Картинг

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
Гледам нема тема за картинг па решив да оворам и еве а прашањето ми беше колку пари е да се купи картинг количето и како се движат ценит оти ептен ми појде меракот за картинг а не ми се дават по 20 ден кај пржо за круг а инаку на темава зборувајте општо за картингот во мкд
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
Ќе си напрајш картинг самиот, ама мислам и не се премногу скапи на старо. Не се сеќавам за цена. А кај ќе го возиш. Во БТ немаме асфалт за таква работа!
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
абе за возење не е проблем има кај пругата шо е од драгорот до кај боримечка кај шо е рампата убав драг се прај а и на новиот асвалт боримечка можи а можи и низ град да се вози само треба многу пазење оти има кратери во асвалтот зато и на точакот гума не трае поке од 2 недели експлодират ко ке погодам некоја

возењето не е проблем а и да е кефот е поголем со едно 250цц машинче ке лета
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Интересно е посебно кога се тркаш со другари ама еднаш се изгорев од моторот и тоа убаво и не ми текнува да седнам повеке
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Торент, има картинзи во Макабо... Можат да се регистрираат, ама се доста скапи. Околу 2.500-3000 евра зависи од јачината на машинчето што ги задвижува.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Торент, има картинзи во Макабо... Можат да се регистрираат, ама се доста скапи. Околу 2.500-3000 евра зависи од јачината на машинчето што ги задвижува.
Многу скапо е бе друже. А сам да си направам некоја шема да ми дадете, зошто и јас сум загреан за картинг.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.572
Во домашна изградба најчесто ги прават со мотори од косилки за трева. Обично имаат сила од 5 коња. Најмногу работа ќе имаш кај преместувањето од вертикална во хоризонтална положба на моторот, а после на варењето на конструкцијата (ако ја правиш сам) бидејќи ќе мораш да најдиш некој кој ќе знае како добро да завари за конструкцијата да биде издржлива...

Или најди комплетен кит кој ќе можиш да го склопиш самиот со мала помош од пријател...

А идејата за да го изградиш од нула нема да биде така лесна...Ама ќе се исплати.

http://www.diygokarts.com/engine/can-you-use-lawnmower-engine.html
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Заебано е.... Знам имаше еден во БТ имаше ставено мотор од Томос (апн6) на картинг, нормално сам конструиран. Инаку за овие што се продаваат грешка сум бил... покопав по интернетот баги испаднаа дека се тие и дека се продаваат по 2.600 евра. Еве ви да видите како изгледаат, a еве го линкот на продавачот.







 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Во домашна изградба најчесто ги прават со мотори од косилки за трева. Обично имаат сила од 5 коња. Најмногу работа ќе имаш кај преместувањето од вертикална во хоризонтална положба на моторот, а после на варењето на конструкцијата (ако ја правиш сам) бидејќи ќе мораш да најдиш некој кој ќе знае како добро да завари за конструкцијата да биде издржлива...

Или најди комплетен кит кој ќе можиш да го склопиш самиот со мала помош од пријател...

А идејата за да го изградиш од нула нема да биде така лесна...Ама ќе се исплати.

http://www.diygokarts.com/engine/can-you-use-lawnmower-engine.html
Не е проблем за заварувањето, имам другар што учи браварска струка. А за мотор имам еден од овие јапонските за вадење трева, многу мокни мотори се и можам да го искористам. А има некој начин да се изведе и во рикверц позиција да оди?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Neo ти тоа озбилно сакаш да градиш картинг? :) Интересно, само гледај вака. Ако сакаш да изведеш да оди во рикверц, најлесно (и најскапо) ти е да набавиш менувач од квад-четирицикл, додека поевтина варијанта а воедно и позаебана е да туриш на картингот мотор и менувач од возило кое влечи на задните тркала. Пр Буба, фичо, пегле...... Јас би ти рекол дека за картнг се големи тие мотори, ама нема да најдеш помал. Бубата е 120цц 4 цилиндри, додека пеглето е 650 цц 2 цилиндри. И двата се во бокс поставеност на клиповите што обезбедува ниско тежиште и супер стабилност.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Neo ти тоа озбилно сакаш да градиш картинг? :) Интересно, само гледај вака. Ако сакаш да изведеш да оди во рикверц, најлесно (и најскапо) ти е да набавиш менувач од квад-четирицикл, додека поевтина варијанта а воедно и позаебана е да туриш на картингот мотор и менувач од возило кое влечи на задните тркала. Пр Буба, фичо, пегле...... Јас би ти рекол дека за картнг се големи тие мотори, ама нема да најдеш помал. Бубата е 120цц 4 цилиндри, додека пеглето е 650 цц 2 цилиндри. И двата се во бокс поставеност на клиповите што обезбедува ниско тежиште и супер стабилност.
Абе озбилен сум и фала на советите, ама не сакам да ми излезе повеке од 500 евра зошто повеке ми исплака да купам Скутер отколку да правам картинг кој ке ме кошта 1000 и повеке евра.
 
С

Спенсер

Гостин
додека поевтина варијанта а воедно и позаебана е да туриш на картингот мотор и менувач од возило кое влечи на задните тркала. Пр Буба, фичо, пегле

a може и од BMW на заден погон нели??ке корне!!!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
a може и од BMW на заден погон нели??ке корне!!!
Паааа не може. На БМВ моторот му е напред, додека преносот на задната осовина се изведува преку кардан и диференцијал. Тоа е проблем и тежина (во смисла 50-70 кг е диференцијалот), башка неможеш да го залепиш за земја, што не е случај со возилата кои имаат мотор поставен назад и преносот е преку полуосовини. Башка моторот на БМВ е линиски што значи е висок некаде 60-80 цм, додека бокс моторите се со некои 30-40 см висина.
 
С

Спенсер

Гостин
a може и од BMW на заден погон нели??ке корне!!!
Паааа не може. На БМВ моторот му е напред, додека преносот на задната осовина се изведува преку кардан и диференцијал. Тоа е проблем и тежина (во смисла 50-70 кг е диференцијалот), башка неможеш да го залепиш за земја, што не е случај со возилата кои имаат мотор поставен назад и преносот е преку полуосовини. Башка моторот на БМВ е линиски што значи е висок некаде 60-80 цм, додека бокс моторите се со некои 30-40 см висина.
аа значи вие барате мотор шо е позади и на заден погон, ја па мислев само да влече со задни,
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
368
Поени од реакции
2
Заебано е.... Знам имаше еден во БТ имаше ставено мотор од Томос (апн6) на картинг, нормално сам конструиран. Инаку за овие што се продаваат грешка сум бил... покопав по интернетот баги испаднаа дека се тие и дека се продаваат по 2.600 евра. Еве ви да видите како изгледаат, a еве го линкот на продавачот.







go vidov vo OH letovo ova kolice. Mn mi e jako. Super e.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom