Канализирање и размена на енергии

Член од
16 мај 2017
Мислења
6
Поени од реакции
2
Здраво дечки,

Ме интересира дали некој од вас размислувал/гпедал/читал нешто за канализирањето и размената на енергии, уште пред година - две почнав да читам за оваа тематика и да го пратам Darryl Anka/Bashar, па ме интересира што мислите околу оваа тематика.

http://www.bashar.org/

https://www.youtube.com/watch?v=iRq6gqA0g0Q

Во прилог ви праќам линкови, што може да ви се чинат интересни и да видите за што точно станува збор, доколку не сте се сретнале со идејата за канализирање претходно :)
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.324
Поени од реакции
847
Здраво дечки,

Ме интересира дали некој од вас размислувал/гпедал/читал нешто за канализирањето и размената на енергии, уште пред година - две почнав да читам за оваа тематика и да го пратам Darryl Anka/Bashar, па ме интересира што мислите околу оваа тематика.

http://www.bashar.org/

https://www.youtube.com/watch?v=iRq6gqA0g0Q

Во прилог ви праќам линкови, што може да ви се чинат интересни и да видите за што точно станува збор, доколку не сте се сретнале со идејата за канализирање претходно :)
Незнам со кои техники се канализира енергијата, вероватно од јогата има нешто, значи искрено да си кажам дека немам поим.
Знам дека секој човек има свое енергетско поле, преку кое прима, дава и разменува енергија.
Е сега мене ме занима да те прашам дали на таа енергија која ке се обидеш да ја канализираш, пречи близината на далековод, висок напон?? (знаеме дека е штетно нели да се живее во нивна близина, но нема друго решение).
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
964
Поени од реакции
720
Уште верувате во дедо мраз?
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
3.907
Поени од реакции
3.930
Ако има потреба и цел е во ред идејата за канализирање ако не со енергијата не се игра. Башка канализирање е малку широк поим, кој многу аспекти може да има.
 
Член од
16 мај 2017
Мислења
6
Поени од реакции
2
Незнам со кои техники се канализира енергијата, вероватно од јогата има нешто, значи искрено да си кажам дека немам поим.
Знам дека секој човек има свое енергетско поле, преку кое прима, дава и разменува енергија.
Е сега мене ме занима да те прашам дали на таа енергија која ке се обидеш да ја канализираш, пречи близината на далековод, висок напон?? (знаеме дека е штетно нели да се живее во нивна близина, но нема друго решение).
Малце каснам со поракава ама нема врска :) инаку да, канализирањето е поврзано со јогата, колку што имам читано треба да се врши на начин што се отвора 6тата чакра и на тој начин човек свесно се фокусира према енергијата што некој сака да ја привлече, односно, канализира. Инаку канализирањето е повеќе „привлекување на надворешни енергии“, а факт е дека секој човек си има свое енергетско поле, што ако се наруши може да резултира со дебаланс, па дури и со некои форми на болести. Има кај нас научник што се вика Стојан Велкоски што пишува повеќе на овие теми, еве еден труд од него доколку те интересираат енергетските влијание, доколку сакаш да се информираш повеќе http://www.igape.edu.mk/COSMIC STOJAN-NET AND ITS UTILIZATION.pdf. А што се однесува до прашањето, мислам дека не влијае, со тоа што искрено не сум живеел никогаш блиску до далековод. И баш фино што те интересираат вакви да речам прогресивни идеи и муабети :D[DOUBLEPOST=1498248907][/DOUBLEPOST]
Уште верувате во дедо мраз?
Секогаш и секаде :D :D :D

P.S. https://www.youtube.com/watch?v=yNenILJkhZg :D
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.943
Поени од реакции
2.048
Искрено врска немам за ова ама интересно ми е кога ве читам на вакви теми.

Иначе темава ме потсети на една друга тема на форумов од пред неколку години, ме интересира дали зборувате за истото нешто или добив погрешна перцепција?

https://forum.kajgana.com/threads/Чакри-Кундалини-Дикша-искуство-во-3-дена.73581/
 
Член од
16 мај 2017
Мислења
6
Поени од реакции
2
Искрено врска немам за ова ама интересно ми е кога ве читам на вакви теми.

Иначе темава ме потсети на една друга тема на форумов од пред неколку години, ме интересира дали зборувате за истото нешто или добив погрешна перцепција?

https://forum.kajgana.com/threads/Чакри-Кундалини-Дикша-искуство-во-3-дена.73581/
Wow, фала ти многу што ја сподели темава, нов сум на форумов, па немав можност да ги прегледам темиве и да најдам нешто вака интересно, плус многу интересно искуство имал дечково, би сакал да доживеам и јас некогаш нешто слично на ова дефинитивно :D
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
270
Поени од реакции
65
:)
Интересна тема. Не сум прочитал многу книги од овој тип - јога + хинду философија, а и одамна ги читав, кога одев во средно училиште.
Тоа се езотерични книги напишани во повеќе слоеви, завиткани како кромид.
Кога ги прочитав на млади години, ми беа доста занимливи и се обидов да направам некои асани(положби) и ми останаа во сеќавање долго време.
После многу години, кога добив поголемо животно искуство и поширок видео спектар, можев да одгатнам некои аспекти од овие книги.
Во езотеријата секој треба да си најде свој начин или јазик на толкување. Зборовите не треба да се сфаќат буквално.
Енергијата во книгата можеби не е кинетичка. Според современите сфаќања и материјата е кондензирана енергија.
Канализирањето исто така треба да го запознеш во својата поширока смисла за да добие попрецизно значење.
Можеби никогаш нема да го дознаеш вистинското значење на овие книги, но тие сепак можат многу да влијаат на тебе и да те направат подобар човек, ученик трговец.... Нивната моќ доаѓа од синхронизацијата или резонансот со вистината.
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
453
Поени од реакции
455
Од каде наоѓате вакви глупости? Мислам во кои кругови треба да се движиш за да дојдеш во допир со вакви одлепени, рандом, периферни, фринџ работи? Затоа што сакам да останам подалеку од вакви бесмислици.
Башар бе, каква глупост е тоа па сега? И го изгледа видеото што го постираше, вика му се појавил Башар му кажувал информации и вонземјани... Како, некој нормален, образован човек откако ќе ги слушне тиа глупости, ќе посака да истражува и да дознае подлабоко за тоа?
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
3.907
Поени од реакции
3.930
Од каде наоѓате вакви глупости? Мислам во кои кругови треба да се движиш за да дојдеш во допир со вакви одлепени, рандом, периферни, фринџ работи? Затоа што сакам да останам подалеку од вакви бесмислици.
Башар бе, каква глупост е тоа па сега? И го изгледа видеото што го постираше, вика му се појавил Башар му кажувал информации и вонземјани... Како, некој нормален, образован човек откако ќе ги слушне тиа глупости, ќе посака да истражува и да дознае подлабоко за тоа?
Светот е полн парадокс и по правило во најголемите глупости се кријат најголемите мудрости, а за следењето на овие работи, Некој доста голем учител викаше "Духовникот и шизофреничарот се исто само што духовникот ја контролира својата шизофренија..."
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
453
Поени од реакции
455
по правило во најголемите глупости се кријат најголемите мудрости
Нема такво правило, мудроста е знаење, спротивно од глупост.
Духовникот и шизофреничарот се исто само што духовникот ја контролира својата шизофренија..."
Со ова би се согласил, дека духовниците се шизофреничари, што во никој случај не им дава квалитет или почит, напротив.
 
Член од
28 март 2014
Мислења
73
Поени од реакции
41
Интересно е да ги прошируваме хоризонтите на знаење и со нешто вакво,па ако го прифаниме во ред,ако не пак во ред..Инаку по логика или се шизофреничари или се манипулатори.Ама често се случува законите на логиката да не можат да проџвакаат некои случувања.. :)
 
Член од
16 мај 2017
Мислења
6
Поени од реакции
2
Од каде наоѓате вакви глупости? Мислам во кои кругови треба да се движиш за да дојдеш во допир со вакви одлепени, рандом, периферни, фринџ работи? Затоа што сакам да останам подалеку од вакви бесмислици.
Башар бе, каква глупост е тоа па сега? И го изгледа видеото што го постираше, вика му се појавил Башар му кажувал информации и вонземјани... Како, некој нормален, образован човек откако ќе ги слушне тиа глупости, ќе посака да истражува и да дознае подлабоко за тоа?
Вака сега, прво секој си има право на свое мислење, информирање и бирање на опркужувањето и тоа нема никаква врска со степенот или видот на образованието, така да тука не е баш коректно од твоја страна што ги одма почна со некои напади и етикетирања. И второ, ако мислиш дека ова се безмислици, зошто воопшто учествуваш во оваа конверзација, има многу теми на форумов, така да сигурен сум дека ќе си најдеш некоја што ти е поблиска, пошто крај краева сите си имаме различни погледи и сфаќања за се во животот и тоа си е сосема во ред :)[DOUBLEPOST=1498428794][/DOUBLEPOST]
:)
Енергијата во книгата можеби не е кинетичка. Според современите сфаќања и материјата е кондензирана енергија.
Канализирањето исто така треба да го запознеш во својата поширока смисла за да добие попрецизно значење.
Можеби никогаш нема да го дознаеш вистинското значење на овие книги, но тие сепак можат многу да влијаат на тебе и да те направат подобар човек, ученик трговец.... Нивната моќ доаѓа од синхронизацијата или резонансот со вистината.
Потполно се согласувам со тоа дека многу тешко може да се допре до суштината на се што не опкружува а исто и дека поентата на животот е да станеме најдобра верзија на самите себе.
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2014
Мислења
3.907
Поени од реакции
3.930
Нема такво правило, мудроста е знаење, спротивно од глупост.

Со ова би се согласил, дека духовниците се шизофреничари, што во никој случај не им дава квалитет или почит, напротив.
Јас не би бил толку сигурен во разбирањето по пат на апсолутна дирекција од умот, всушност почнуваме да ги гледаме работите такви какви што се од кога ке омекне он, но натаму твој вкус твоја волја.
 
На врв Bottom