Камиони

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Eve vi uste eden Ruski kamion marka ZIL:



Eve uste eden kamion koj veke odamna go nema,se raboti za Avstriskata marka SAURER koja veke odamna ja nema a kaj nas vo MK gi imas vo Radovis.Ovaa slika e na pomalo kamionce od SAURER,ja slikav vo Germanija vo gradot Sinsheim.
 

Attachments

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689

mislam deka e CATERPILLAR zakon kamionista ima vo prilep eden vakov mislam deka e od mermernio kombinat
Да разјасниме нешто... Ова се нарекува дампер, а Caterpillar, Volvo и сл, се произведувачи на чудава.
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Tovarna avtomobilov Maribor (TAM)

Многу чести кај нас




денес на едно стовариште видов ваков, среден тип-топ, истата боја, се стандардно на него
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
A dali se sekavate na ova kamionce koe seuste vozi na nasite patista:


OM


Da ne ja zaboravime i ZASTAVA-ta koje seuste popularen kamion:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Застава 615, или така нешто. Има кај нас во Кавадарци го возат едно. Интересно...
Go ima i vo Strumica i toa zelena boja a go ima i na eden spot od Bijelo Dugme ama ne moze da mi tekne kako se vikase pesnata?
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
MONSTER

E ova e veke cudoviste,najnoviot MAN TGX V8 680 PS...

 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
AVALA

Svoevremeno imase i kamioni AVALA ama nikade ne mozam da najdam slika,dokolku nekoj vidi nekade vo nekoe gubriste neka go slika i neka go postira?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Toa Застава-та не се викаше ОМ едно време? Така се познати низ пелгонијата... Омче :). Инаку, ТАМ се ми се чини дека имаа некој луд мотор кој што беше воздушно ладен (правиме муабет за првите камиони), кој беше и вградуван во воените оклопни возила ТАМ 110, и ТАМ 111. Каде е Струмикс да се изјасни по тоа прашање?
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
ееее ова го чекав,дајте да прајме муабет за поновиве камиончиња бе,
Na primer MAN-ot,proglasen e za kamion na 2008 a za 2009 ke vidime koj ke bide ama mislam deka ke bide MERCEDES-ot bidejki odamna nema izvrseno nekoja promena na kabinata,poslednite promeni bea samo na motorot i so isfrluvanjeto na EURO 5 konecno ovoj kamion moze da im konkurira na nagornici i na drugite.Koga bi biral od novite kamioni bi go izbral IVECO-to CUBE 560 PS bidejki e car za nagornici,imame edno vo firmata i poveke vlece duri i od SCANIA-ta R620 sto ja imame.Vazno e temata da ja razrabotime a ne e vazno dali ke pisuvame za stari ili novi kamioni?
 
С

Спенсер

Гостин
Na primer MAN-ot,proglasen e za kamion na 2008 a za 2009 ke vidime koj ke bide ama mislam deka ke bide MERCEDES-ot bidejki odamna nema izvrseno nekoja promena na kabinata,poslednite promeni bea samo na motorot i so isfrluvanjeto na EURO 5 konecno ovoj kamion moze da im konkurira na nagornici i na drugite.Koga bi biral od novite kamioni bi go izbral IVECO-to CUBE 560 PS bidejki e car za nagornici,imame edno vo firmata i poveke vlece duri i od SCANIA-ta R620 sto ja imame.Vazno e temata da ja razrabotime a ne e vazno dali ke pisuvame za stari ili novi kamioni?
е за тоа брат,дур не видам не верувам,нема ТЕОРЕТСКИ ШАНСИИИИ!!!!!според мене, ивеко е најдолна марка, ај да не почнувам сега, колку за споредба

НОВО ивеко - 75000еур
НОВА СКАНИЈА-95000еур (иста коњажа),

друго да кажам потребно е??
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
е за тоа брат,дур не видам не верувам,нема ТЕОРЕТСКИ ШАНСИИИИ!!!!!според мене, ивеко е најдолна марка, ај да не почнувам сега, колку за споредба

НОВО ивеко - 75000еур
НОВА СКАНИЈА-95000еур (иста коњажа),

друго да кажам потребно е??
Toa ti go kazuvam od licno iskustvo i od iskustvo na moite kolegi,imame SCANIA R440 i IVECO STRALIS 450 PS,SCANIA-ta na ugornica mnogu zaostanuva.Eden od najdobrite modeli na IVECO bil TURBO STAR 190-48 i so negovite 480 PS pravel lom,toa mozat da ti go potvrdat samo tie sto go vozele,eve go na slika:

 
С

Спенсер

Гостин
Toa ti go kazuvam od licno iskustvo i od iskustvo na moite kolegi,imame SCANIA R440 i IVECO STRALIS 450 PS,SCANIA-ta na ugornica mnogu zaostanuva.
па нели беше Р620 со 560??епа вака,ја иам сканија 124 440 коња,дој со друг камион 440 да се стајме и на угорница,и на удолница,и на право,хехе (и + 10коња ивекото е појако)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom