Километража за велосипед

Член од
2 февруари 2022
Мислења
14
Поени од реакции
4
ЗДраво форумџии :) Ке ве молам за мислење. Сакам да купам километража за велосипедот , разгледував тука на сајтот од outdoor има добра Sigma километража, еве линк. https://outdoor.mk/index.php?route=product/product&manufacturer_id=44&product_id=1619 Е сега според карактеристиките и описот километражата ми делува како да е за Монт бајк (МТБ) . Дали има врска тоа, или сеедно дали за МТБ, дали за роад бајк исти се? Има ли разлика или ... ? Ве молам за помош
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
5.880
Поени од реакции
4.575
ЗДраво форумџии :) Ке ве молам за мислење. Сакам да купам километража за велосипедот , разгледував тука на сајтот од outdoor има добра Sigma километража, еве линк. https://outdoor.mk/index.php?route=product/product&manufacturer_id=44&product_id=1619 Е сега според карактеристиките и описот километражата ми делува како да е за Монт бајк (МТБ) . Дали има врска тоа, или сеедно дали за МТБ, дали за роад бајк исти се? Има ли разлика или ... ? Ве молам за помош
Знаеш дека на телефонот ја имаш истата функција за кои ќе фрлиш 100 еврича.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
5.880
Поени од реакции
4.575
Во тој случај треба да го ставам телефонот на воланот од велосипедот, не е практично така, и во тој случај секако ке треба да потрошам пари, за држач на телефон или сл. Затоа барам километража. Затоа ве молам одговерете ми конкретно на моето прашање
Има држачи за телефон кои се местат на исто место каде ќе ја ставиш километражата држачот ќе е поефтин од километражата.
 
Член од
2 февруари 2022
Мислења
14
Поени од реакции
4
Има држачи за телефон кои се местат на исто место каде ќе ја ставиш километражата држачот ќе е поефтин од километражата.
Во тој случај треба да го ставам телефонот на воланот од велосипедот, не е практично така, и во тој случај секако ке треба да потрошам пари, за држач на телефон или сл. Затоа барам километража. А ми треба километража како и да е, пример ке возам доколку сакам да нападнам некој сегмент , и ке мора километража да има, сепак е инструмент практичен за мерење на време, просечна брзина и сл. Затоа ве молам одговерете ми конкретно на моето прашање.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
5.880
Поени од реакции
4.575
Во тој случај треба да го ставам телефонот на воланот од велосипедот, не е практично така, и во тој случај секако ке треба да потрошам пари, за држач на телефон или сл. Затоа барам километража. А ми треба километража како и да е, пример ке возам доколку сакам да нападнам некој сегмент , и ке мора километража да има, сепак е инструмент практичен за мерење на време, просечна брзина и сл. Затоа ве молам одговерете ми конкретно на моето прашање.
Истот го имаш и на телефон и калории ќе ти мери и надморска висина али купи си километража твои пари трошиш.
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
91
Поени од реакции
44
Во тој случај треба да го ставам телефонот на воланот од велосипедот, не е практично така, и во тој случај секако ке треба да потрошам пари, за држач на телефон или сл. Затоа барам километража. А ми треба километража како и да е, пример ке возам доколку сакам да нападнам некој сегмент , и ке мора километража да има, сепак е инструмент практичен за мерење на време, просечна брзина и сл. Затоа ве молам одговерете ми конкретно на моето прашање.
Мене искрено не ми се допаѓа, ова e постар модел на Sigma и не ми допаѓа изгледот на дисплејот (не знам колку параметри покажува наеднаш).
Многу подобро ми изгледа дисплејот на https://outdoor.mk/index.php?route=product/product&path=119&product_id=2603
Најбитно да внимаваш дисплејот да може да се подесува да ти ги покажува работите ти што сакаш да ги гледаш и да има добра видливост!
Инаку ако сакаш да бркаш live segments со Strava premium, со овие нема да можеш!
Најефтина опција за live segmentsе мислам е Garmin edge 130!
Еве ти листа кои подржуваат live segments
Иначе ако не ти се брза на Алиeкспрес имаш солидни GPS километражи за 2-3 пати помала цена од Sigmava,
нормално без Strava live segments!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom