гетоизирале како Албанците, ни во поранешна Југославија ни денес.

За регрутите, прашење е што друго можеше да се направи освен да и се одземе на ЈНА евиденцијата на регрутите. Никој не очекувал дека војниците ќе бидат на таков начин злоуптребени, истиот случај е и со
другите регрути, не Срби, истата тема ја има и во Хрватска со нивните војници затекнати во ЈНА.
http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20060617/spektar03.asp
 
H

HITCH

Гостин
Ти ова сериозно го кажуваш?! Епа, партал ме направи... :pos: Треба подобро да се информираш за периодот за кој зборуваме на темава.

Ај, види ја изјавата на Денко, за смртта на покојниот, за дружбата во Босна, за појачаното друштво од лордови и преседници... Киро се бореше до последен здив да останеме во тој состав. Македонија не можеше да биде самостојна држава, оти парите ќе одеа во Скопје, а не во Белград, оти Македонците ќе имаа своја држава, јазик и немаше да бидеме повеќе комунисти, туку ќе станевме капиталисти, под притисок на западот. Сега покојниот не се појави на ТВ дуел со тогашниот против кандидат Љубиша Георгиевски, оти не вредел за да му објаснува.

Србите, Хрватите, Словенците и Босанците се бореа за своите држави, а Македонците за кого се бореа? Регрутацијата за каде беше? За кого беше? За да останеме во составот на Југославија? Точно дека повеќето потекнуваа од КПЈ, ама не веруваа сите слепо во КПЈ. Некои беа таму за да можат да му помогнат на својот народ, за да го заштитат од посрбените, од оние кои бараа еднаквост за сите, а притоа не водеа грижа што целото овошје и зеленчук оди на Север без никаков или минимален паричен надомест. Зошто Македонија во тој период не изгради фабрика за преработка на овошје и зеленчук? Зошто на покојниот, големиот патриот како што се обидуваш да ни го претставиш, не му текна да ги заштити македонските произведувачи? Што бараше да оди во Босна, наместо да остане дома и да го припреми народот за она што следува? Зошто не ги научи лекциите од Словенија? Зошто одби да се повлече од власт и ги сокри документите во фиока, па требаше да му се јават и да го молат да поднесе молба во ОН? Покојниот не е баш најголем душман на Македонија, има поглеми од него, ама за некој кој бил директно вклучен во АСНОМ е жив срам да не може да направи проценка на случувањата на терен, да не знае како размислува народот, ами да чека да го види мислењето на Македонците. Ченто во секој момент знаел што се случува. Овој умре со Југославија во срцето, сигурно со југословенка униформа е погребан.

Јас не би ги коментрирала Босанските муслимани во оваа тема, ама не би можела да го одделам Алија од Киро. Босна е далеку од држава, а уште помалку секуларна.
Истово ова и Киро го мислеше за Тито.

Наброј 5 добри работи кои ги сторил покојниов за Македонија, 10 нема шанси да најдеш.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Тој лорд Карингтон е пратеник од ЕУ за да посредува во преговорите помеѓу републиките, такви средби
имало многу тогаш помеѓу сите претседатели, Глигоров не е исклучок.

А за тоа како ти го доживуваш е многу субјетивно не на некакви факти и аргументи. Да отвориш Србски форуми ќе најдеш сосема спротивни мислења, таму е националист, еден од растурачите на Југославија итн.

Оние кои го познавале а не се оптоварени со нашата дневна политика имаат поинакво мислење.
Mesić: Gligorov je znao braniti nacionalne interese, a da pritom nije podlegao nacionalizmu
"Kiro Gligorov bit će zapamćen kao jedan od prilično rijetkih političara i državnika s ovih prostora koji je znao prepoznati, zastupati i braniti interese svoje nacije, a da pri tome nije podlegao ekstremnome nacionalizmu. Zahvaljujući u prvome redu njegovoj mudroj politici Republika Makedonija uspjela je krenuti putem neovisnosti, izbjegavajući u isto vrijeme ratove koji su potkraj dvadesetoga stoljeća razdirali prostor bivše Jugoslavije", kaže bivši hrvatski predsjednik.

Kučan: Gligorov je bil velik Makedonec
"Kiro Gligorov je gotovo eden najzanimivejših ljudi nekdanje jugoslovanske politike in ena zadnjih velikih osebnosti, ki so oblikovale njeno zgodovino,"

http://www.index.hr/vijesti/clanak/umro-kiro-gligorov-prvi-predsjednik-makedonije/591541.aspx

#mce_temp_url#
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Токму ти ни прикажуваш политичко-коректни доживувања на политичари кои биле пред се поранешни соработници со Глигоров и кои воопшто не биле засегнати од неговата политика, впрочем, зошто би требало и да ги интересира. Тие може да говорат за своите земји.

Само Македонците имаат право да зборат во свое име и да ги определуваат своите национални интереси.

Никакви „српски форуми“ не се мерило ниту пак може да служат за аргументација на твоите лабилни толкувања на неговата улога. Овде имаш изрични аргументи и тешко дека можеш да ги размлачиш со некакви шминкерски изјави.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Соработници??? Месиќ е член на претседателството делегиран од Хрватска, Кучан претстедател на Словенија. И едниот и другиот се на овие функции кога се распадна Југославија. Со Словенија и Хрватска немаме никакви меѓусебни спорови и проблеми, така да зад нивните изјави не се крие лицемерие. И да видиме како од надвор не перцепираат.

Порелевантни се сигурно нивните изјави од оние на Мирка или Тодор Петров за кои е јасно дека имале/имаат политичка агенда и тогаш и сега. Ги интересира својата земја, или можеби повеќе ги интересираат личните интереси?

Српските форуми ги спомнав само како показател за субјективно мислење, се разбира дека не се релевантни.
 
H

HITCH

Гостин
Порелевантни се сигурно нивните изјави од оние на Мирка или Тодор Петров за кои е јасно дека имале/имаат политичка агенда и тогаш и сега.
Па, затоа де, јас ти го наведов Денко, оти померодавен од него нема. :pos: Ама и изјавите на покојниот ги потврдуваат моите постови. Политичкото досие за покојниот беше недостапно, бидејќи беше активен во политиката се` до смртта. Е, сега ќе биде поинаку! Сега на виделина ќе може да излезе се` што направил за Македонија. :)

Мирка и Тодор не ги спомнав, ама ако сакаш можам детално да ти го објаснам делувањето на Тодор пред, за време и после референдумот. За Тодор Петров можеме да разговараме на многу теми, да спориме многу негови одлуки, НО дека Петров бил против Македонија немој ни да си помислил да спомнеш, уште помалку дека Пертов некои работи ги сторил несвесно, па со тоа и наштетил на Македонија. Претпоставувам дека го спомнуваш Петров само поради писмото кое го напиша после смртта на Киро, но во негативна конотација.

Ти немаш поим за периодов за кој се зборува, ама затоа си решен да ги наведеш сите луѓе за кои си чул дека постојат. Многу погрешно!

Јас погоре го спомнав пријателството помеѓу двајцата покојни, Алија и Киро, за да поттикнам некого да прочепка по интернетов и да се информира малку повеќе за „убавините“ кои ги стори Киро. Но, ти не си го сторил тоа! Муџахедините во Босна не дојдоа за време на војната за да ги поддржеле своите муслимански браќа, туку се дојдени околу 1940, преку Алија и браќата Бехмен, ама ти немаш поим за ова. Ти немаш поим колку е штетно тоа пријателството меѓу Киро и на Алија за Македонија. Киро е виновен за побелбата на Македонци Христијани и Муслимани! Прочепкај и за ова на нет, има доста информации.

Не се поклонувам на делото на Киро Глигоров!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom