Кари сосови и индиски јадења

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Го имам пробано баш овој рецепт со минерална вода и не го добив истиот облик и вкус. Па ќе си се задржам на обичната вода. :)
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Пилешко Тика Масала

Потребно:


4 пилешки гради
пола чаша јогурт
пола лажиче кориандер
пола лажиче ким
3 лажици зејтин
1 до 1 и пол чаша хопла (околу 250 мл - 350 мл.)
1 конзерва домати (или 5 - 6 домати, излупени и исецкани)
1 кромид
4 лукчиња
1 лажиче ѓумбир зачин
2 до 3 лажици гарам масала зачин
сол, бибер

за оризот:
2 чаши басмати ориз
1 лажиче турмерик (куркума)
100 - 200 гр. грашок
4 чаши вода
сол, бибер


Исечете го пилешкото на парчиња со големина на залак и ставете го да се маринира во јогуртот заедно со малку сол, бибер, ким и кориандер, во фрижидер (барем саат - два, а и подолго ако имате повеќе време).

Исечете го ситно кромидот, изгмечете ги лукчињата. Во поголемо тенџере, загрејте го зејтинот и додајте го кромидот да се пржи на тивко 2 -3 минути, па додајте го лукчето. Потоа додајте ја гарам масалата и ѓумбирот и малку сол и бибер. Измешајте убаво и додајте ги доматите. Гответе го сосов на тивко околу 5 мин.

Во меѓувреме, извадете го пилешкото од фрижидер и исцедете го од јогуртот. Со салветка, исушете ги парчињата пилешко колку што можете, за да отстраните колку можете повеќе од јогуртот. Додајте го пилешкото на сосот и гответе ја тика масалата на тивко околу 15 - 20 минути. Потоа додајте ја хоплата, измешајте и оставете да се готви уште 5 минути. Тика масалата ќе биде готова !


За да го зготвите оризот, во тенџере ставете 2 чаши басмати ориз, 4 чаши вода, куркумата, грашокот и сол и бибер. Варете го оризот на тивко во покриено тенџере околу 20 минути. Не мешајте го многу за да не се залепи. Јадете го пилешкото тика масала со оризот. Уживајте !
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Нели зборот куркума е најјак:
Кур Кума!

:icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::pos::pos::pos::pos::facepalm:


Ем, не ми текиња името, оти на рецепатоф на книжево ми имат искапено некое лањо и се нечита, ама фкусно је:

ПотреПштиње:
Полојна до едно крастајче
полојна литро јоРгут или канче кислоо млеко (побоље овчко)
четири пржени, обезсемкени и олупени пиперки, мојт едната да је љута ко Леандра кога идам оф топик на Љ и С.арен
полојна кромиТ
три лукчиња
масло/олио
полијна лајче јенибар,
полојна лајче цимет,
малку куро на кумата (куркума) по уфкус
сољ по уфкус
бургуљ од крупнио одокативно шоља-шоља и черек, шоња ипол, а бе одокативно колку ти фајча умо и окцето за мево да е најаден
кари сос самопрајски од оној за навратан бирјани

Сотаквуење:
Се освен бургуљо (и кари соста)ој се вари на тивко се клава во лучница/аванче и се толчи, толчкии, толчи да ти се смачи на душа бесмртна (или у блендер па го мелиш, како умо ќе ќе ти се смели од многу вртење брзо вов круК.
Ко ќе е бургуљо готов, сварен и сотаквен, остај го да се олади малку, процеди го, шлапни му то смешата и напрај ја да фати посекаде и насекаде.
Ондак на крај, шлап сосо од кари и јај на рат со лепче (најубо со нан да не валкаш лајца или вилушка, ами она тропрстно да црпиш).

Да не го ебите рабоќево, клајте бургуљо да откисни, надуе, набабри и то вов нешчо со вода (пред сотаквуењето), неколку сааќе, отпојќе пет, одмалку три, најпоќе четири сааќе...

И викни на гости мануко (ак се женцко) ил' женцката (ак со машко)...(за машкозенцки не је), на крај, клај и/му в сокчето или шо пијате росхипнол и прај му моџо....или на раат онаквете се.

Поздрави и честитки за празнико
 
L

Luki Junior

Гостин
За убав ориз (без да го варете у тенџере и да не се залепува) кажаа ми една ного убава финта. Само требе да имате микробранова дома.

У пластичен сад (прочитајте кодовето за пластика од друга тема) ставате ориз и вода (1:2). значи 100 грама ориз, 200 мл вода. Ставате на макс (мојта е 800 вати на макс) микробрановата, ставате садо со ориз и вода и го варете 20 минути точно.

(водата требе да е ладна)

После откоа е готово, покриејте го со капак да го задушете.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
За убав ориз (без да го варете у тенџере и да не се залепува) кажаа ми една ного убава финта. Само требе да имате микробранова дома.

У пластичен сад (прочитајте кодовето за пластика од друга тема) ставате ориз и вода (1:2). значи 100 грама ориз, 200 мл вода. Ставате на макс (мојта е 800 вати на макс) микробрановата, ставате садо со ориз и вода и го варете 20 минути точно.

(водата требе да е ладна)

После откоа е готово, покриејте го со капак да го задушете.

Шампион, а бе темана не е ОРИЗ, ами Кари сосој и индиски јадења.

Бесполез дискусија.
Да не се лепел оризот. Мое до Индија си стигнафне а оризо не ни се залепи,м тој се најде ум и заум да ни дели да не ни се лепе у миркобранова....

П.С. а ако ми се скинале патиките на џоно и сакам да ги залепам, а неам лепоак, мојт оризо да послужи како леипло? Кај вас у село како то го прат?
 
L

Luki Junior

Гостин
Шампион, а бе темана не е ОРИЗ, ами Кари сосој и индиски јадења.

Бесполез дискусија.
Да не се лепел оризот. Мое до Индија си стигнафне а оризо не ни се залепи,м тој се најде ум и заум да ни дели да не ни се лепе у миркобранова....

П.С. а ако ми се скинале патиките на џоно и сакам да ги залепам, а неам лепоак, мојт оризо да послужи како леипло? Кај вас у село како то го прат?
Стај му една лажичка кари у водата. Да биде по темата...

И у ногу од индиските манџи има варен ориз.

Пс. Шо имаш толку бе ти против мене? Да не сам ти седнал на јадејнето?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Стај му една лажичка кари у водата. Да биде по темата...

И у ногу од индиските манџи има варен ориз.

Пс. Шо имаш толку бе ти против мене? Да не сам ти седнал на јадејнето?
Е таќе бе Луки, таќе. Кари да имат.

А сол му клаваш? Или шејчер? Или таќе клот?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
ОК, сеа кажи, карито потро го клаваш? Од кај го земаш или сам го праеш?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Па море, шом знаеш да пишуем ваљда знаеш и да читаш.
На почетокот напишав како...лесно је.
 
L

Luki Junior

Гостин
Па море, шом знаеш да пишуем ваљда знаеш и да читаш.
На почетокот напишав како...лесно је.
Разликата меѓу теорија и пракса е голема... Има човеци шо можат да го праат тава и са нарадени. Јас не сам од тија човеци. Џабе е шо ќе го прочитам, коа неам ни машинки за мелејне, ни знам дека се продават посебни зачини.

Полесно ми е да го купам. Малку сам готвил со индиски зачини, не знам ни рецепти, ни шо како дек. Повеќето нешта шо сам ги зготвил са биле експеримент.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
ОК, ај сеа да се вратиме на темата.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
За убав ориз (без да го варете у тенџере и да не се залепува) кажаа ми една ного убава финта. Само требе да имате микробранова дома.

У пластичен сад (прочитајте кодовето за пластика од друга тема) ставате ориз и вода (1:2). значи 100 грама ориз, 200 мл вода. Ставате на макс (мојта е 800 вати на макс) микробрановата, ставате садо со ориз и вода и го варете 20 минути точно.

(водата требе да е ладна)

После откоа е готово, покриејте го со капак да го задушете.
Има во Кам маркет еден германски во жолто паковање и е пакован во филтер вреќички.
Се вари со се вреќичка во вода и кога е готов ја кинеш вреќичката на пола и е готово.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Има во Кам маркет еден германски во жолто паковање и е пакован во филтер вреќички.
Се вари со се вреќичка во вода и кога е готов ја кинеш вреќичката на пола и е готово.
Шо то? Рижата ли?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom