[Кајгана готвач] Натпревар за оваа недела: Смути

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
О по по по по :aplauz:
Да си здрав и жив. Ево како треба.. а не да и закачи чечкалици на рибата кај шо пишува Фиш Рестаурант :D

Пеџа е апсолутен победник во натпреваров, ич не се мачете со анкети... ;)
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Јас сум на пец на риба моментално ама слабо :) да се вратам дома ќе пријавам некоја слика од предходен улов и жив и зготвен, повеќето мислам дека не сте имале прилика да пробате штука, едно од поценетите меса од слатководна риба меѓу шефовите заедно со смуѓот.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Јас сум на пец на риба моментално ама слабо :) да се вратам дома ќе пријавам некоја слика од предходен улов и жив и зготвен, повеќето мислам дека не сте имале прилика да пробате штука, едно од поценетите меса од слатководна риба меѓу шефовите заедно со смуѓот.
Шефовите претпочитаат порципни рибки,бранцин,орада,пастрмка...итд.Додека смуѓот и штуката се рибки,кој треба да ги исфилираш,па да ги послужиш.А за да ти искочи од еден смуѓ барем 4-5 порции,треба да е над 1.200 што е многу ретко.Затоа ги избегаваат. Нема мнпгу ќар у тое риби )))) Не дека не се убави.
Има смуѓ во Македонија?
Се согласувам дека смуѓот е многу потцената риба,но ја конкретно ,а обожавам.
А луѓе не ги сакаат,затоа што се специфични на мирис.
Предатори се и двете риби,и јадат се и сешто.Затоа,смуѓот е смрдлив ))))
Плус смуѓот само за пржење,печка го суши ептен.
А штуката е најкостлива риба од сите!
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
@chef_cook Има смуѓ на велешко.. Штуката ја избегаваат заради Y bones, ама се имам префекционирано за филетирање и дерење :) вкусот воопшто не и е смрдлив, дури не ни потсеќа на риба и самата риба има специфичен мирис како на некој тревки мириса кога ја носам дома.. Еве некоја слика набрзина ја имам низ секакви изданија ама немам веќе батерија да барам низ слики
Филети од штука:
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
@chef_cook Има смуѓ на велешко.. Штуката ја избегаваат заради Y bones, ама се имам префекционирано за филетирање и дерење :) вкусот воопшто не и е смрдлив, дури не ни потсеќа на риба и самата риба има специфичен мирис како на некој тревки мириса кога ја носам дома.. Еве некоја слика набрзина ја имам низ секакви изданија ама немам веќе батерија да барам низ слики
Филети од штука:
смуѓот е смрдлив,он мртва риба ,гомна,се јаде ))) а штуката е убава,само не секогаш се фаќаат големи парчиња
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
EYFBfjsWkAENgtY.jpeg


Салмон на путер, сос од морков, ѓумбир и млад кромид, со брокули, карфиол, тиквички, аспарагус, млад кромид на путер (се изморив) и песто од пекорино и копар

смотано изгледа сосот затоа што нели земав да правам сосови кога нема струја, па се ми е на рака правено.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
@chef_cook Има смуѓ на велешко.. Штуката ја избегаваат заради Y bones, ама се имам префекционирано за филетирање и дерење :) вкусот воопшто не и е смрдлив, дури не ни потсеќа на риба и самата риба има специфичен мирис како на некој тревки мириса кога ја носам дома.. Еве некоја слика набрзина ја имам низ секакви изданија ама немам веќе батерија да барам низ слики
Филети од штука:
,,,zhiti shtukata kade ja izvadi i na shto,,,ruzhno pache,kashikara ili,,,:bravobe:(y)
,,,ok duri s ga ja vidov kashikarata,,,
 
Последно уредено:

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.417
Во конкуренција на @Torchyrus битно е само да се учествува :D
Светото тројство, лосос, печен компир и брокула салата со лук.
IMG_20200715_192640.jpg

Пс @chef_cook дали се става лимонот пред или после печење на рибата? Јас стално ја маринирам со лимон пред, сеа маж ми се запнал дека подобро било после (демек во железна тава не се препорачувало киселина, во алуминиумски фолии исто бла бла). Ама мене ми нема смисла лимонот да е после, тоа само едно парче што се става од после е за шмек.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Јас стално ја маринирам со лимон пред, сеа маж ми се запнал дека подобро било после (демек во железна тава не се препорачувало киселина, во алуминиумски фолии исто бла бла).
И јас стално ја маринирам пред )))) Послем готвење може да ја нурнеш 1 мин во маслиново масло,или да ја премачкаш со омекнат путер.(особено лосос) Некад коа ќе има фрка на кујна па нема време доволно да се замаринира пред,ја ставам у маринада и послем )))))
Мојата филозофија у кујна е,дека нема правила))))како ви се свиѓа повеќе така е правилно ))))))
Јас увек користам течни маринади,за се ))) ако ве интересира можам да ви напишам.
демек во железна тава не се препорачувало киселина, во алуминиумски фолии исто бла бла
врска нема,нема гајле,само у фрижидер не ставај фолија,многу енергија ждере ))))))
Ја на кујна неам ни еден капак,се со фолија работам.
Доволна е да запомниш дека брилијантната страна повеќе држи топло/ладно т.е принцип термос,а матовата страна побрзо впитува ))))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom