Кина ќе стане глобален шампион

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Па време е веќе за промена. Долго време Америка ги влечеше сите за нос, сата светска сила со уцени, закани, шпиунажа, убиства, распаѓање на држави, лаги, корупција...Само да знае светот на што е спремна Америка за власт и доминација во светот.
Во еден Американски извештај пишува дека Кина не само воено туку и екомоски претставува закан за САД, и до следните 20 години на секој можен начин Америка треба да го спречи тоа. Како ќе го решат тоа прашање? Америка не знае поинаку освен со војна. Но како што е наталитетот во Кина во 2030 година Кина ќе биде Кина и пол. И нека свата Американците: Дојде време Лидерството да го препуштат на други.
Никој не е лидер....а Кина е далеку од тоа....можеби економски се моќни како држава, но поголемиот дел од Кинезите живеат во сиромаштија.......А воено се далеку, далеку, зад САД и Русија...
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.135
Поени од реакции
2.778
Ќе видиме за некоја година колку ќе е моќна САД према Кина кога Кина ќе си го припои Тајван. А Америка ќе видиме дали ќе скокни да си го брани „пријателчето“ Тајван?
 
Член од
13 март 2010
Мислења
24
Поени од реакции
0
како шо започна вака КИна навистина ке биде сила бр 1 во свет
 
Член од
1 ноември 2009
Мислења
76
Поени од реакции
1
Kakva e taa slepa vozhita za Kina? :nesum::nesvest:
Naj-malkata plata vo Kina e pomalka odkolku i najmalkata plata vo Afrika.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Ќе видиме за некоја година колку ќе е моќна САД према Кина кога Кина ќе си го припои Тајван. А Америка ќе видиме дали ќе скокни да си го брани „пријателчето“ Тајван?
Некоја година??? За 30-40 години, можеби....
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Ќе видиме за некоја година колку ќе е моќна САД према Кина кога Кина ќе си го припои Тајван. А Америка ќе видиме дали ќе скокни да си го брани „пријателчето“ Тајван?
хаха....Кинезите сакаат да го спојат Тајван веќе пола век, ама не можат затоа што Тајван е практично Американски... и не верувам дека некогаш ќе се случо тоа...

Ne se cudam za Kina:toe:
И јас не се сомневам во тоа дека ќе биди број 1 економска сила во светот (со фалш производи), но далеку се од воена сила..
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
хаха....Кинезите сакаат да го спојат Тајван веќе пола век, ама не можат затоа што Тајван е практично Американски... и не верувам дека некогаш ќе се случо тоа...


И јас не се сомневам во тоа дека ќе биди број 1 економска сила во светот (со фалш производи), но далеку се од воена сила..

Abe so fals mals tie se jaki:toe:

Amerikancite nemozat da igrat tolku lesno so niv
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Abe so fals mals tie se jaki:toe:

Amerikancite nemozat da igrat tolku lesno so niv
Зошто велиш дека Американците не можат да играат лесно со Кинезите? Еве ти пример, Тајван. Ги држат тука, на граница веќе пола век. Ги играат Американците тука како сакаат. А Кина инвестира во Тајван. Нема друг избор. Тајван е безмалку Американски.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.135
Поени од реакции
2.778
A кажи ми ти мене кој од кого зависи дали Кина од Америка или пак обратно Америка од Кина? И дали знаеш зошто???
 

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
A кажи ми ти мене кој од кого зависи дали Кина од Америка или пак обратно Америка од Кина? И дали знаеш зошто???
Зошто би зависела Америка од Кина можи само обратно да е...:toe:

според мене..
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
A кажи ми ти мене кој од кого зависи дали Кина од Америка или пак обратно Америка од Кина? И дали знаеш зошто???
Хех, никој од никого не зависи, но сепак Кинезите малку зависат од САД и доларот. Исто, имаат и големи инвестици во САД. Ама сепак Кинескиот народ е сиромашен, без разлика дали земјата им е најјака економска сила.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.135
Поени од реакции
2.778
Брат САД имаат долг кон Кина 1200 милијарди долари. И види ти сега дали САД зависат од Кина?
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Зошто би зависела Америка од Кина можи само обратно да е...:toe:

според мене..
Зошто би зависела Кина од Америка?Во Кина и околните држави во источна Азија (освен Русија) има евтина работна рака затоа скоро се се произведува таму.Можеби на некој компании седиштето им е во Канада,Америка,Европа но имаат отворено фирми во Кина каде што се произведуваат нивните производи.А замисли што би се случило кога Кина би им рипнала на околните држави со евтина работна рака (Тајланд,Монглоја...) и не би дозволилазападните земји да отвараат фирми во Кина.Во Кина имаат мала плата но и немаат некој надувани цени (како на пример кај нас).Ако телефон кој во америка е 150$ овде сигурно е 20-30$.Кина е во подем како економска сила но би можела да има голем пороблем доколку во иднина не стори нешто за сиромашното население.Всушност Кина е „поделена“ на два дела источна Кина (каде што се наоѓаат големите градови и со тоа богатото население) и западна Кина (каде што се наоѓа сиромашното население кое е експлоатирано до бескрај).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom