Кирија (правни проблеми)

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
дали спрема новиот закон за домување должен сум на своја иницијатива да извршувам поправки на грејната цевна мрежа доколку од старите цевки капи према долните катови, или е тоа обврска на куќниот совет како тековен или инвестициски трошок да изврши плаќање на средствата што се собираат за тековно одржување? малку законот е чуден по ова прашање затоа што постои член дека доколку не се согласат станарите да плаќаат, оној што јас платил поправката може преку суд да бара преиспитување и распределба на трошоците.
Јас имам намера да ја поделам поправката со соседот накај што капе исто така и 50% од платените трошоци и двајцата да ги редуцираме со надокнада од месечната давачка за куќен совет? Имаме ли право на ова?
мислам дека сам треба да си платиш оти е кај тебе проблемот. и цефка од вода да ти пукне, ТИ ја плаќаш, не го викаш комшијата да ја поделите сметката? така да ......... тоа е мое видување
 
Член од
7 септември 2011
Мислења
23
Поени од реакции
15
medjutoa cevkite ne se kaj mene...tie se vkopani vo zaednicki potporen zid.... toa e isto kako jas da se zaglavam vo lift i da moram da ja plakam popravkata oti sum se zaglavil pritiskajki kopce za prizemje...
sprema zakonot za domuvanje, citav, dokolku ne postoi soglasnost, stanarot koj se slozil da ja plati stetata moze da pokrene parnica vo sud za sudot da odluci koj kolku treba da plati...koga stanuva zbor za vodovodna cevka, toa e drugo prasanje...za nesto sto se slucuva vo stanot...medjutoa, mnogu raboti ne se jasni....a izgleda deka nikoj ne ni saka da gi razjasne.... vo zakonot pisuva deka upravitelot ili sovetot na stanari e dolzen da gi izvrsuva site tekovni i investiciski zafati po dogovor...
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Јас живеам во станот на сопругата кој се води на името на татко и. Имам со татко и склучено договор за закуп без надокнада за да можам да извадам лична карта. Дали по закон јас морам да пријавам во УЈП нешто ?
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.359
Поени од реакции
1.772
Se raboti za kirazii
Si otidov a pola kuka mi e unistena
Imam dogovor koj ne e zaveren na notar i pisuva deka se sto e unisteno od strana na kiraziite deka ke go platat isto taka ovoj dogovor prijaven mi e vo ujp i za nego sekoj mesec plakam danok. Vo dogg stoi deka vo slucaj na spor e nadlezen osnoven sud skopje
Dokolku ne se dogg so kiraziite imam pravo da gi dadam na sud za ostetenata kyka da dobijam I potoa na izvrsitel?
Fala mnogu pozz
Isto taka parite od kirijata se prefrlani na transakciska ne na raka
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Se raboti za kirazii
Si otidov a pola kuka mi e unistena
Imam dogovor koj ne e zaveren na notar i pisuva deka se sto e unisteno od strana na kiraziite deka ke go platat isto taka ovoj dogovor prijaven mi e vo ujp i za nego sekoj mesec plakam danok. Vo dogg stoi deka vo slucaj na spor e nadlezen osnoven sud skopje
Dokolku ne se dogg so kiraziite imam pravo da gi dadam na sud za ostetenata kyka da dobijam I potoa na izvrsitel?
Fala mnogu pozz
Isto taka parite od kirijata se prefrlani na transakciska ne na raka
Прво сликај се што е оштетено, кај адвокат и тужба. Ама рачунај дека испод 1 година влечкање по судови нема да бидеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom