[Кајгана готвач] Натпревар за оваа недела: Смути

Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
Прегледај го приврзокот 259111
Дорадо,со пире од цвекло,мини морков,рататуј од зеленчук,пате од маслинки и капари,под холандски сос ))))
Сè е совршено, но зошто го стави ова цвекло??????
Па сам знаеш дека не е добра комбинациja риба и црвено цвекло..:(
Дорадото го обожавам со sause Bercy...
 
Последно уредено:

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Сè е совршено, но зошто го стави ова цвекло??????
Па сам знаеш дека не е добра комбинациja риба и црвено цвекло..:(
Дорадото го обожавам со sause Bercy...
Затоа што обожавам цвекло,а башка и
врска неам дека не идат у комбинација,прв пат слушам.
А и да е така,гајле ми е,битно мене ми се свиѓа )))))
Ок,холандез и берси се сродни,маслени сосови,т.е берси е апгрејдуван холандез ))))
Јас предпочитам се свежо и ала-минут приготвено,а берси за у фајн дајнинг или мишелин стар,е pain in the ass..за готвење)))))
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
Затоа што обожавам цвекло,а башка и
врска неам дека не идат у комбинација,прв пат слушам.
А и да е така,гајле ми е,битно мене ми се свиѓа )))))
Ок,холандез и берси се сродни,маслени сосови,т.е берси е апгрејдуван холандез ))))
Јас предпочитам се свежо и ала-минут приготвено,а берси за у фајн дајнинг или мишелин стар,е pain in the ass..за готвење)))))
На вкус и цвет товариштеј нет .. :)
Ако обожаваш цвекло то е веке друга работа ...
Имам другар кој умира да јаде печено свинско месо со кисела зелка и Roquefort:D
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
На вкус и цвет товариштеј нет .. :)
Ако обожаваш цвекло то е веке друга работа ...
Имам другар кој умира да јаде печено свинско месо со кисела зелка и Roquefort:D
Молодец! Па да печено свинско,со кисело иде у комбинација,особено со кисела зелка.Јас така пред две години на свадба скоро цело прасе така мавнав.
Рокфорт со чоколадо,или со компот от круши,иде многу јако!
 
T

Torchyrus

Гостин
@Torchyrus рушиш рекорди, честито. :D Што ќе готвиме следно? :D
Нареднава недела имам за план да правам pulled pork, полнети пиперки и пица.
Кога веќе имавме бургер, мислам дека на ред е пицата, според мене едно од најпопуларните јадења и секој може да ја направи.
Треба да има барем дупло пријавени од последниот натпревар за пица...
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.435
Поени од реакции
19.645
Пршута и капри,тесто сам си га меси а и кечап га праи според јутуб рецепт,само га проба,прејак беше ама ја никад у живот не сам едеја пицу сс кечап и сусам, најголемо злосторстфо е тој!

IMG_20200531_165059.jpg

IMG_20200531_164949.jpg

IMG_20200531_162543.jpg
 
T

Torchyrus

Гостин
Пршута и капри,тесто сам си га меси а и кечап га праи според јутуб рецепт,само га проба,прејак беше ама ја никад у живот не сам едеја пицу сс кечап и сусам, најголемо злосторстфо е тој!

Прегледај го приврзокот 259329

Прегледај го приврзокот 259330

Прегледај го приврзокот 259331
Зошто сметаш дека сусам е злосторство?
Се одредува ли некако тоа за пица?
Ако немаш пробано не може да знаеш...
Не зборам за кило сусам врз цела пица, нормална мала количина само од краевите според мене е одлично!
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.435
Поени од реакции
19.645
Зошто сметаш дека сусам е злосторство?
Се одредува ли некако тоа за пица?
Ако немаш пробано не може да знаеш...
Не зборам за кило сусам врз цела пица, нормална мала количина само од краевите според мене е одлично!
Ке напрау пицу сс сусам по краеви, ја ке си га изеду круг сс зајре а на тебе ке ти га дам тј обруч сс сусам,купи си јогурт, исто како геврече ке си га едеш.

Според тебе одллично,според мене балканско помодарско срање.

Иам пробано, резултат... срање!
 
T

Torchyrus

Гостин
Ке напрау пицу сс сусам по краеви, ја ке си га изеду круг сс зајре а на тебе ке ти га дам тј обруч сс сусам,купи си јогурт, исто како геврече ке си га едеш.

Според тебе одллично,според мене балканско помодарско срање.

Иам пробано, резултат... срање!
Со задоволство :love:
Разликата е во тоа што имам пробано пици и со сусам и без, океј ми се и двата начина ако се добри спремени.
Ти пишуваш дека немаш јадено со сусам затоа што си со предрасуда дека тоа е нешто балканско и помодорско и треба да е лошо.
Одлучи се дали имаш пробано, јадено или видено...Ако си пробал како што додаде одпосле во мислењето, во првото немаше да пишиш дека во живот не си јадел туку дека си пробал и дека е срање.
За вкусовите нели, не се дискутира...ама ти на некој начин индиректно ги вреѓаш/осудуваш тие што јадат пица со сусам
Ама шо знаеме ние селјаци од Пехчево...
 
T

Torchyrus

Гостин
Хавајска пица, со ананас се важи? Ставете лајк на постов ако да, чисто да опипам ситуација дали ќе имам гласови или да го исфрлам ананасот :D :D :D
Ако има правило со кое се одредува со што треба да биде пицата тогаш да.
Според мене тоа е лошо, немам ни пробано за да знам, ама ако се водам по принципот на парва треба да кажам дека е злосторство...
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.435
Поени од реакции
19.645
Со задоволство :love:
Разликата е во тоа што имам пробано пици и со сусам и без, океј ми се и двата начина ако се добри спремени.
Ти пишуваш дека немаш јадено со сусам затоа што си со предрасуда дека тоа е нешто балканско и помодорско и треба да е лошо.
Одлучи се дали имаш пробано, јадено или видено...Ако си пробал како што додаде одпосле во мислењето, во првото немаше да пишиш дека во живот не си јадел туку дека си пробал и дека е срање.
Ама шо знаеме ние селјаци од Пехчево...
Ти си од Пехчево? :vozbud:
Најс ту мит ју, коначно да виду дека некој тамо живи,искрено.Мислеше дека можда не постои,само за избори не л'жеф и за брзу географију.

Не шала на страну не се карај :icon_mrgr: Мноо птаиш скаре, намали сс скараџиски приступ.Ја даде мое мислење.
Да одпосле додаде дека иам пробано, резултат... срање.
Неам предрасуде,а и намере да се замеравам сс некога за факинг сусам.
Остани поздравен и добар апетит!
:cool:

А за балкански менталитет у смислу да ги искфаримо некои западњачки едења,најчесто од италијанску кујну.
Ваљда само на Балкан се едеф још макароне сс кечап и сирење,пица сс сусам и слично, а симит? хаха
 
T

Torchyrus

Гостин
Ако ништо друго и скараџија од Пехчево има право да даде свое мислење.
Намали со wannabecool пристапот :love:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom