Кајл Ритенхаус

Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.239
Поени од реакции
7.182
Метхедс и реднекс имаат повеќе свршувано на сликава него цела Америка на Порнхаб... Мислам дека да стават вакво видео на Порнхаб ќе им падне страната и утредента Такер Карлсон ќе има сегмент 'It's perfectly OK to 'came' and definitely not gay, that's called patriotism'
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.270
Поени од реакции
4.092
Не, ти посочувам едноставна логика. Дека тоа што ти сметаш дека треба да е приватна работа не ја делат и 7 ипол милијарди други луѓе на планетава, вклучувајќи го и твојот коментар околу религиозното убедување, кое исто така е нечиј избор дали ќе биде приватна ствар или на фул дисплеј (носење на крст, или икона Богородица у џеб и сл., на интернет многумина ставаат крст емоџи до својот никнејм).

Инаку никад не сум работел за NGOќс нема да почнам од утре. Тоа што ти си правиш колективни заклучоци за одредени групи луѓе место да ги просудуваш на индивидуална основа со повеќе од мрзливо површно познавање на одредена тема/личност, е textbook дефиниција за идиот, затоа и си наречен идиот. Не пошо преставуеш некоја група. Има луѓе на форумов со кои имаме диаметрално различни ставови и по прашање политичка/идеолошка матрица, и по однос на LGBT ствари, ама никогаш нема да речам дека се идиоти, затоа што вложуваат некој напор во аргументирање, во најмала рака по некој google search плус за да не звучи како ајван кога дискутира на некоја тема. Ти брат, си како паднат од Марс. И баш те брига. But that's the funny part.
Твоето е пуно со заблуда. Некој што тропа заблуди дека седум милијадри луѓе смеетат дека се гордее за педерство, некој што смета дека проведањето во јавност е ок едноставно НЕ ВРЕДИ ДА МУ СЕ ДАВААТ АРГУМЕНТИ. Проектираш и даваш навреди за да ги валидизираш твоите настрани тези, и обидуваш на вина и на морал да извлеш во право.
Проблемот е со тебе е баш ШТО ТО ТЕ БРИГА!
Тоа е дефиниција на woke и на virtue singaling.
Мене? Одбивам да валидизирам и најмал аспект од сите нивни псеудо-религиозни и религиозни убедувања. Нема на крајот на денот да бидат ништо друго од кретени што бараат внимание. Исто и антифа, исто и исламофилите, исто и сите други. И тоа е тоа. Не им давам значење.
Ти? Ти практично проповедаш и браниш една најмала индивидуа? Зошто? оти критикувала антифа и трпела закани наводно.
Голем кур. Не одвраќа од делот со тоа малото знаменце постирано на ебано твитер. Се за заедницата.
И да ти кажам уште-заедницата ја прават индивидуи што имаат НЗД. Се после тоа екстра не е битно.
Ако покажуваш прсти кон идиоти, глеј си ја својата заедница и себеси пошто толку те здобригало.Ако не си лицемер т.е. што е уште полошо.

 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
5.636
Поени од реакции
31.818
Метхедс и реднекс имаат повеќе свршувано на сликава него цела Америка на Порнхаб... Мислам дека да стават вакво видео на Порнхаб ќе им падне страната и утредента Такер Карлсон ќе има сегмент 'It's perfectly OK to 'came' and definitely not gay, that's called patriotism'
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
5.636
Поени од реакции
31.818
Да, затоа што е исто неправедно да те судат на 18 години и да ти стои доживотна казна над главата, и инагурација на Американски претседател.

Какви само апокалиптични сценарија се смислуваа тогаш, небаре крајот на светот го искусиле, исто како и твоето измислено сценарио со Такер Карлсон и видеото на Порнхуб.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.861
Какви само апокалиптични сценарија се смислуваа тогаш
Што испадна ништо со тоа какви снегулки беа големите мажишта и патриотишта по изборот и инагурацијата на сегашниов претседател, какви сценарија пак тие смислуваа и сеуште смислуваат, да не редам колку пати требаше досега Трамп да биде вратен на функција според нивните предвидувања.

Така да ако 2016 некои имале нервен слом заради изборот на Трамп, други во 2020 имаа трајни психички нарушувања заради поразот на Трамп.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.510
Поени од реакции
7.359

Three white men were found guilty Wednesday of felony murder in the shooting death of Ahmaud Arbery, a Black man who was running in their neighborhood when they confronted him last year.

The nearly all-white jury convicted Travis McMichael of malice murder, felony murder, aggravated assault, false imprisonment and criminal attempt to commit a felony.

Ете ја разликата, овие се убијци, ја бркале жртвата.
Кајл бегал и пукал само во самоодбрана кога не можел да избегне напад што го загрозувал неговиот живот.
 
Член од
25 август 2009
Мислења
2.077
Поени од реакции
1.243
Требаше да го здрават копукот глуп у затвор, што кур бара со полуавтоматска пушка на контрапротест? Лигле смрдливо, не знам како доби ослободителна...
Што кур бркаат вооружен копук со полуавтоматска пушка на протест?
 
Член од
30 јули 2019
Мислења
7
Поени од реакции
9
Тие шо го нападнаа со скирол и ќеси од Тинекс ги застрела и ги уби, тој што го „нападнал и сакал да го убие“ го застрелал у рака xD Браво Кајл xD ти си наш херој xD Free Kyle!

Дошол од нигде никаде, 17 годишен мрсул, очигледен white power нацист, ќе бранел бизниси...
Нема докази дека Кајл е нацист и расист. Сите факти и докази беа на негова страна.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Член од
30 јули 2019
Мислења
7
Поени од реакции
9
Си има ама за жал ти не ги разбираш, политичка одлука е, републиканците преовладуваат кај што го судеа, ама ќе го јаде смрдливата пичка со насолзени очи.
Тројца смрдливци веќе го јадеа, едниот педофил, другиот семеен насилник тие заслужено отидоа два метри под земја, а третиот што беше ранец бил крадец.

Сите твои тврдења дека поротата и судијата биле пристрасни се чисто тропање глупости, нема ниеден доказ.

Судот одлучува врз основа на закон и доказите што се според законот прифатливи (admissible) и се утврдуваат фактите, притисокот на јавноста никогаш не смее да биде над фактите и доказите.

Обвинителот се изгуби, почна да тресе зелени. Студент по право да беше на негово место барем немаше да се посрамоти. На такви факти и докази, со обвинител глуп ко тенеќе, ниеден судија и ниедна порота нема да осуди.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.983
,со обвинител глуп ко тенеќе, ниеден судија и ниедна порота нема да осуди.
Што имате сите против @teneke ? :unsure:

Правдата не може да се земе во свои раце. Кај нас сега има обвинение за 3 нарачани убиства. Секако дека се сочувствувам со тој родител, и веројатно и јас исто би постапил, ама од аспект на правната држава, системот на казни ја предвидува затворската казна која е компензација за стореното кривично дело. И да, 5 год минимална за убиство е мала. Талионот е остаток од епоха од историските хроники. До каде ќе се оди? Одмазда по одмазда.

Тука зборуваме за правото на самоодбрана. Поротата беше јасна и праведна. Немаше преседан. Сите снимки и скоро сите сведоци беа јасни. Обвинителот се посрамоти и од аспект на изјавите околу правата на обвинетиот кои се загарантирани со Уставот на САД, потоа со доказниот материјал, презентирање на истиот, вкрстеното испитување...
обвиниението му се урна преку ноќ, а на своја страна го имаше популарното мнение и скоро сите медиуми кои подоцна или се вадеа или имаа кринџ моменти.

Детето имаше добро спремен тим, тим кој од самиот старт се соочуваше со доста притисоци. Добро подготвена одбрана и одлични аргументи кон клучните тези на обвинението. Поротата, по мое мислење, беше во право што го ослободи од вина по сите 5 точки.

Селф плежр се сите тие испади на БЛМ и Антифа терористите. :love:

За другите случувања по овој настан, треба една Генерална тема затоа што ова не се терористички напади. Секој предлог за наслов на тема е добредојден.
 
Член од
30 јули 2019
Мислења
7
Поени од реакции
9
Што имате сите против @teneke ? :unsure:

Правдата не може да се земе во свои раце. Кај нас сега има обвинение за 3 нарачани убиства. Секако дека се сочувствувам со тој родител, и веројатно и јас исто би постапил, ама од аспект на правната држава, системот на казни ја предвидува затворската казна која е компензација за стореното кривично дело. И да, 5 год минимална за убиство е мала. Талионот е остаток од епоха од историските хроники. До каде ќе се оди? Одмазда по одмазда.

Тука зборуваме за правото на самоодбрана. Поротата беше јасна и праведна. Немаше преседан. Сите снимки и скоро сите сведоци беа јасни. Обвинителот се посрамоти и од аспект на изјавите околу правата на обвинетиот кои се загарантирани со Уставот на САД, потоа со доказниот материјал, презентирање на истиот, вкрстеното испитување...
обвиниението му се урна преку ноќ, а на своја страна го имаше популарното мнение и скоро сите медиуми кои подоцна или се вадеа или имаа кринџ моменти.

Детето имаше добро спремен тим, тим кој од самиот старт се соочуваше со доста притисоци. Добро подготвена одбрана и одлични аргументи кон клучните тези на обвинението. Поротата, по мое мислење, беше во право што го ослободи од вина по сите 5 точки.

Селф плежр се сите тие испади на БЛМ и Антифа терористите. :love:

За другите случувања по овој настан, треба една Генерална тема затоа што ова не се терористички напади. Секој предлог за наслов на тема е добредојден.
Така е. Како што кажав, јавното мислење не може и не смее да биде над фактите, доказите и законот.

Судиите и поротниците не се безгрешни, ама во случајот на Кајл Ритенхаус и судијата и поротата беа 100% во право.

А обвинителот се посрамоти за сите пари, мислеше дека судијата ќе игра како што он ќе свири а медиумите ќе вршат притисок. Е па нема, дури би рекол дека судијата премногу го толерираше ама и на тоа иде крај.

Кајл е слободен што е најважно, а правото на самоодбрана не е загрозено (барем сеуште не).

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom