Кари сосови и индиски јадења

Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Има во Кам маркет еден германски во жолто паковање и е пакован во филтер вреќички.
Се вари со се вреќичка во вода и кога е готов ја кинеш вреќичката на пола и е готово.
На овој да не мислиш?


Супер е, најчесто тој го купувам. :)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Адитивисан е бе до крајни мерки. Отрофф
  • Supports a healthy heart
  • Enriched with vitamins and iron
  • Naturally fat-free
  • No saturated fat
  • Cholesterol-free
  • 0g trans fat
  • Sodium-free
  • Excellent source of folic acid
  • Hypoallergenic and gluten-fre

Хммм..... :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Sekoj procesiran proizvod sodzi aditivi, konzervasni, belila i tn.
Zlo
 
R

Rigel Kent

Гостин
Indiski sutlijas





Sostojki:
  • 100 g oriz siten
  • 500 ml mleko
  • 3 polni kasiki seker
  • 1 kasika limonada od trendafil
  • 1 vanila
  • 1/2 kasika melen kardamom
  • 2 kasiki seckani fstaci ili bademi
  • malku safran

Orizot se potopuva vo voda i se stava da otstoi okolu eden saat.
Orizot se cedi od vodata i se stava vo blender , se dodava malku mleko da stane kremasta smesa.
Vo mlekoto se stava seker , kardamom (moze i med) i se stava da provrie , se stava kremata od orizot i postojano se mesa so zica da nema grutki.
Se gotvi na niska temperatura , povremeno mesajki okolu 5 minuti.
Po zelba mozete da dodadete malku mleko ako sakate da bide potecno.
Se provriva i se isklucuva ringlata.Se dodava limonada od trendafil , vanila i dobro se mesa.
Se stava vo cinii i se posipuva so safran i bademi. Se sluzi dobro izladeno.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ууу бемте....јако е воа...мора да го напраам под итно...каков ориз треба, обичен кочански или парбојлед или басмати??

Кај да родам лимонада од трендафил? Или да го најдам оној старион бербер и да го цедам ко лимун на менгеме :):)

Кај има лимонада од трендафил? Ккао се прави ако имаш рецепт.

Или цедиш лимоње и клаваш цветој, латици трендафилски и му мелеш соске блендер?
 
R

Rigel Kent

Гостин
Ууу бемте....јако е воа...мора да го напраам под итно...каков ориз треба, обичен кочански или парбојлед или басмати??

Кај да родам лимонада од трендафил? Или да го најдам оној старион бербер и да го цедам ко лимун на менгеме :):)

Кај има лимонада од трендафил? Ккао се прави ако имаш рецепт.

Или цедиш лимоње и клаваш цветој, латици трендафилски и му мелеш соске блендер?
Basmati oriz , kocanskiot ni pod razno :icon_lol: , a mozes da zemes ruzina voda kako alternativa za limonada od trendafil .
Inaku limonada od trendafil se pravi od listovi trendafil (ne od bafca koj ke najdis tuku eden specijalen:D ) koi se stavaat vo tegla so voda i limontos da stoi na sonce okolu 20 dena.

Mnogu e ubavo :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Basmati oriz , kocanskiot ni pod razno :icon_lol: , a mozes da zemes ruzina voda kako alternativa za limonada od trendafil .
Inaku limonada od trendafil se pravi od listovi trendafil (ne od bafca koj ke najdis tuku eden specijalen:D ) koi se stavaat vo tegla so voda i limontos da stoi na sonce okolu 20 dena.

Mnogu e ubavo :)
А да го клам берберин Трендо у лимонтус :)

Ружина вода, а? ОК.
 

hEnDo

すべてのメンバーを尊重する
Член од
17 април 2012
Мислења
2.541
Поени од реакции
4.767
Абе да ве прашам имаме Индиски ресторан негде низ Скопјево???
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Абе да ве прашам имаме Индиски ресторан негде низ Скопјево???
Во Еквестријан во Аеродром прават (или барем правеа, одамна не сум била), друго место нема откако го затворија Бомбај. Ако најдеш, кажувај :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
2 лајчиња тилчец
Шеф Ламбро, каде го купуеш тоа тилчецот, напазар немет?

На википедија вика дека се користат и лисјата (и тоа баш у кари сосој) и семките (како зачин) а и како зеленчук...

Ова да не е тоа:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Кој ти е тој?

Инаку, тилчец има на неколку места. Побарај како fenugreek (mellilotus/trigonella), кој ти знае да преведе ко шо ред кај нас. За 78 денари страна работата.
Нејсе, друга тема е тоа.
Ќе речев грчко детелинче, ама грци нема, има корумпирани, криминални и банкротирани потомци на кајбрежни афричко-египетски-сомалиски пирати, па...
Ја семенките ги користам, сушени, дробени. Лисјата знаат да смрдат на бљак ако се стари, ко мув(ф)лосани, а и помалку траат. Е сеа сушени, друга работа е. Ама...поарно семки.

Веро едно време, Рамстор имаше. Не сум проверил во Карфур. Имам од странство количина за два живота :). Скоро полојна ќесе (мало) раздадов, изедов, напраив, од двете ќесиЈна (гулемкички) шо ми донесоа пред неколку години. Трае, стои, на суво и темно.

П.С. не даам више :) сори :( ;)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Тилчец никаде нема, девојка ми вчера купи од Рамстор нешто со име „Грчка детелина (Камилска трева)„. На жалост по консултација со особа што продава зачини на зелено пазарче добила информација дека таа „Грчка детелина„ не е тилчец (Fenugreek) иако е од истиот род детелини а во Бугарија (од таму е извозникот) ја викаат „Грчка детелина„. Се надевам дека ова има приближен вкус на тилчецот.

Грам Масала исто нема никаде од набројаниве места (Карфур, Рамстор, Веро). Спомнатата особа од зелено пазарче инаку беше контактирана првенствено за Грам Масала (познаничка купила количина од таму пред неколку години), и кажа дека ретко ја прави мешавината првенствено за сопствени потреби зошто слабо се продава. Изгледа дека сам ќе морам да го мешам овој зачин (испробани рецепти се добродејдени).


Абе Divider, ми скапа мангото у фрижидер. Додека да ги соберам сите зачини ќе имам време да засадам од семките и да дочекам да пораснат нови плодови! :)
Дај некои идеи за замени за мирудииве, ги немаме сите твоите извори...
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Грам Масала исто нема никаде од набројаниве места (Карфур, Рамстор, Веро). Спомнатата особа од зелено пазарче инаку беше контактирана првенствено за Грам Масала (познаничка купила количина од таму пред неколку години), и кажа дека ретко ја прави мешавината првенствено за сопствени потреби зошто слабо се продава. Изгледа дека сам ќе морам да го мешам овој зачин (испробани рецепти се добродејдени).




Домашна гарам масала


Ќе ви треба:
2 -3 лажички кориандер
3-4 ловорови листа
7 кардамом зрна (или 1 лажиче мелен кардамом)
1 лажиче црн бибер (ако имате во зрна - уште подобро - оти свежо смелениот бибер е подобар во рецептов)
2 лажичиња кумин
1-2 лажичиња цимет (јас многу сакам цимет па ставам 2, ако не сте толку по циметот, намалете ја количината)
5-7 каранфилчиња (ќе треба да ги смелете или истолчите)
1 чиста тегла (големина околу 200 - 250 гр.)
Измелете ги зачините кои не се мелени и измешајте ги сите состјки. Чувајте ја гарам масалата во чиста тегла, на темно (не на отворена полица) за вкусот да остане свеж подолго. Ќе ви трае со месеци. Оваа мешавина на гарам масала нема чили зачин, ама вкусот сепак ќе биде малку љут, поради големата количина црн бибер.
Испробана и многу пати користена. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom