Камиони

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Go ima i vo Strumica i toa zelena boja a go ima i na eden spot od Bijelo Dugme ama ne moze da mi tekne kako se vikase pesnata?
Да, скоро е средена зелената во Струмица.
Го има на три спота:
1. Липе цвату (на почетокот, кога стигаат во кооперацијата)
2. Да те богдо не волим (се возат позади по некоја босанска вукојебина)
3. Есма (анимиран)
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
па нели беше Р620 со 560??епа вака,ја иам сканија 124 440 коња,дој со друг камион 440 да се стајме и на угорница,и на удолница,и на право,хехе (и + 10коња ивекото е појако)
Tie se samo 2 modela,R620 i CUBE 560 a drugite site se normalni so 440 i 450 PS.Ne e se vo jacinata na motorot,vazen e i prenosot ama pa brz prenos ne e dobar za sneg,ako imas brz prenos edna zaba da se izmoca na asfaltot kamionot odma slajfuva :smir:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Toa Застава-та не се викаше ОМ едно време? Така се познати низ пелгонијата... Омче :). Инаку, ТАМ се ми се чини дека имаа некој луд мотор кој што беше воздушно ладен (правиме муабет за првите камиони), кој беше и вградуван во воените оклопни возила ТАМ 110, и ТАМ 111. Каде е Струмикс да се изјасни по тоа прашање?
Јас колку што знам, ТАМ носи отсекогаш Перкинс дизел мотор, т.е. нивна лиценца.
Околу ОМ и Ивеко...се е тоа ФИАТ...во смисла сопственост на ФИАТ.
ОМ постоеше како италијанска марка.
 
С

Спенсер

Гостин
Tie se samo 2 modela,R620 i CUBE 560 a drugite site se normalni so 440 i 450 PS.Ne e se vo jacinata na motorot,vazen e i prenosot ama pa brz prenos ne e dobar za sneg,ako imas brz prenos edna zaba da se izmoca na asfaltot kamionot odma slajfuva :smir:

да ти кажам шо се деси минатата недела, идеме на истовар со сканијата 124 440, и испадна само предните 3 страни да ги истоварат,а задните на др место,ама тоа назад 7-8 тона, и дава шоферот гас,сканче шлајфува,ај тргнавме некако,вози вози,дај нагло гас,па шлајфува, а знаеш зашо се дешава тоа,
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
да ти кажам шо се деси минатата недела, идеме на истовар со сканијата 124 440, и испадна само предните 3 страни да ги истоварат,а задните на др место,ама тоа назад 7-8 тона, и дава шоферот гас,сканче шлајфува,ај тргнавме некако,вози вози,дај нагло гас,па шлајфува, а знаеш зашо се дешава тоа,
Nema sto da nalegne na pogonskata osovina,ne e opteretena i ja ti problem na vlazno odnosno ako nekoja zaba se pojavi :pos2:
 
С

Спенсер

Гостин
Nema sto da nalegne na pogonskata osovina,ne e opteretena i ja ti problem na vlazno odnosno ako nekoja zaba se pojavi :pos2:
не бе влажно,барут суво,али нагло дај гас,скаче одма прима и шлајфува, додека кај дафот мој не прима тојку брзо и јако,потромав е малце
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
не бе влажно,барут суво,али нагло дај гас,скаче одма прима и шлајфува, додека кај дафот мој не прима тојку брзо и јако,потромав е малце
E toa e do prenosot,DAF-ot ima pobaven prenos i zatoa i na sneg nema maka!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Зошто мислам дека Ивеко се споија со една Германска марка на камиони...
Magirus Deutz?



И да видите по чија лиценца е правен ТАМ (тој коцкастиот) и ФАП

 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Da tocno e,vo starata fabrika na MAGIRUS vo Ulm Germanija denes se prozveduva IVECO-to,bev vo Juni tamu,vi fabrikata toj den imase obuka za IVECO.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
KENWORTH

Eve edno modelce na KENWORTH od 1987 godina ili kako sto bi rekle Strumickite seljaci: EBATI SCANIJATA :)

 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Eve edno modelce na KENWORTH od 1987 godina ili kako sto bi rekle Strumickite seljaci: EBATI SCANIJATA :)

Да бееее!!!!
Сканија како генерички поим за се што личи на камион со приколица, хахахахахаха
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
FORD F100 1956

Neli baravme nekoj model na Ford,eve eden od 1956 godina:

 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Road Train

Koga sme veke kaj kamionite da vidime sto se slucuva vo Avstralija,tamu ne znaes dali toa e voz ili e kamion,imat zakaceno po nekolku prikolku i patuvaat po iljadnici kilometri a motorite im se od 700 PS pa nagore.Eve edna slikicka od eden Road Train:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom