[Кајгана готвач] Натпревар за оваа недела: Смути

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
И дома ја неќат, мене на скара ( то следваше после сликава) ми е доста добра.
За македонски вкус,само,пушена или на скара.
Пушена е страшно добра!
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
,,,liiiij SK konkurencija,,, :icon_mrgr:
Само заради тебе сум направил лосос денес.
Мислев да правам Sea Bream (незнам на мк како се вика), ама кога го видов лососот кај тебе, немаше двоумење.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Освен да отворам туна конзерва, па да ја сликам, немам со што да учествувам за риба. Имав некои постари фотографии, крап во тава со зеленчук, ама не можам да ги најдам.

Но, пребарувајќи, ја најдов фотографијава, па се потсетив на смрдеата на шведскиот деликатес на смрдена харинга, Surströmming. Кај што стоев да сликам беше неподносливо, штракнав и избегав. Се разбира не го пробав сендвичот. :)
20190817_172558.jpg
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Освен да отворам туна конзерва, па да ја сликам, немам со што да учествувам за риба. Имав некои постари фотографии, крап во тава со зеленчук, ама не можам да ги најдам.

Но, пребарувајќи, ја најдов фотографијава, па се потсетив на смрдеата на шведскиот деликатес на смрдена харинга, Surströmming. Кај што стоев да сликам беше неподносливо, штракнав и избегав. Се разбира не го пробав сендвичот. :)
Прегледај го приврзокот 258706
Незнам која е разликата (ако воопшто има) помеѓу холандскиот и шведскиот herring ама мене баш ми се допадна во Амстердам како стрит фуд опција.
По 2-3 јадев од сабајле за доручек.
Гледам по сликава, на ист начин се служи...со кисели краставички и кромид...а и исто изгледаат.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Незнам која е разликата (ако воопшто има) помеѓу холандскиот и шведскиот herring ама мене баш ми се допадна во Амстердам како стрит фуд опција.
По 2-3 јадев од сабајле за доручек.
Гледам по сликава, на ист начин се служи...со кисели краставички и кромид...а и исто изгледаат.
По две-три за доручек? И каков е вкусот? Дека мирисот веќе го знам :D
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
По две-три за доручек? И каков е вкусот? Дека мирисот веќе го знам :D
Незнам дали се работи за истата риба.
Од тоа што го видов на видеа за Surstromming е дека премногу мириса.
Herring-от во Амстердам воопшто не мирисаше гадно. Нормален морски мирис. Вкусот беше како ептен меко пилешко, мислиш преварено со саати.
Со оглед на количината на кисели краставички и кромид која ја добиваш, го балансира доста вкусот да неможеш да осетиш дека јадеш жива риба.
Прилично се мали сендвичите во Амстердам, па затоа по 2-3. Плус гледам швеѓаниве го служат на некој си крекери, додека холанѓаните користат меко лепче, како оние за хот-дог.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Од тоа што го видов на видеа за Surstromming е дека премногу мириса.
Herring-от во Амстердам воопшто не мирисаше гадно. Нормален морски мирис.
Може не е отстоена рибата, па затоа мириса нормално? Оваа (како што пишува на интернет) ја оставаат два-три месеца да скапува, контролирано, се разбира, и не мириса, смрди на скапано месо :D
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Може не е отстоена рибата, па затоа мириса нормално? Оваа (како што пишува на интернет) ја оставаат два-три месеца да скапува, контролирано, се разбира, и не мириса, смрди на скапано месо :D
Солењето на пролетна балтиска харинга е многу популарно и традиционачно кај скандинавците,балтијците,пољаците и русите.
Но само на Шведите им смрди харингата.))))
Surstromming или сјуштремимн,има интересна историја.Во време на Густав Шведски,бил недостаток на сол,и засолиле харинга со помало количество на сол,и она место да се засаламури она почнала да ферментира.
Пошто биле воени времиња,чинам со Прусија он војувал,во недостаток на храна,ја јаделе таква. И така станала многу популарна.
Купечкава е ок,не смрди толку,во однос на таа домашната што сами ја солат.Е тоа е смрдеа,веѓи да ти паднат.
Но вкусна е,особено smorrebrod со horseradish,i surstromming )))
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.280
Освен да отворам туна конзерва, па да ја сликам, немам со што да учествувам за риба. Имав некои постари фотографии, крап во тава со зеленчук, ама не можам да ги најдам.

Но, пребарувајќи, ја најдов фотографијава, па се потсетив на смрдеата на шведскиот деликатес на смрдена харинга, Surströmming. Кај што стоев да сликам беше неподносливо, штракнав и избегав. Се разбира не го пробав сендвичот. :)
Прегледај го приврзокот 258706
,,,vo Norveshka , gradcheto Hammerfest iskluchiva dejnost ribarstvo i prerabotka na riba , dodeka ne se naviknesh na smrdeata abe pola zheludec i site creva ima da gi povratish,,,
,,,inaku se naodja na pat kon Nord Kap,,,
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
,,,vo Norveshka , gradcheto Hammerfest iskluchiva dejnost ribarstvo i prerabotka na riba , dodeka ne se naviknesh na smrdeata abe pola zheludec i site creva ima da gi povratish,,,
,,,inaku se naodja na pat kon Nord Kap,,,
Фарски острови,иста прича.
Они се најголем извозник на salmon и salmon-trout у Европа.
Само водата им е без вкус на лосос...
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.388
Незнам која е разликата (ако воопшто има) помеѓу холандскиот и шведскиот herring ама мене баш ми се допадна во Амстердам како стрит фуд опција.
По 2-3 јадев од сабајле за доручек.
Гледам по сликава, на ист начин се служи...со кисели краставички и кромид...а и исто изгледаат.
Разликата е во тоа што шведската риба е скапана. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom