[Кајгана готвач] Натпревар за оваа недела: Смути

Член од
14 октомври 2013
Мислења
75
Поени од реакции
104
Зошто, на неговиот ли ти заличи? :)
Која подла провокација, па ја за брак се чувам!!!

Сакам да те психоанализирам по методот на големиот гледач Дуле од Велес, како би осознала од каде поривот да постираш сублиминални дикови, кои младите девојки можат да ги наведат на секакви лудории.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
не е завршено уште? сега варам шпагети па ќе ги сликам и јас за прв пат да учествувам во натпреварот.





не се држев до рецептот многу, ставив салама место сланина и не ствив прмезан. И при подготовката ставив кечап, затоа се вака црвенкасти.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Која подла провокација, па ја за брак се чувам!!!

Сакам да те психоанализирам по методот на големиот гледач Дуле од Велес, како би осознала од каде поривот да постираш сублиминални дикови, кои младите девојки можат да ги наведат на секакви лудории.
Гледам позната ти е методата на Дуле. Престани да се дружиш со чоекот, лошо ти влијае на психа, гледаш ли какви лудории ти се гледаат, таму каде што ги нема. Не чини тоа млада девојко, ич не чини. Ако веќе толку дошла работата зорт за аман, обрати се кај GhostLeader, момакот очајно те бара низ сите теми, со пола форум се стаи на ратна нога, само за да те најде. Прав витез, баш како за тебе, нели? :)
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Веќе кога масовно цело село става слики, морам и јас.
Моиве се вегетаријанска верзија на шпагети карбонара, без сланина, само со сирење и јајце и „гарнир“ од домашно кисело млеко :D.

Е сега фактот што ги приготвував во три и пол сабајле, после пијана вечер од излегување, ме прави апсолутен победник, пошто верувам дека секој од вас ги приготвил шпагетите на трезно. :pipi:
Битно е дека не ги загорев... И беа многу, многу вкусни.
Или јас бев премногу алкохолизирана, за да ја проценам вистинската вредност на вкусот...:cautious:


Како и да е, си го наполнив мешето пред спиење и среќна, задоволна и сита си нанкав.
На здравје!
2013-11-23-0666.jpg
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Натпреварот за оваа недела е завршен. Сега ќе отвориме тема за гласање. Циге мислам дека треба да стави рецепт за оваа недела, па го молам да се произнесе.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
@cige; јави се на рецепција вечерва, зошто времето изминува. Утре сабајле ќе ставиме рецепт по службена должност.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
немора да го чекате толку, требаше денес сабајле да биде поставено, касно е утре.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Добро друже директоре. Ќе продолжиме еден ден готвење, ништо страшно.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Циге го нема оваа недела ќе готвиме Помфрит.



Постапката верувам сите ја знаете, ви требаат компири кои ќе ги измиете, излупите, исечете по желба и ќе ги ставите во врел зејтин да се испржат. Може да додадете сирење, кечап и мајонез, може и ништо да не додавате.

Зима е време е за вишок калории!!!

@iluminus; смени наслов.
 
C

cige

Гостин
@leandra ако не каснам многу, еве и насловот сеуште не е сменет, од мене предлог нека биде лазањи, ако имало до сега лазањи нека биде Цезар салата, ако имало и Цезар салата нека биде Солена торта.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
@leandra ако не каснам многу, еве и насловот сеуште не е сменет, од мене предлог нека биде лазањи, ако имало до сега лазањи нека биде Цезар салата, ако имало и Цезар салата нека биде Солена торта.
Лазањи имаше, цезар салата немаше. Ајде помфритот нека остане за некој следен пат, напиши рецепт за Цезар и постирај го да не ти го земаме редот :)
 
C

cige

Гостин
РЕЦЕПТ ЗА ОВАА НЕДЕЛА ЦЕЗАР САЛАТА

80 грама Зелена салат
100 грама Мајонез
60 грама Пилешко
1 кришка леб
20 грама Краставица
30 грама Домат
30 грама Блага павлака
20 милилитри Brandy
Црн пипер
зачин
Магдонос
Оцет
Маслиново масло

Исецкајте ја зелената салата и сервирајте во длабока чинија. Пилешкото филе исечете го на коцки и ставете во тава со загреано масло да се пржи. Потоа се промешува, па се зачинува со вегета и црн пипер. Кога ќе се пропржи пилешкото, извадете го на чинија и го оставете да се олади.
Лебот го исецкајте го на коцки и него го стваете го во тавата каде што се пржеше пилешкото, за да се пропржи. Промешајте и веднаш штом ќе се пропржат коцките леб извадетеги на чинија и оставете да се оладат. Краставицата и доматот исецкани на коцки ставете ги во садот. Во садот додадете го испрженото пилешко на коцки и испржените коцки леб. Состојќите ги промешувате и додадете ги врз зелената салата.
Мајонезот го ставете го во подлабок сад. Во садот ги додадете го оцетот, благата павлака и коњакот. Зачинете со црн пипер, исечкан магдонос и убаво промешајте за состојките да се изедначат. Со сосот прелијте ја салатата. На крајот декорирајте со малку исечкан магдонос.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom