Кајганџиско дарување крв

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Ако некој има потреба за крв - крвна група B+ тука сум
 
B

Black Guard

Гостин
Абе килажа е важна ако си над 56-58 можеш да даваш,кај нас и на 52 кг им земаа.

Шкорпион ти немаш право да даруваш крв затоиа не се мешај;)
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
па јас имам 180цм, а иам 70 кг
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Абе килажа е важна ако си над 56-58 можеш да даваш,кај нас и на 52 кг им земаа.

Шкорпион ти немаш право да даруваш крв затоиа не се мешај;)
Смеам, зошто не смеам? :ROFLMAO:
 
B

Black Guard

Гостин
Твоја етичка должност е да недаваш бидејќи таков си е законот и да бидеме реални можноста за инфекции е поголема,ако е првпат треба да има анкета официјална каде има прашање дали сте имале однос со ист пол-ако лажеш тоа не е добро.

Лажењето кога се работи за здравје,живот и смрт е многу опасно и одговорно за општо добро Back off ако ги цениш туѓите животи на кои им треба крв а твојата има потенцијал да го загрози дополнително.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Твоја етичка должност е да недаваш бидејќи таков си е законот и да бидеме реални можноста за инфекции е поголема,ако е првпат треба да има анкета официјална каде има прашање дали сте имале однос со ист пол-ако лажеш тоа не е добро.

Лажењето кога се работи за здравје,живот и смрт е многу опасно и одговорно за општо добро Back off ако ги цениш туѓите животи на кои им треба крв а твојата има потенцијал да го загрози дополнително.
Не мора анкета. Јас доволно е што ќе подлегнам на ХИВ/СИДА тестирање за потврда дека можам да дарувам крв. А сум тестиран, негативен сум :).
 
B

Black Guard

Гостин
Јок има анкета-не е само хив,има Х флора и фауна;) во геј крв и во онаа на стрејт-то е факт.

Ти не си Eligible за дарување крв,батали.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Јок има анкета-не е само хив,има Х флора и фауна;) во геј крв и во онаа на стрејт-то е факт.

Ти не си Eligible за дарување крв,батали.
А по што знаеш? Имаш ренгенски очи?
 
B

Black Guard

Гостин
Немам Х-реј очи, јас само ти посочив на етиката и ризиците а не ти бранам да дадеш крв-дај ако сакаш ама знај дека Лажеш за да го сториш тоа.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Јок има анкета-не е само хив,има Х флора и фауна;) во геј крв и во онаа на стрејт-то е факт.

Ти не си Eligible за дарување крв,батали.
Жити Елвис каква флора и фауна, не лупај. Хомосексуалците се сметаат како ризична група за хепатит, ХИВ и СПБ и тоа по некои идеи од пред 50 години. Доколку е давателот на крв негативен за тие болести нема пречка да донира. Тоа што е присилен да лаже за да донира од некои застарени норми и предрасуди не треба да го спречи да донира, секако, ако е здрав. Секоја донација на крв, плазма и тромбоцити е бесценета.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom