Карцином/Канцер/Рак

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
@tdejan Лесна му земја. Колку години имаше?
Кај помлади луѓе (условно нели) заради побрзиот метаболизам и потешко е да се третира затоа што прогресијата е побрза.
Според ова што го пишуваш, очигледно е дека сте дале од себе колку сте можеле...ама тоа е природа. Многу луѓе и не се во материјална можност ова да си го дозволат.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Се знае дека кај повеќето случаи нема лек и ќе има лош крај, ама и не можеш така лесно да се откажеш.
Ќе се најдат средства за терапии и операции ако се потребни. Пред 2 и пол години 14 илјади евра дадовме за двајца членови во фамилијта. Ги нема ни парите и тие повторно ќе се заработат, но друго не се враќа.




Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.626
Поени од реакции
81.472
Се знае дека кај повеќето случаи нема лек и ќе има лош крај, ама и не можеш така лесно да се откажеш.
Ќе се најдат средства за терапии и операции ако се потребни. Пред 2 и пол години 14 илјади евра дадовме за двајца членови во фамилијта. Ги нема ни парите и тие повторно ќе се заработат, но друго не се враќа.




Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Очајот си го прави своето... и татко ми кога беше болен од рак, мајка ми со сите средства проба да го дигне на нозе. Имавме дури нарачано си некаков лек од Австралија преку роднини, али додека да стигне тука човекот веќе беше отиден. Татко ми се бореше 2,5/3 години со таа болест, имаше периоди кога стварно му беше добро, сам идеше до пазар, правеше јадења, го чистеше станот, али имаше и такви периоди од кревет кога не стануваше.
Тоа хемотерапијата... само го допадна човекот, немаше никаков ефект освен вртоглавица, повраќање и омалаксаност.

Поентата ми беше дека е лесно да се каже "не пробувајте алтернативна медицина, билки, ова-она...", али кога имаш болен човек до тебе едноставно одвнатре нешто те тера со се да пробаш и да се надеваш на најдоброто.

Ракот се лечи, али прво треба да се открие ептен, ептен рано...ако се открие доцна џабе е се, само преку лекарства и хемотерапии му ја продолжуваш маката на човекот за уште некое време.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Очајот си го прави своето... и татко ми кога беше болен од рак, мајка ми со сите средства проба да го дигне на нозе. Имавме дури нарачано си некаков лек од Австралија преку роднини, али додека да стигне тука човекот веќе беше отиден. Татко ми се бореше 2,5/3 години со таа болест, имаше периоди кога стварно му беше добро, сам идеше до пазар, правеше јадења, го чистеше станот, али имаше и такви периоди од кревет кога не стануваше.
Тоа хемотерапијата... само го допадна човекот, немаше никаков ефект освен вртоглавица, повраќање и омалаксаност.

Поентата ми беше дека е лесно да се каже "не пробувајте алтернативна медицина, билки, ова-она...", али кога имаш болен човек до тебе едноставно одвнатре нешто те тера со се да пробаш и да се надеваш на најдоброто.

Ракот се лечи, али прво треба да се открие ептен, ептен рано...ако се открие доцна џабе е се, само преку лекарства и хемотерапии му ја продолжуваш маката на човекот за уште некое време.
Некои и рано да ги откриеш џабе е. Мезотелиомот на пример. Го чекаш само денот...
И исто така треба да се сфати дека има 10,000+ видови на карциноми и дека кај секој човек зафаќа различно и секој човек реагира различно и на терапии и на медикаменти. Чаре? Да се проба да се живее здраво колку што се може, останатот се фактори кои не можеме да ги контролираме.
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Највеќе ме нервира односот на докторите кон таквите пациенти. Кај не се толку стручни, па се и некултурни. И таа надеж што ја имаш ќе ја снема.

Никогаш нема да ја заборавам две случки и цел живот ќе ми се пред очи. Сега да сум со овој памет мислам дека и двајцата ќе ги згазам под нозете. Ако се доктори и животот ти е во нивни раце не значи дека ќе се однесуваат како што сакаат.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
27 ноември 2014
Мислења
14
Поени од реакции
8
@tdejan Лесна му земја. Колку години имаше?
Кај помлади луѓе (условно нели) заради побрзиот метаболизам и потешко е да се третира затоа што прогресијата е побрза.
Според ова што го пишуваш, очигледно е дека сте дале од себе колку сте можеле...ама тоа е природа. Многу луѓе и не се во материјална можност ова да си го дозволат.
Благодарам, да ти е здрава и жива фамилијата.

Во моментот на дијагностика беше 68 години, почина на 70 години. Тоа е, пробавме се што се можи.[DOUBLEPOST=1521632991][/DOUBLEPOST]
Некои и рано да ги откриеш џабе е. Мезотелиомот на пример. Го чекаш само денот...
И исто така треба да се сфати дека има 10,000+ видови на карциноми и дека кај секој човек зафаќа различно и секој човек реагира различно и на терапии и на медикаменти. Чаре? Да се проба да се живее здраво колку што се може, останатот се фактори кои не можеме да ги контролираме.
Ова што го кажуваш е 200% точно и исправно. И затоа денешната медицина нема голем ефект бидејќи цитостатиците се генерални неколку класи и ако имаат ефект ОК, ако не, здравје, побрзо ќе си замини човекот.

Од моето 2 годишно искуство со оваа болест, мое скромно мислење е дека иднината е генетска (типизирана) терапија и слично. Како што кажав пред неколку постови во нашето искуство, има лабораторија која врши баш вакви испитувања (застапник е Биомед скопје), проценка на ефект на терапија и слично. Единствено што ми е жал што касно ги открив. И да, испитувањата не се ефтини, ама ...

Повеќе среќа на другите...
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ќе го пренесам постов од фејсбук, не ми е пријател човеков, налетав случајно, а и public е, така да не верувам дека ќе се љути.

Goran Kungulovski

На сите луѓе од рационална "вероисповед" сакам да им ги честитам овие големи неколку дена. Maлкумина од Вас знаат дека деновиве излегоа резултатите од интернационалниот (американски де) проект Тhe Cancer Genome Atlas, кадешто беа карактеризирани над 11 000 тумори што опфаќаат 33 типови на рак, проект во вредност од над 150-200 милиони долари.

Со завршувањето на овој проект што траеше повеќе од една декада, молекуларно беа карактеризирани сите најчести типови на тумори и како што самиот конзорциум објави "започнат е почетокот на крајот на борбата со ракот." Останува уште да се обави аргатската работа, голем дел од интелектуалните напори се извршени.

Ќе Ве оставам со една слика од еден од трудовите којашто вели дека 89% од сите канцери носат actionable мутација (мутација на којашто може да се делува), а додека 57% носат барем една мутација на којашто може да се делува со тековни FDA approved лекови. Дел од стандардното здравство треба да биде "ПРВО НАПРАВИ МОЛЕКУЛАРНА СЛИКА НА ТУМОРОТ, ПОСЛЕ ДЕЛУВАЈ."

Не знам за Вас, ама дружејќи се со овие десетина трудови деновиве јас се осеќам возбуден и giddy како првпат заљубена средношколка. Борбата со ракот ВОСКРЕСЕ, НАВИСТИНА ВОСКРЕСЕ.

30442808_10155208491616786_4347320477732044800_o.jpg
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Еве надеж дека во догледен период ќе има спас и од карциномот.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Дур стигне оваа прекрасна анимација до нашето тендер-докторскоисселеничко здравство има да се пуни Бутел уште многу.
 
Член од
16 февруари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
2
Jas imav roditel bolen od potezok kancer. Lekarite bukvalno krenaa race. Za63godisen covek se rabotese. Za nasa sreka barajki razni nacini najdovme na covek koj 30god raboti so maligni zaboluvanja. Ni napravi maslo od kanabis posebna sorta ni kaza kako da go primenuvame i odnapred kazuva dali vredi da se lekuva ili ne. Tatkomi i denes posle 3godini e ziv i zdrav i kancerot sosema se povlece od nego. Nikogas ne se otkazuvajte i nie sakavme no ete imalo care ili bog, neznam. Ako nekoj ima slicen problem ke mu dadam kontakt ponatamu toj ke vi objasni dali vredi negovata terapija vo vasiot slucaj ili ne.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Jas imav roditel bolen od potezok kancer. Lekarite bukvalno krenaa race. Za63godisen covek se rabotese. Za nasa sreka barajki razni nacini najdovme na covek koj 30god raboti so maligni zaboluvanja. Ni napravi maslo od kanabis posebna sorta ni kaza kako da go primenuvame i odnapred kazuva dali vredi da se lekuva ili ne. Tatkomi i denes posle 3godini e ziv i zdrav i kancerot sosema se povlece od nego. Nikogas ne se otkazuvajte i nie sakavme no ete imalo care ili bog, neznam. Ako nekoj ima slicen problem ke mu dadam kontakt ponatamu toj ke vi objasni dali vredi negovata terapija vo vasiot slucaj ili ne.
Видов во Кајгана огласи - си објавил реклама дека продаваш масло од канабис, а и тука ги лажеш луѓето дека наводно татко ти е болен па од од канабис масло се излекувал...
Толку си безобразен подлец што ја користиш маката на луѓето за да правиш бизнис.
Тие што сакаат таква терапија со канабис масло си имаат фармацевтски куќи кадешто можат да си го набават истото, со декларација и проверено од Агенција за лекови и стручно лице ќе им препише дозирање.
А на ваквите како овој велија само би им кажала дека надрилекарството е казниво со закон, барем во нормалните земји е така. Начекале овде вукојебина па им се може. Се надевам ќе ве затворат еден ден сите надрилекари...
 
B

Bafra

Гостин
Тие што сакаат таква терапија со канабис масло си имаат фармацевтски куќи кадешто можат да си го набават истото, со декларација и проверено од Агенција за лекови и стручно лице ќе им препише дозирање.
А на ваквите како овој велија само би им кажала дека надрилекарството е казниво со закон, барем во нормалните земји е така. Начекале овде вукојебина па им се може. Се надевам ќе ве затворат еден ден сите надрилекари...
Настрана постот од членот што продава, може е и џандар :D.
Велиш ок е, фирми да произведуваат тоа и да продаваат, ама ако приватно некој си прави или продава е тоа било надрилекарство, па затвори, па што ти ја знам.
Многу добра логика и доверба во системот имаш, а во неколку понови постови признаваш системот е "ѓубре" (y)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Настрана постот од членот што продава, може е и џандар :D.
Велиш ок е, фирми да произведуваат тоа и да продаваат, ама ако приватно некој си прави или продава е тоа било надрилекарство, па затвори, па што ти ја знам.
Многу добра логика и доверба во системот имаш, а во неколку понови постови признаваш системот е "ѓубре" (y)
Немам јас доверба во системот, ама имам доверба во медицината и науката, поконкретна да бидам имам доверба во тие што совесно си ја вршат работат како фармацевти и доктори. На крај краева, кога ќе избираш лек помало зло е да го купиш од аптека лекот којшто е легално регистриран , отколку преку вакви надрилекари. А да функционираше системот истите ќе беа во затвор сега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom