Кинеска кујна

Член од
10 мај 2006
Мислења
92
Поени од реакции
6
Дали имате јадено во некој од кинеските ресторани во Скопје, и кој би можеле да ми го препорачате. Битен ми е квалитетот на јадењето но и цената :). Кажете и некои искуства со кинеската кујна, што ви се допаѓа а што не.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Prvo, Kinezite imaat 4 kujni plus edna dodatna, "imperatorska", koja bila samo za imperatorot i negovata mnogubrojna posluga.

Od kineskite kujni mi se bendisuvaat "Hunan" i "Shechuan". No posebno mi se bendisa imperatorskata (sum jadel samo ednash), a taa mnogu retko se naogja. Od poslednava, site sostojki se celi, odnosno ne se sechat.

Vo SK bev vo eden od togashnite restorani i tie pripagjaa na tnr. "kantonshka" kujna. Taa ne mi se bendisuva nikako, mi lichi na groznata koreanska hrana.

Ako vekje odish vo restoran, doznaj kakva e kujnata i shto nudi, pa postiraj ovde. Sepak se raboti za drug narod koj shtio mesha vkusovi (primer pileshko vo sos od portokal).

Da sum na tvoe mesto, bi odbral nekoe "mandziche" shto e poblisku do evropskata hrana. Jas bi odbral "Kung Pao chiken" ili ako sakash neshto "pojako" - pileshko meso vo sos "General Co".

Inaku, Kinezite jadat samo oriz, ne leb, pa koga jadesh kineska hrana nikogash nemash chuvstvo deka si najaden.

Pozdrav i spodeli so nas kako si pomina.
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
имам јадено...највише ми се свиѓаше крцкаво пилешко и свинско со зелена пиперка :)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Јас не сум ајдел дос ега никогаш во кинески ресторан, ама сум бил кај едни кинези тука во германиај , кои потекнуваат од централна кина, јадењата беа феноменални, обожаваат луто да јадат исто ко нас односно мене, а мене ми се допаѓа и јако залинета храна така да екстра бешеш, пооригинал дури и од рестораните.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Имаше кинески ресторан во Битола (незнам дали сеуште работи) бев еднаш... Се беше срање во боја. Вкус никаков (барем за мене). Уште еднаш не стапнав таму.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Имам пробано, ама не ми пријаше многу. Што знам, храната е малку специфична и не сум навикната на неа...
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
И сеуште никој не даде податоци за некој кинески ресторан по Скопје.
Каде има таков? Локација?...ако некој знае?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
SagAQUA, DO MECHO'S PIZZERIA, na partizanska,
KAJ GALIJA, NA VODNJANSKA. Dva za koi znam jas,
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
I toa toj do Mecho's ne go biva, nenormalni ceni ima iako sekade niz svetov kineskite restorani se najevtini, a i kujnata ne e bas kako vo poveketo kineski resorani koi sum gi posetil, nekakva totalna farsa i parodija na kineska hrana e. Onoj kaj "Galija" na Vodnjanska e mnogu po ok, barem hranata e bas ona sto treba da bide ili najblisku do toa.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Абе зависи што бараш, има кинески ресторани каде цените се нормални и се служат кинески специјалитети, и имаш кинески ако смеам да ги наречам повеќе фастфуд ресторани кои имаат поевтина кинеска храна, која не е никој специјалитет, на кој му било посветено толку време и специфични зачини ко во нормалните кинески ресторани.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
The best chinese is a dead one bilion chineses!!

Kako bre smrdat tuka, nenormalna rabota.
I najtvrdokornite covekoljupci ke gi zamrazat i ke stanat rasisti.
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Тој до Галија е добар. Башка сервираат порција ко за двајца, да се утепаш од јадење.


Мене омилен ми е еден женевски специјалитет, пилешко во карамела.
 

*LiL Mermaid*

part of our world...
Член од
3 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
6
dobar e ovoj karsi ruska ambasada i cenite se prilicno niski..inace ima odlicen izbor na hrana..:pipi:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
368
Поени од реакции
2
Sto misliste za kineskata hrana?
I zosto nema mn kineski restorani vo Makedonija?

A tie so gi ima, hranata im e UZAS!!
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.296
Поени од реакции
26
Kineskata hrana e mnogu dobra, ama kaj nas ne bas a i nabivaat ceni po 300 denari za porcija oriz so malce meso abe ajde , drug da lazat
 

Kajgana Shop

На врв Bottom